Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
    Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default Teste lnb: Inverto vs Smart Titanium vs Amstrad vs alte lnb-uri (de-alea varza)

Mai vine cate o vreme cand nu ai ce face si te apuci sa testezi diverse aparaturi sau accesorii.

Pt ca nu toti au bani de antene de marca si lnb-uri meseriase, o sa prezint cateva teste facute in lipsa de activitate de mine cu un echipament cam tot atat de scump cat o zi petrecuta la munte sau la mare (hai sa zicem 2-3 daca vii cu berea de acasa)

Echipament:
    1. Antena TRX offset 1,15 m
    2. HH Digipower 2100 (ps: antena nu ajunge la 43w - ca se opreste motorul undeva la 38-40w)
    3. lnb: Inverto UltraBlack 2db, Smart Titaniun 2db, Amstrad 6db, cateva lnb naspa (de Boom, Focus, Dolce bla bla)
    Teste facute cu un DM500+

Timp:
    -asa s-asa soare si nori (daca ploua nu ma urcam, ca aluneca tigla si e un bloc de 4 etaje + ceva magazine la parter )
    Obstacole:
    -pasarile de pe cer si praful din atmosfera
    Stare sufleteasca:
    1. mult entuziasm

Ok, pe aceata antena am avut asa:
    -lnb-urile de la antenele de dth din patria noastra draga, hmmm is bune doar daca ai ambitii foarte mici, asa ca nu dau detalii de ele (Solsat, Maximum, Daxio, si nu mai stiu cum). Mentionez doar ca nu am avut semnal pe 75 est, slabut pe 28,2 est, Art (7w) nu intra s.a.m.d.

-Inverto: semnal util de la 75est la 30w
    75 est: 83-84 snr pe prov din Rusia
    28,2 est: BravoTv 83-84 (11737v)
    19,2 est: 12285v 77-78 snr, 12343h 75-76, 12206v 77-78, 12127v 76-77.
    4,8 est: intra Viasaturile ok 80-86snr
    1 vest: intra Cd nordic ok 87-88, dar numai cele cu polarizare verticala. Despre cele cu polariz H, hmmm, sunt acolo, in buza, dar nu intra...
    7 vest: intra Art cu imagine fara distorsiuni

-Smart Titanium:
    75 est: nici de-al dreak
    28,2 est 82 pe Bravo
    19 est: intra cu semnal util mai mic in medie cu un procent mai mic tot ce am enumerat mai sus pt acest satelit. 12343h 77-78
    4,8 est: de asemenea intra Viasat un pic mai slabut decat cu Invero, dar cu imagine fara distorsiuni
    1 vest: tp-urile alea nordice cu polarizare H, nici macar in buza. Intra in rest tot ce merge si cu Inverto, dar cu 1-2 procente mai putin.
    7 vest: Art? doar o parte.

Amstrad
    75 est intra un pic mai slabut decat Inverto, dar cu semnal util (avem imagine)
    28,2 Bravo 85-86 si in general semnalul este mai bun in medie cu 2 procente fata de Inverto
    19,2 semnal mai bun in medie cu 2% fata de Inverto pe tp mentionate la acesta, lucru valabil si pt restul satelitilor cu raza pe Romania. Doar 12343h 79-80snr
    1w a intrat cu imagine doar 11226H (ma refer la tp cu polariz H de la CD nordic, dar cu niscai distorsiuni de imagine, restul din aceeasi categorie... tot asa in buza, da' nu intra)

Nici vorba de semnal util (cu imagine sau, ma rog, cu canale scanate) pe Astra la tp gen: 12090, 12246, 12522. Se mai intampla de intrau seara, dar vad ca nici seara nu mai intra de la un timp pe acest model de antena

Ce mi-a atras atentia in mod special a fost tp 12343 de pe astra care nu prea e "inghitit" de Inverto.... poate are cineva o explicatie!

