Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Din nou despre Astra 2D!

Hi All,

S-a/m mai scris despre footprintul Astrei 2D-28,2E,care,precum se poate vedea,are acoperire pentru Insulele Britanice,cu iradieri in partea de vest a Europei.In zona noastra,partea de nord-vest a Romaniei,n-am auzit ca cineva sa prinda semnalul de la acest satelit,decit probabil cu antene mari,peste 3m.Iata ca din nou,facind citeva scanari pe Astra 2D,dau peste transponderii de subbanda Ku,care la polarizarea Verticala receptorul Strong 4500 imi indica prezenta unui semnal-calitate intre16%- 20%!,nivel de 72%.Daca la o antena de 1.5m obtin un astfel de semnal,ma intreb,si va intreb,daca cu o antena de cel putin 1.6m n-am putea prinde anumiti transponderi,chiar la limita,incit sa putem vedea citeva programe? La Strong 4500 cu o calitate de semnal de 30%,citeodata si mai mic,am reusit sa prind si sa vad programe Tv fara probleme.Ma folosesc de un LNB Invacom pentru antena simetrica.
    satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu,
    Ceea ce spui tu acum poate fi o premiera nationala, ca sa zic asa... nimeni nu a confirmat pana acum receptia satelitului Astra 2D in Romania!

Pentru ca cei cu antene mai mari (@scorpio si scuze ca nu mai retin alte nume, ce au antene de peste 2M) sa poata verifica, ar fi bine sa precizezi exact pe ce frecventa ai avut semnal de la Astra 2D si mai ales ora la care ai incercat (conteaza extrem de mult)
    Eu sunt convins ca reporturile cipriotilor sunt reale, avand in vedere ca se dau date exacte (ore, echipamente, diametru antena)... pur si simplu nu cred ca ei scriu pe site-ul www.astra2d.com doar pentru a se afla in treaba, si nici despre confuzii (cum a fost in cazul unor useri de pe forum-ul nostru) cu Astra 2A,2B, nu poate fi vorba, avand in vedere ca ei sunt din categoria profesionistilor
    Imi pare rau ca nu am o antena mai mare sa verific, monitorizare semnal 24/24...

Numai bine!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stati linistiti ca si in Timisoara se vede din cand in cand si cu antena de 1.4m anumite transpondere de pe Astra 2D. In schimb cu antena de 2.2m este aproape OK.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi rz+,

M-ar surprinde ca informatia mea sa fie "o premiera nationala"{?}.Nici nu prea cred ca-i o noutate.Daca iti amintesti de un topic similar pus pe forum acum doi ani,pe vremea cind ma foloseam de un Emtech{nu avea un tuner atit de bun},pomeneam ca receptorul imi semnaleaza prezenta unui mic semnal pe Astra 2D,transponderul 10876 V,22000,5/6.Era un semn inbucurator ca ceva se misca in aparatul meu.Am mai incercat de citeva ori,in diferite perioade ale anului,dar fara sa se fi schimbat ceva.Era si normal;cu aceasi antena si receptor,iar ca lnb foloseam-atunci- un Oxford 0.7db,nici nu puteam spera mai mult.Intre timp mi-am pus un Invacom cu flansa si mi-am luat un Strong 4500,care impreuna mi-au dat citeva "performante" personale la sistemul meu.Din acest motiv,acum am semnal si pe acei transponderi dificili{12457,12380},cei de la 36E-Eutelsat-Sesat ,cu footprintul pe Rusia,si pe alti sateliti unde sint transponderi cu probleme.Iata de ce,acum,la revenirea pe Astra 2D,am remarcat imediat ca pe transponderul 10847 V,22000,5/6 si 10876 V,22000,5/6,am semnal fluctuant{intre 16%-20%}la indicatorul de semnal calitate din receptor.Inainte pe acest transponder-10847- nu am observat nimic;era mort ca celelalte,in afara de 10876.Verificarea am facut-o la ora 21.15.
    Un avantaj in aceasta verificare e fara indoiala,dupa parerea mea,combinatia dintre un LNB bun si un receptor cu un tuner extrem de sensibil,care tuner stie sa-si ingusteze banda cind scaneaza transponderii,citind cu acuratete gama de frecvente.Ce-i interesant la acest strong e ca stie sa-ti indice instantaneu semnalul la fel ca un receptor analogic!Din acest punct de vedere e cel mai indicat aparat cind iti instalezi antene.N-are rost acum sa vorbesc de receptor.Dar te asigur ca ce-ti spun acum se poate verifica.Ai putut observa si tu,cum au remarcat citiva rdi-istipe forum,ca pe anumiti sateliti semnalul s-a inbunatatit putin in aceasta perioada.Probabil ca acest factor joaca un rol nu tocmai minor cind facem verificarile de care vorbesc in acest topic.
    As indrazni sa pariez ca prind cel putin acesti doi transponderi de pe Astra 2D daca as avea o farfurie de 1.7m!?!Atunci ar fi o premiera vestea pe care o dau acum.
    Nu stiu daca tu ai putea sa faci astfel de experiente tinind seama de fatul ca Brasovul e la sud-est de Cluj.Nu-i o situatie prea incurajatoare,dar cine stie,cu alta antena si alti factori,ai putea sa speri si tu...
    Semnele sint incurajatoare,motiv pentru care as dori ca si alti sa verifice fenomenul semnalat de mine.
    satelescu

