Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pt cei ce au instalat H-H

Vreau sa montez un H-H si ma framanta o intrebare: Conteaza in practica la instalarea monturii H-H o deviatie de 1 grad fata de sud ? Pun aceasta intrebare pt ca din locatia mea cel mai apropiat satelit de sud e Arabsat cu un offset de 1 grad fata de pozitia 0.

Multumesc pt raspunsuri

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Hai sa te-nvatz o "shmecherie". N-am avut de unde-o invatza cand mi-a trebuit shi am nascocit-o singur.

Verifici daca stalpul e PERFECT vertical, apoi itzi comanzi montura sa se duca de pe 0 pe ce satelit vrei tu, din comanda monturii sau soft (depinde de ce vrei sa asculte). Daca ai ales unul cu semnal puternic, itzi va fi super ushor sa gaseshti ceva pe el, mai ales daca ai o lista de transponderi la zi. Nu-tzi mai bate capu' cu Sudul geografic si declinatzia magnetica. Din suportul antenei, ii gaseshti apoi elevatzia prin incercari sistematice, mishcand shi montura pe stalp.

Shtii cat mi-a lluat? Cca. 10 minute pe BAJBAITE. Cu un satfinder il dibuiesthti in 3 minute.

BAFTA MAXIMA!

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@ moviebox
    stiam si eu chestia asta cu comandatul monturii spre satelitul dorit dar pt asta ai nevoie de de functia GOTO X implementata in receiver ceea ce nu e cazul meu iar comanda manuala din butonul monturii e foarte imprecisa fiind gradata din 5 in 5 grade.Ceea ce vroiam eu sa stiu era daca deviatia asta de 1 grad fata de sud are efecte negative in urmarirea arcului geostationar in special la extremitati.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

1 grad, deviatie fata de sud, nu are efecte negative... nici macar la extreme
    Important e sa montezi antena pe unul din satelitii aflati in ''varful curbei'', adica cu cea mai mare elevatie... personal am avut sistem reglat atat pe 28.2'E, 23.5'E, cat si pe cel mai indicat satelit (pt. reglaj initial) pentru Romania, Arabsat 26'E
    Daca respecti aceasta regula, nu vei avea surprize nici cu deschiderea (fizica) a monturii, in sensul ca fiind cu montura in pozitia ZERO chiar pe ''varful curbei'' (adica punctul cel mai sudic), poti ajunge la fel de usor atat in extrema estica (sa zicem 90'E) cat si in cea vestica 30'W (si chiar mai mult)
    Daca observi, montura se va deschide aproape egal atat in EST cat si in VEST (90'E - 60'E - 26'E - 1'W - 30'W) asta e cel mai important!

Daca nu reglezi pe cel mai sudic satelit (sau apropiat, la 1,2,3' fata de SUD) atunci poti avea surpiza ca intr-una din extreme montura/actuatorul sa nu mai ajunga... si daca vorbim de extreme, vorbim de 45'W - 95'E (cel putin asta se poate cu un actuator de 18'')

Deci, 1 grad nu conteaza... regleaza linistit pe Arabsat 26'E si neaparat pilon perfect vertical + elevatie/declinatie perfecta, daca vrei sa ai un sistem perfect si o deschidere maximala

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

intr-adevar nu conteaza o eroare de 1"...dar satisfactia e mare cand totul e perfect..la mine de ex diferenta dintre sudul geografic si Arabsat 26 e de exact 0,5" si am avut grija sa o respect...
    Dar tot sunt invidios pe @rz + pt ca nu-mi intra nimic La 95"E desi pe Yamal la 90" am peste 70% semnal....
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai oameni buni m-am apucat azi dimineata de montat H-H-ul si nu imi iese treaba ! sa va zic cum am procedat :
    verific stalpul sa fie vertical cu polobocul ,
    montez montura pe stalp ii pun latitudinea pe 45 grade (44.67 grade latitudinea reala pt locul unde montez antena) ,
    pun antena pe bratul monturii ma asigur ca stalpul de sustinere sa fie in linie dreapta cu bratul monturii si focarul lnb-ului ,reglez antena pt receptie maxima ARABSAT(rotind montura in jurul stalpului si regland elevatia antenei) si de aici apare problema: antena nu ajunge decat de la 42E pana la 13E .De la 26E la 42E reglajul pare bun pt ca presand antena in sus si in jos semnalul nu creste in intensitate dar in sens invers adica de la 26E la 13E treburile nu stau prea bine presand antena in sus se obtine semnal mai bun .mai departe in E si V nu mai gasesc nici un satelit. De vizibilitate directa nu se pune problema avand un arc de cel putin de la 64E la 45V ! nu inteleg unde gresesc daca am respectat toate cerintele de mai sus