Clasament (nu am nimic cu producatorii, e doar ceea ce am testat):
    1 Amstrad 6db (e adus de prin Germania, uitat printr-un garaj, recuperat intamplator si multa vreme nebagat in seana), sunt foarte multumit de el.
    2 Inverto UltraBlack (de-ala de 50 lei). Luat din Romania, are un raport calitate/pret exceptional, deci se merita cumparat, dar totusi este sub Amstrad. Pana la urma se vede ca e facut de chinezi, dar, repet pt mine este un lnb ok
    3 Smart Titanium 2db. Eh, ce sa zic, este ok, sub cele 2 mentionate mai sus, dar nu te lasa la greu. E foarte bun si acesta, daca nu ai altul
    4 Restul lnb (au fost Maximum, Daxio, Digiline, Solsat)..... mai bine tac... sa nu zic ceva

Va saluta Popamare:
    Sa fiti iubiti, salbatic
    Last edited by popamare; 29th November 2009 at 00:01. Reason: am gresit ceva

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

28.2 Astra
    Antena otel 1.2m
    DM 500
    lnb Alps
    Tp 11737 V
    SNR 83
    AGC 90
    BER 0

4.8 Sirius
    Antena otel 0.9
    DM 500
    Lnb Alps
    Tp 12015 V
    SNR 78
    AGC 89
    BER 7000-12000
    Cer innorat , ploaie slaba.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    .....
    Ce mi-a atras atentia in mod special a fost tp 12343 de pe astra care nu prea e "inghitit" de Inverto.... poate are cineva o explicatie!
    .......
    cauta o frecventa cit mai apropiata si de aceiasi polarizare pe alti sateliti si vezi daca nu are LNB o groapa de semnal in jurul acestei frecvente .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

1 Amstrad 6db (e adus de prin Germania, uitat printr-un garaj, recuperat intamplator si multa vreme nebagat in seana), sunt foarte multumit de el.
    poti sa-mi spui te rog denumirea exacta a lnb-ului amstrad ?

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    cauta o frecventa cit mai apropiata si de aceiasi polarizare pe alti sateliti si vezi daca nu are LNB o groapa de semnal in jurul acestei frecvente .

Cu doua lnb-uri Inverto am observat aceeasi treaba la acel tp. Nu stiu unde e problema exact, dar ambele se comporta asemanator pe acel tp: semnal la liimita cu distorsiuni usoare de imagine in timpul zilei. Pe alti sateliti chiar nu am observat, dar o sa ma uit mai atent, multumesc de info. Mi-a spus un prieten care are ceva experienta, ca ar putea fi vorba de un defect de fabricatie

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rocky7 View Post
    La urmatoarele teste, o sa ma uit si o sa-ti dau denumirea exacta, pt ca acum a ramas montat pe antena. Ce stiu este ca am cautat pe net info de el, dar nu prea am gasit. Poate o sa-i fac si o poza...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rocky7 View Post
    Este asa: "Amstrad USLB 1" 0,7 db. Nu e de 0,6. Am gresit eu.... E de 0,7db
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Mai vine cate o vreme cand nu ai ce face si te apuci sa testezi diverse aparaturi sau accesorii.

Pt ca nu toti au bani de antene de marca si lnb-uri meseriase, o sa prezint cateva teste facute in lipsa de activitate de mine cu un echipament cam tot atat de scump cat o zi petrecuta la munte sau la mare (hai sa zicem 2-3 daca vii cu berea de acasa)

Echipament:
    1. Antena TRX offset 1,15 m
    2. HH Digipower 2100 (ps: antena nu ajunge la 43w - ca se opreste motorul undeva la 38-40w)
    3. lnb: Inverto UltraBlack 2db, Smart Titaniun 2db, Amstrad 6db, cateva lnb naspa (de Boom, Focus, Dolce bla bla)
    Teste facute cu un DM500+

Timp:
    -asa s-asa soare si nori (daca ploua nu ma urcam, ca aluneca tigla si e un bloc de 4 etaje + ceva magazine la parter )
    Obstacole:
    -pasarile de pe cer si praful din atmosfera
    Stare sufleteasca:
    1. mult entuziasm

Ok, pe aceata antena am avut asa:
    -lnb-urile de la antenele de dth din patria noastra draga, hmmm is bune doar daca ai ambitii foarte mici, asa ca nu dau detalii de ele (Solsat, Maximum, Daxio, si nu mai stiu cum). Mentionez doar ca nu am avut semnal pe 75 est, slabut pe 28,2 est, Art (7w) nu intra s.a.m.d.

