Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Money_Back - Instalatori DoLCE

Romtelecomul intentioneaza sa recupereze integral banii de la firmele de instalare care au avut rezilieri incepand cu 1 ianuarie 2009.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default hmmm

Dap probabil au dat cam multi tepe ....totusi nu ii vad bine avand in vedere ca e o solutie ilegala indiferent daca semneaza instalatorii nici legea si nici acordurile intre firme nu pot fi retroactive.....adik oops....trebuie sa se gandeasca dinainte
    ps.eu astept bombele lu fanta asupra conducerii dolce care am auzit ca e schimbata?sau e zvon?
    Last edited by thekreeve; 26th November 2009 at 14:24.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Stai asa. Asta e un aspect. Au dat afara si mai mult de jumatate din firmele de instalari. Cel mai misto e faptul ca nu s-au uitat de unde sunt anumite firme si au ramas acum cu zone neacoperite. De Craciun vor ramane client neinstalati.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bobystar View Post
    Stai asa. Asta e un aspect. Au dat afara si mai mult de jumatate din firmele de instalari. Cel mai misto e faptul ca nu s-au uitat de unde sunt anumite firme si au ramas acum cu zone neacoperite. De Craciun vor ramane client neinstalati.

de ce ai impresia ca la ce oferta au se ingramadeste lumeala ce caravane vad de la rds vad cea mai oki oferta si creste ca numar incet si sigur....iar daca rtc nu va muta pe acest segment al clientilor care nu vor doar un serviciu(si ala extrem de scump dolce)si nu va oferi 3 servici cel putin in curand se vor ingramadi la recuperari antene dolce sau......telefoanele alea alcatel

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Nu ar fi o noutate ca raman neinstalati clientii 1930 insa RTC-UL o va fura in premiera total de la firmele de instalatori care oricum s-au orientat sau reorientat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu cred sincer.procentul care vor semna este mare pt ca dupa stii vorba aia semnez ca primarulasa ca mai ai de asteptat cu firmele grupandu-se in fata colosului nu s-a intamplat la nici-un dth asa ca slabe sperante sa apara si aici.intodeauna natura omului sau a romanului e fricoasa sunt firme care au cativa angajati sau putine vanzari si de frica de a nu ramane fara cascaval semneaza pt ca nu isi dau seama ca este o ilegalitate si maine pot aparea alte acte prin care vor fi nevoiti sa de-a totul inapoi....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pai chestia e ca deja sunt firme care incearca sa intre la Digi si Focussat, unde abonamentele sunt de maxim 4-5 euro. Cu astea pot sa atace cu succes segmentul de abonati Boom-Dolce la 9.5 euro/luna.
    Last edited by bobystar; 26th November 2009 at 15:30.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

da sunt de acord ca sunt multi nemultumiti ca se incearca revenirea instalatorilor si a firmelor la firmele totusi care reprezinta ceva si care se gandesc bine la concurenta....insa e greu parerea mea sunt multe porti inchise sunt dth-uri care traiesc foate greu multe din ele fiind pe pierdere si etc......eu zic ca problema este ca trebuie sa te impaci cu ideea ca in Romania si in Dth nu se urmareste profesionalismul,colaborarea pe termen lung.parteneriat,rezultatul si munca ci se aprecieaza oamnenii cu pile,spagarii,subcontractori.vechi angajati din spatele firmelor noi,sclavagism etc.astea sunt criterile si astea vor ramane cine incearca sa le schimbe ramane fara paine sau mai bine zis ramane fara nimik....asa ca calm linistit e criza reprofileaza-te lasa-i sa te planga nu sa te milogesti tu la ei.lasa-i cu firmele lu gica,vasile si ionel cu 2 angajati de intra in topurile de la instalatori sau carpaci...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

v-a sunat pana acum unul din boom,digi,dolce focus,akta sa va multumeasca pentru lucrurile care le-ati facut pentru clienti, pt modul de instalare sau cineva va transimis scuzele de rigoare cand au intarziat cu platile?va zic eu la mine nici unul si oare de ce?oare la ei salariati primesc la 3 luni banii cum ii primim noi?oare germanos va da din buzunar 25 de euro in cazul in care clientul de dolce va rezilia contractul oare pt ca nu suntem si nu am fost in ochi lor indiferent ca a fost dolce digi sau etc colaboratori ci am fost sclavii lor.....asa ne considerau..........