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am uitat sa mentionez ca montura e un strong DM2100

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

verifica verticalitatea stalpului cu montura si antena puse pe el.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu intai pun antena pe o suprafata perfect orizontala(de obicei pe o masa), apoi montez HHul (si acesta il verific sa fie perfect orizontal) si apoi montez ansamblul pe stalp( pt ca daca montezi antena pe stalp o eventuala deviere stanga-dreapta pe bratul monturii e greu de observat)...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exact, poate fi o mica eroare si la montura (usoara inclinare, la montarea pe stalp)... deci stalpul sa fie perfect vertical dar montura sa aiba o usoara abatere/inclinare
    Eu am patit asta la montura polara clasica si pentru mai multa siguranta mi-am facut o placuta de reglaj cu 4 suruburi (vezi avatar)
    Nu e cazul si la H-H... se poate gasi punctul/fixarea optima prin incercari repetate... asa poti afla de unde vine eroarea
    Joaca-te putin cu verticalitatea ( si fixarea monturii) si vezi in ce sens se mai strica/imbunatateste eroarea
    Eu am stat si 5-6 ore pana am reglat ''la sange'' sistemul...

Ar fi cazul sa ne spui si locatia & diametrul antenei... e posibil sa nu poti receptiona anumiti sateliti din cauza diametrului

P.S. yang,
    Posibil sa ai o problema ce tine de... un obstacol
    Eu inca nu stiu de ce nu pot receptiona si la 96.5'E (ajunge si acolo antena)... dupa acoperire ar trebui sa intre pe 1.4M
    Singura explicatie ar fi o cladire aflata pe directie... antena e la sol si aproape la verticala!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

daca zice ca punctul 0 e pe arabsat 26E inseamna ca sta prin S-E. te sfatuiesc sa mai umbli la elevatia antenei putin. lasa motorul pe pe 44 si mai ridica din antena. asta o faci pe 26E. dar inca odata controleaza verticalitatea stalpului dupa ce ai pus pe el antena+motor. au si alea ceva greutate si e posibil sa ti-l incline.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1: treburile nu stau prea bine presand antena in sus se obtine semnal mai bun .mai departe in E si V nu mai gasesc nici un satelit. De vizibilitate directa nu se pune problema avand un arc de cel putin de la 64E la 45V ! nu inteleg unde gresesc daca am respectat toate cerintele de mai sus
    presind antena in sus si avind semnal mai bun inseamna ca nu ai reglat-o
    perfect.in acest caz ridici antena in sus facind mai multe probe inacelasi
    timp cobori cu elevatia la motor aceeasi valoare.sau desfaci suruburile care fixeaza motorul pe teava si incerci pentru inceput sa o misti spre stinga stind in spatele antenei.se pare ca nu esti departe de pozitia optima
    asa ca toate miscarile trebuiesc facute in domeniul milimetric.verifica din
    nou verticalitatea tevii in doua puncte la 90°.cu multa rabdare vei reusi.
    noroc,nirolf