-Inverto: semnal util de la 75est la 30w
    75 est: 83-84 snr pe prov din Rusia
    28,2 est: BravoTv 83-84 (11737v)
    19,2 est: 12285v 77-78 snr, 12343h 75-76, 12206v 77-78, 12127v 76-77.
    4,8 est: intra Viasaturile ok 80-86snr
    1 vest: intra Cd nordic ok 87-88, dar numai cele cu polarizare verticala. Despre cele cu polariz H, hmmm, sunt acolo, in buza, dar nu intra...
    7 vest: intra Art cu imagine fara distorsiuni

-Smart Titanium:
    75 est: nici de-al dreak
    28,2 est 82 pe Bravo
    19 est: intra cu semnal util mai mic in medie cu un procent mai mic tot ce am enumerat mai sus pt acest satelit. 12343h 77-78
    4,8 est: de asemenea intra Viasat un pic mai slabut decat cu Invero, dar cu imagine fara distorsiuni
    1 vest: tp-urile alea nordice cu polarizare H, nici macar in buza. Intra in rest tot ce merge si cu Inverto, dar cu 1-2 procente mai putin.
    7 vest: Art? doar o parte.

Amstrad
    75 est intra un pic mai slabut decat Inverto, dar cu semnal util (avem imagine)
    28,2 Bravo 85-86 si in general semnalul este mai bun in medie cu 2 procente fata de Inverto
    19,2 semnal mai bun in medie cu 2% fata de Inverto pe tp mentionate la acesta, lucru valabil si pt restul satelitilor cu raza pe Romania. Doar 12343h 79-80snr
    1w a intrat cu imagine doar 11226H (ma refer la tp cu polariz H de la CD nordic, dar cu niscai distorsiuni de imagine, restul din aceeasi categorie... tot asa in buza, da' nu intra)

Nici vorba de semnal util (cu imagine sau, ma rog, cu canale scanate) pe Astra la tp gen: 12090, 12246, 12522. Se mai intampla de intrau seara, dar vad ca nici seara nu mai intra de la un timp pe acest model de antena

2 Inverto UltraBlack (de-ala de 50 lei). Luat din Romania, are un raport calitate/pret exceptional, deci se merita cumparat, dar totusi este sub Amstrad. Pana la urma se vede ca e facut de chinezi, dar, repet pt mine este un lnb ok
    3 Smart Titanium 2db. Eh, ce sa zic, este ok, sub cele 2 mentionate mai sus, dar nu te lasa la greu. E foarte bun si acesta, daca nu ai altul
    4 Restul lnb (au fost Maximum, Daxio, Digiline, Solsat)..... mai bine tac... sa nu zic ceva

Va saluta Popamare:
    Sa fiti iubiti, salbatic
    multumim ptr. testul efectuat. Si eu cu antenuta de 40cm a trebuit sa inlocuiesc lnb-ul skymaster 0,3db cu unul mai vechi, MTI 0,6db ptr a mai vedea ceva pe astra19 E, in momentul in care a inceput sa ninga. Cert este ca urmatorul (urmatoarele) lnb-uri vor fi minim titanium sau inverto.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am mai comandat alte 3 modele de lnb (Emme Esse, Bigsat si Golden Interstar).. O sa vad ce e si cu ele, si cu siguranta topul va fi ceva mai mare.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dimitria View Post
    multumim ptr. testul efectuat. Si eu cu antenuta de 40cm a trebuit sa inlocuiesc lnb-ul skymaster 0,3db cu unul mai vechi, MTI 0,6db ptr a mai vedea ceva pe astra19 E, in momentul in care a inceput sa ninga. Cert este ca urmatorul (urmatoarele) lnb-uri vor fi minim titanium sau inverto.
    Atentie mare si la pozitia lnb-ului (rotire in sensu acelor de ceasornic). Daca nu ai reglat si aici, incearca. O sa ai surprize

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Atentie mare si la pozitia lnb-ului (rotire in sensu acelor de ceasornic). Daca nu ai reglat si aici, incearca. O sa ai surprize
    era facuta si rotirea in sensul acelor de ceasorinic aproximativ 6grade
    la ambele lnb-uri

