Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs down Romtelecom ClickNet

Cei de la Romtelecom isi mai bat joc de abonati de la clicknet le platesti pe luna dublu ca la alti operatori si seara cand sa intri pe net nu ie viteza decat 20 % pe langa ce am facut contract propriu zis isi bat joc de uni abonati

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by livyuss View Post
    Cei de la Romtelecom isi mai bat joc de abonati de la clicknet le platesti pe luna dublu ca la alti operatori si seara cand sa intri pe net nu ie viteza decat 20 % pe langa ce am facut contract propriu zis isi bat joc de uni abonati
    Eu tocmai am ajuns la o intelegere cu ei:
    Contract pe 1 an, 3 luni gatuit, fix gratuit(nu dau telefoane, nu platesc nimic), tarif 11,3 E/luna(tva inclus), 6mbps.

Daca ai terminat perioada contractuala, poti sa suni la ei, si sa-i anunti ca renunti la serviciile lor, sa vezi cum vin propunerile.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default anti Romtelecom

Romtelecom sunt cei mai mari excroci de pe piata.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Marea problema a ClickNet-ului (RTC) este localizata in zona serverelor DNS.
    Pe vremea cand aveam si eu ClickNet am observat ca NXDOMAIN raspunde la fiecare a 3-a cerere, asa ca am apelat la servere open-DNS. Cel mai bun rezultat il obtinusem cu serviciul DNS oferit de Google, dar mai sunt si alte variate. Probabil ca un test nu strica nimanui, asa ca treceti la butoane si comparati raspunsul DNS-ului providerului vostru cu urmatoarele:
    Google
    8.8.8.8
    8.8.4.4

roedu.net
    141.85.128.1;
    192.129.4.1;

OpenDNS
    208.67.222.222
    208.67.220.220

ScrubIt
    67.138.54.100
    207.225.209.66

dnsadvantage
    156.154.70.1
    156.154.71.1

vnsc-pri.sys.gtei.net
    4.2.2.1
    4.2.2.2
    4.2.2.3
    4.2.2.4
    4.2.2.5
    4.2.2.6

Internetul e plin de astfel de DNS-uri publice, apelati cu incredere la unchiu' Gugle si precis mai gasiti si altele.

Mai multe detalii aici.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Marea problema a ClickNet-ului (RTC) este localizata in zona serverelor DNS.
    Pe vremea cand aveam si eu ClickNet am observat ca NXDOMAIN raspunde la fiecare a 3-a cerere, asa ca am apelat la servere open-DNS. Cel mai bun rezultat il obtinusem cu serviciul DNS oferit de Google, dar mai sunt si alte variate. Probabil ca un test nu strica nimanui, asa ca treceti la butoane si comparati raspunsul DNS-ului providerului vostru cu urmatoarele:
    Google
    8.8.8.8
    8.8.4.4

roedu.net
    141.85.128.1;
    192.129.4.1;

OpenDNS
    208.67.222.222
    208.67.220.220

ScrubIt
    67.138.54.100
    207.225.209.66

dnsadvantage
    156.154.70.1
    156.154.71.1

vnsc-pri.sys.gtei.net
    4.2.2.1
    4.2.2.2
    4.2.2.3
    4.2.2.4
    4.2.2.5
    4.2.2.6

Internetul e plin de astfel de DNS-uri publice, apelati cu incredere la unchiu' Gugle si precis mai gasiti si altele.

Mai multe detalii aici.

Poate pui si modalitatea prin care bagi dns-urile (via telnet). Nu de alta, dar poti sa .gasesti indivizi care nu au habar de CLI manual. Pe mine m-a desteptat un amic si am cautat, citit si executat ceea ce ma interesa.
    Apropo, am bagat mai multe dns publce, dar nu s-a modificat nimic(viteza sau timp de raspuns). Cel mai bine a mers tot cu dns-urile lor handicapate. Asa ca am schimbat providerul.
    NOTA: RAPORTUL CALITATE/PRET NU MAI E DE ACTUALITATE... E PRAF ACUM la Clicknet
    Ah, sa nu uit: majoritatea operatorilor tehnici e varza
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Romtelecom Clicknet

Totul e foarte simplu cu rtc daca syii cum sa ii iei.
    Eu spre exemplu de aproape un an am trecut pe oferta regionala ( 6mb cu 5,9euro fara tva) si merge perfect. Dns-ul folosit este de mai bine de un an cel de la open dns (208.67.222.222), dns care merge perfect pe toate ( dreambox, ipbox, server linux-ubuntu, windows) atat cu cccam,newcs, mbox sau gbox.
    Pentru oferta regionala binenteles ca a trebuit sa ma cert putin cu ei ... amenintari ca trec la rds si tot tacamul, dupa care au venit ei cu oferta concreta : net upgrade la 6 mb de la 4m si scaderea tarifului la 5,9 euro fara tva de la 9,5 fara tva + abonament telefon la 4 euro fata de abonamentul de 7,5euro cat era inainte, astfel ajungand la un tarif/luna de 54-57 ron/luna (net + telefon) fata de 85-90 ron/luna cat era inainte.
    Pentru mine, cel putin, rtc ramane cel mai stabil provider de internet folosit in special pentru sharing.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)