ps.un singur om m-a sunat sa ma intrebe daca ma descurc cu banii ca se intarziase cu facturile DAN PUIU-rcs.nu vreau sa spun ca a fost cavalerul in alb insa a fost oki ca probabil avea interese sau a plecat datorita unor probleme nu ma amestec.
    voi toti pe cine votati ca cea mai buna relatie Tert-operator

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ahhh stai linistit. Nu asta e problema. Eu colaborez cu cateva Dth-uri pe zona de SE, decat ca nu am putut niciodata sa-mi fac intarea la Dolce. Probabil m-am trezit prea tarziu. In ceea ce il priveste pe domnul Dan Puiu sa sti ca e un om de nota 10. Putini sunt ca el.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ahhh stai linistit. Nu asta e problema. Eu colaborez cu cateva Dth-uri pe zona de SE, decat ca nu am putut niciodata sa-mi fac intarea la Dolce. Probabil m-am trezit prea tarziu. In ceea ce il priveste pe domnul Dan Puiu sa sti ca e un om de nota 10. Putini sunt ca el.
    Hai sa nu aducem osanale unora si altora ca nu e prea important .
    Ideea e urmatoarea:DAM SAU NU BANII INAPOI RTC-ULUI?
    Last edited by scoda; 26th November 2009 at 17:42.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca o sa-i dati. Va bate Dumnezo daca nu. Ia ziceti si lu Mandea... cat ii dati amaratului de instalator per antena? Huh? Io stiu un Patron Mare care da 8 lei celui care face 400 km pe zi si instaleaza. Km aia facuti nu se platesc. Asa ca daca v-a placut sa luati mai trebuie sa mai si platiti. Bafta!
    PS. Din cate stiu eu in aceasta perioada se faceau muuulte instalari la Dolce. Acum doar recuperari la greu. Si nu vorbesc degeaba...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

care banipe instalare?pey nu aveai contract de instalator?scria undeva ca daca x nu plateste tu inseamna ca trebuie sa dai bani inapoi de instalare?contractul de instalator e specific instalarilor si nu are nici-o legatura si nici-o referire asupra clientilor pe care ii instalezi rtc sau de dealer....deci drept urmare partile atat rtc cat si tu ati respectat o procedura timp de 10 luni acum ei nu pot modifica obligatile de atunci e ilegal.Doar daca ei gasesc o ilegalitate in modul tau de instalare sau faptl ca nu ai respctat o procedura iti pot retrage bani dar in rest nu.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Eu cred ca o sa-i dati. Va bate Dumnezo daca nu. Ia ziceti si lu Mandea... cat ii dati amaratului de instalator per antena? Huh? Io stiu un Patron Mare care da 8 lei celui care face 400 km pe zi si instaleaza. Km aia facuti nu se platesc. Asa ca daca v-a placut sa luati mai trebuie sa mai si platiti. Bafta!
    PS. Din cate stiu eu in aceasta perioada se faceau muuulte instalari la Dolce. Acum doar recuperari la greu. Si nu vorbesc degeaba...
    Sa fim seriosi .Ala nu e instalator.8 lei.Probabil cara scara.
    Cat despre instalari inca e ritm normal pentru aceasta perioada..Nu e decat RTC pe piata stii destul de bine.Ne iau banii o sa le luam clientii.E simpla ecuatia.Ii stramutam.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Se aude ca prin tara nu semneaza nimeni fituica aia de anexa. Asa ca din decembrie nu se mai monteaza Dolce cu terti. Poate revine RTC la instalatorul penguin cu salopeta albastra, care sta la o antena 6 ore. Istoria se repeata, adica asa incepea Dolce in decembrie 2006. Sa trimita cineva link-ul asta la derectoreii de la RTC, ca sa-si savureze esecul. Mai au la dispozitie cateva zile ca sa-si retraga fircaliturile de pe fitzuica aia, altfel vor fi partasi la ingroparea lenta a acestui DTH. Ce? Stati numai in RTC? Se pot “stramuta” zeci de mii de avonati la DIGI si FocuSsat, unde asa cum spunea cineva mai sus, abonamentul este la jumatate.
    Last edited by data-order; 26th November 2009 at 21:27.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)