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

am cumparat inverto black premium 0,2db si castiga pana acuma, ca pret nu-i cinestiece iar ca si calitate este peste vechiul meu MTI 0,6...
    Last edited by dimitria; 21st January 2010 at 23:25.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am mai testat 2 lnb-uri, unul Emme Esse model 80185KS de 0,2db, respectiv un GoldenInterstar model GI-201 Platunum X...
    Concluzii:
    -lnb Emme Esse un lnb stabil, fara "gropi", nu receptionez cu el TP cu semnal slab de pe Astra 1H. Recomandat utilizatorilor de antene de la DTH mioritice, nu insa si celor care vor mai mult. NU ESTE LA NIVELUL LA CARE M-AM ASTEPTAT SA FIE, deci, daca ar fi sa-l mai cumpar o data, nu l-as mai cumpara. Cei de la Emme Esse au niste bijuterii de antene, dar la lnb-uri nu sunt cine stie ce... poate pt ca lnb-urile sunt facute in China iar antenele in Europa....
    -lnb GodenInterstar. Superior lnb-ului Emme Esse, sincer sa fiu nu m-a dezamagit, a fost la nivelul la care ma asteptam sa fie. Din punctul meu de vedere este un lnb OK, inferior totusi moshului meu Amstrad sau unui Inverto, sau unui Smart Titanium.
    Nu stiu cat de fiabile sunt in timp (vezi Inverto) sau daca am nimerit eu cele mai bune lnb-uri, pt ca nu le-am tinut foarte mult pe antena si nu am avut decat cate o bucata din fiecare, asa ca nu-mi asum decat ceea ce am testat eu... deci nu vreau sa generalizez.

Topul meu:
    1 Amstrad 0,7db
    2 Inverto ultrablack 0,2db
    3 Smart Titanium 0,2db
    4 GoldenInterstar GI-201 PlatinumX 0,2db
    5 Emme Esse 80185KS 0,2db
    6 Restul de la dth-uri (maximum, daxis.... etc)

Astept un lnb Invacom de 0,3 de la care ma astept sa-mi sparga topul...
    Last edited by popamare; 30th January 2010 at 12:20.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salutare
    Am promis ca o sa revin cu niste concluzii dupa ce imi va sosi lnb-ul Invacom. Ei bine, mi-a sosit, l-am pus si...
    Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn
    Am gasit in sfarsit un lnb care sa fie peste batranul meu Amstrad de 0,7 db. Cu Invacom nivelul de semnal pe Astra 1H a crescut pe toate transponderele in medie cu 3 procente, ceea ce, din punctul meu de vedere reprezinta o performanta remarcabila. Astra pentru ca sunt frecvente care fara acele procente nu mai ofera o imagine stabila pe ecran, ceea ce, de fapt, conteaza. Practic, este cel mai bun lnb de pe piata, cu un pret care paleste in fata calitatii produsului. Nu stiu daca se bate cu un Technisat Unysat de exemplu, pt ca nu am avut ocazia sa vad la lucru un asemenea lnb... cine stie, poate in viitor... Cert este ca dupa ce am pus invacomul nu mai pierd imaginea dupa ora 22, 22:30 pe anumite canale de pe Astra 1H...
    Recomand cu caldura acest lnb Invacom tuturor celor care nu au avut unul, sau sunt nehotarati in ceea ce priveste achizitionarea unui produs DE CALITATE SUPERIOARA.
    Top:
    1 Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn
    2 Amstrad 0,7 db

Restul deja nu mai conteaza pentru mine. Pt iubitorii de Inverto, nu am avut nimic cu mult laudatul Ultrablack hgln, asta pana sa am 2 bucati cumparate de la aceeasi firma(nu spun ce firma, pt ca nu e fair play, dar promit sa nu mai iau de la ei pt ca atunci cand le-am zis de problema unui inverto luat de la ei, cu pierderea semnalului, mi-au zis sa cumpar pozitioner.. pt HH! incredibil) la un interval de cateva luni, ambele cu aceleasi lacune (ma refer la polarizarea H de pe Astra 1H), iar unu dintre ele ramane fara semnal pe polarizarea V cand i se "nazare" lui. Cine stie, poate am fost eu ghinionist si s-au nimerit la mine 2 bucati cu defecte de fabricatie... promit sa cumpar 10-12 bucati poate nimeresc unul bun...

Teste facute pe Emme Esse Al 1,15 m Prahova (45'00 N / 26,26 E)

Sa fiti iubiti ... cu spor
    Last edited by popamare; 3rd February 2010 at 15:20.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

frate recomadă-mi te rog un Invacom bun (văd că ăsta de mai sus are ghidul inclus) pt. un prime focus de 1.8m (AB) care să poată fi prins în focar la ea...
    poate pun şi o poză, două să vezi...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)