Remember Digitalus!! Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu stau linistit! Chiar cu 2,2m ... sunt departe!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu,
    Nici 0.5% sanse nu sunt dar am sa incerc cand fixez din nou LNB-ul KU Band... si la ora indicata de tine
    E putin probabil sa prind ''un val de semnal'', asa cum reusesc in banda C, pe anumite frecvente... 2-3 minute de imagine/semnal perfect si apoi ''pleaca odata cu valul''

Da, cu o antena ceva mai mare, as avea curaj sa stau la panda, pe Astra 2D (cu una de 3M)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cu citva timp in urma am fost la cineva pentru a instala o antena mobila de 2,2metri la Oradea...dupa ce am terminat de facut toate reglajele mi-am propus sa fac citeva teste cu aceasta antena gigantica si sa incerc receptionarea satelitilor care la mine cu antena de 1,1 offset intrau la limita sau chiar deloc...am incercat sa vad de exemplu Nilesat-ul de pe 7'W care la mine se vedea cu intreruperi in anumite perioade ale zilei...cu antena de 2,2metri in schimb aveam semnal mai mult decit suficient pe un receptor Nokia 9800S cel cu care am efectuat testele...intre timp s-a inserat si a venit timpul sa plec de acolo...si totusi inainte de a pleca am facut un ultim test pe 28,2'Est...am introdus in receptor o frecventa de pe Astra 2D si surpriza! indicatorul de semnal de pe ecran imi indica existenta unui nivel de semnal de 40-50%! -bineinteles i-am dat sa caute si aparatul a gasit si memorat programele de pe polarizarea verticala...oricit am insistat nu am reusit sa obtin semnal aproape deloc pe frecventele de pe orizontala...am iesit din meniul aparatului si am trecut la vizionarea programelor gasite...o multime de BBC-uri toate variantele si alte citeva programe care se vedeau stabil si aveau o calitate impecabila...din pacate continutul acestor programe nu m-a impresionat prea tare asa ca dupa nici 20 de minute de vizionare perioada in care pe niciunul dintre programe nu am gasit nimic care sa-mi retina atentia m-am plictisit si am comutat pe Hispasat unde erau programe mult mai interesante...
    In concluzie:-Confirm ca este posibil si la noi in Vestul tarii receptia cu antene mai mari de 2metri a acestui satelit intre anumite ore(20-22) dar numai cele de pe polarizare verticala...
    Foarte multi useri de pe forumurile din Ungaria confirma receptia acestui satelit in zona Budapestei cu antene de 1,1m-bineinteles nici ei nu reusesc sa vada nici un program de pe orizontala si tot doar seara le intra semnal si pe verticala...