The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1
    (44.67 grade latitudinea reala
    Am vaga impresie ca esti pe undeva pe langa mine , eu la locul unde ma aflu avand valorile : 43,983 N si 22,933 E.
    Eu am reglat pana acuma 3 H-H -uri pe la prieteni si dupa multe chinuri , ba manual , ba cu ajut.receptorului , ba babeste am reusit in vreo 3 moduri si anume :
    Prima data , dupa ce am urcat totul pe o teava perfect verticala , am retestat verticalitatea , cu toate pe ea si apoi cu H-H la 0 am prins Astra manual cu semnal cam de 80% si apoi am luat incet dr. st. toti satelitii la rand , bifandu-i pe fiecare pe receptor pana la obtinerea unui semnal cat de cat bun si apoi memorae fara probleme.
    A doua varianta tot cu receptorul in fata si un tv. cu H-H la 0 am luat manual din butoanele H-H-ului pana ce am dat de fiecare satelit in parte si din nou memorare si totul O.K.
    A treia varianta si cea mai usoara , am dat pe cel mai apropiat satelit de valoarea a doua adica :22,933 , acesta fiind : Astra 1D ,3A la 23,5 E ,(fiind si cel mai sudic satelit de aici),si H-H-ul s-a fixat O.K. gasind singur satelitii prin simpla bifare a lor in receptor oprindu-se singur la valoarea cea mai buna.
    Sa nu uit , in toate operatiunule pe care le-am facut , am fost ajutat de receptorul meu KAON care stie si comanda usals si motor.
    Stiu este aiurea ce spun si te chinui vreo 3-4 ore dar fara recptor si tv. langa tine si un prieten care mai stie cat de cat nu faci nimic sau faci dar te chinui ceva...
    S'altare si s'ucces!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Tinand cont ca ai reusit sa prinzi partea estica destul de bine si atunci cand ai inpins de partea de jos ti-a crescut semnalul la satelitii spre vest inseamna ca inafara de verificarea verticalitati stalpului dar mai ales stanga-dreapta ca fata spate poti modifica din latitudine putin, mai trebuie sa rotesti putin montura spre est (stanga) atunci o sa scoti un compromis de semnal intre satelitii din est si cei din vest.
    Atunci ramane de umblat putin la elevatie si unghiul antenei fata de HH (declinatie) in functie de ce observi creindu-ti o orbita imaginara chiar poti sa-ti desenezi pe o hartie cu ce ai remarcat atunci cand ai inpins respectiv ai tras putin de antena la anumiti sateliti, eu iau ca referinta urmatori sateliti Intelsat 902 62" E ; Turksat 1C 42" E; Eurobird 28.5" E; Astra 19.2" E; Hotbird 13" E; Sirius 5" E; Amos 4" V; Atlantic Bird 1 12.5" V ; Hispasat 30" V si Pas 3R la 43" V.
    Deci daca ai putina imaginatie sa vezi orbita geostationara poti fi dus oriunde in tara legat la ochi si vazand doar soarele pe cer poti regla o antena HH
    Trebuie sa sti ca exista ca o cumpana elevatia maxima de unde antena va cobora (micsora elevatia) in stanga sau in dreapta iar tu trebuie sa pui acele duoa curbe cea a orbitei satelitilor si cea a antenei sa fie perfect suprapuse iar latitudinea respectiv elevatia nu face decat sa modifice curba mai sus sau mai in jos si declinatia modifica raza cercului ce face antena. Mai multe poti vedea si la ce am explicat la http://www.********.com/f2/viewtopic....48235&start=20

Succes !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am reusit sa ajung pana la 62E la Prima tv dupa ce am facut o corectura si am modificat usor spre E pozitia antenei pe bratul rotor(care cred ca avea o usoara deviatie de la a fi in linie dreapta) ,dar tot nu a fost de ajuns.Acum spre E antena pare destul de bine reglata atunci cand o presez in jos totusi se mai castiga aproape 5% calitate semnal. Mai departe spre E nu mai prind nimic cu toate ca eu cred ca am vizibilitate si pe Pas 68,5E.Spre V situatia nu e deloc imbucuratoare pt ca mai departe de 13E nu mai gasesc nimic.Aici reglajul lasa de dorit presand antena in sus se castiga in jur de 20% semnal ceea ce nu e deloc bine. Stalpul e perfect vertical si dupa ce am pus ansamblul montura-antena pe el, fiind capabil sa tina si greutatea unei antene de 3M fara a se inclina de greutate. Am incercat si cu modificarea latitudinii la 44 grade dar vad ca e mai bine sa o las la 45.Totusi nu reusesc sa-mi dau seama care-i "buba"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)