@satelescu
    Eu cred ca si in Cluj ar fi posibil receptia dar cu o antena de min. 3metri...
    Am vazut mai demult cind stateam in Cluj ca pe cladirea redactiei infoSatelit era o antena gigantica rotativa...cu antena aceea (daca mai exista)cu siguranta ca ar fi posibil receptia acestui satelit...poate cei care lucreaza acolo si au acces la aceasta antena pot sa ne confirme daca au reusit sau nu sa receptioneze ceva de pe acest satelit...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi zozosat,

In sfirsit cineva confirma ca se poate receptiona acest satelit la noi! Nu prea ma mira intructiva dat fiindca zona de vest a tarii se afla intr-o pozitie favorabila,privilegiata din punct de veder al receptiei.Asta o stiu cei care au instalat antene in zona respectiva.Hispasat-ul si alti sateliti intra bine cu o antena de 0.90.Acum ca ai vazut programe de pe Astra 2D cu o antena de 2.2m,cu semnal de 40-50%,am putea face un calcul aproximativ cam ce antena ne-ar trebui sa ne intre semnal util in partea mai interioara a tarii?Daca la mine cu o antena de de 1.5m,de fapt am masurat-o si partea activa este de 1.46m,imi intra cam 20%,cu mici variatii,as putea aproxima ca la o antena de 1.8m putem vedea imagini la limita?Desigur ca in "calculele" mele e mai mult o doza de entuziasm,o dorinta,decit o certitudine!
    Antena de 3m aflata pe {fosta?}cladire a Infosatelit-ului zace acolo ca un obiect de muzeu{?}.Din cite am aflat,nimeni nu se ocupa cu ea deoarece nu mai e om de specialitate care sa aiba interes,iar la vinzare nu prea cred sa se inghesuie amatori din cauza pretului mare.Eu am vazut-o de aproape,si-ti pot spune ca arata huge,imensa.Iti trebuie un spatiu adecvat pentru instalare si o minte de constructor pentru fixare si utilizare.D-l Balanescu a scris in revista Infosatelitului pe vremea cind era redactor,despre ce se poate prinde cu acea antena,vorbindu-ne mai mult de receptia in banda C.{cauta in nr-le mai vechi ale revistei ce anume se putea prinde}.Nu m-ar mira absolut de loc sa aflu ca Astra 2D ar intra cu usurinta la Cluj,poate si transponderii cu polarizarea horizontala.
    Din pacate,sau mai degraba din fericire,depinde cum privim lucrurile,generatia noua de sateliti au o putere de semnal mai mare si acopera mai bine zonele Europei incit nu-i mai e cazul sa luam antene mai mari de max.1.20 pentru receptia programelor tv comerciale.Din acest motiv sansele ca numarul amatorilor de "curiozitati satelitare" sa scada pe an ce trece.Cel putin pentru partea de vest a tarii aprope ca nu mai prezinta interes nici receptia in banda C.Doar satelitii din est,in special cei care au zona de acoperire in partea de sud a Asiei si a Extremului Orient,mai pot provoca curiozitati de explorator!
    Iti multumesc pentru informatie,poate,cu alta ocazie,ne spui daca in alte parti ale Transilvaniei vezi ceva asemenator la acest satelit.
    satelescu
    satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salutare all,
    Saptamana asta atac Astra 2D.Va spun ce si cum.parerea mea e insa ca numai cu Echostarul (3000 Via) pot sa sper ceva.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca se mai incalzeste afara vin si eu la teste maestre scorpio...desigur daca se poate...
    Vin si cu lnb-ul in C band daca vrei...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

As veni si eu (tot cu LNC C Band si receiver gata memorat cu tot felul de sateliti ''imposibili'') dar... distanta si timpul liber nu ma lasa

Pe langa Echostar 3000, sau SUCCES (cica are un super tuner, laudat si in TV Satelit) ar fi interesant de facut teste si cu un PANASONIC TU-DSB 30, receiverul DX-erilor pentru Astra 2D!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi Scorpio,

Daca faci teste cu antena si sculele tale,ar fi bine sa precizezi ce tip de antena{marimea},lnb,ora,si fireste locatia.Toate amanuntele conteaza cind faci experiente.Pe acestea sa le pomenesti!

Asteptam rezultatele tale,satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce programe interesante ar fi pe astra 2d si ce se poate decoda?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Se receptioneaza si in estul tarii,in special seara.Am reusit acest lucru cu o parabola de 2,2 m din fibra de sticla.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

romanii ataca satelitul ''national'' britanic, ASTRA 2D
    Pai sa facem la sfarsitul testelor o ''contabilizare'' si apoi sa includem si Romania in lista lor de reportari

http://www.astra2d.com/reports.htm

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)