Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: LNB Octo

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Default LNB Octo

Nu am avut asa ceva pe mana asa ca va intreb, fiecare iesire e independenta adica daca un receptor e pe orizontale un altul pe alta iesire poate merge pe verticale? Mersi fain...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Nu am avut asa ceva pe mana asa ca va intreb, fiecare iesire e independenta adica daca un receptor e pe orizontale un altul pe alta iesire poate merge pe verticale? Mersi fain...
    Da,fiecare iesire e independenta functionand toate 8 receptoarele independent unul fata de altul.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa! Ok mi-ai luat o piatra de pe inima! Mersi fain!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

aceasta intrebare o am si eu "rolul LNB-urilor cu mai multe iesiri ?" tinand cont de faptul ca eu am LNB cu o iesire iar din reciver1 plec cu semnal ptr. reciver 2. Gresesc undeva ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai rolul LNB-urilor cu mai multe iesiri e sa vezi acelasi satelit pe mai multe televizoare cu ajutorul mai multor receptoare ...prin urmare LNB single (1 receptor ) LNB twin (2 receptoare ) LNB Quad ( 4 receptoare ) samd ...
    acum ca esti lamurit ....treci la treaba

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Despre loop...

Quote Originally Posted by dimitria View Post
    ... din reciver1 plec cu semnal ptr. reciver 2. Gresesc undeva ?
    Sanatate!
    Legatura "in loop" a mai multor receptoare la un singur LNB face ca primul receptor din lantz - cel in care intra cablul ce vine de la LNB - sa comande polaritatea pe care se face receptia - H/V in functie de tensiunea de alimentare 18/13 V trimisa LNB-ului. Toate receptoarele din lantz vor receptiona doar programele cu polaritatea comandata de "leader".
    La pachetele ce transmit toate programele pe aceeasi polaritate -de ex Dolce- nu-i nici o problema cu receptia integrala si permanenta. Nu stiu cat de multe pachete disponibile au aceasta "facilitate" ... a propos de gresit.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mateda View Post
    Toate receptoarele din lantz vor receptiona doar programele cu polaritatea comandata de "leader".
    La pachetele ce transmit toate programele pe aceeasi polaritate -de ex Dolce- nu-i nici o problema cu receptia integrala si permanenta. Nu stiu cat de multe pachete disponibile au aceasta "facilitate" ... a propos de gresit.
    Asta cu conditia ca primul receptor care e legat la lnb sa fie macar in STANDBY.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

acuma inteleg la ce se poate folosi LNB cu mai multe iesiri Multumesc.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

acuma inteleg la ce se poate folosi LNB cu mai multe iesiri Multumesc.
    si intradevar sunt doua receptoare "DIGI" ce merg din acelasi LNB inlantuite ce este curios ca al 2-lea receptor are calitatea semnalului mai buna !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

si intradevar sunt doua receptoare "DIGI" ce merg din acelasi LNB inlantuite ce este curios ca al 2-lea receptor are calitatea semnalului mai buna !
    nu e deloc curios , suspicios sau iesit din comun ....primul receptor amplifica prin tunerul lui semnalu la al doilea receptor ...

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

cu siguranta in mod loop rec-ul "sef" va comanda lnb-ul, lasand fara imagine restul sirului daca acestea din urma nu sunt pe acelasi tip de pol. fie ea V sau H.
    Si, atentie, mai e o treaba. In mod loop, pe masura ce ne indepartam de primul rec (adica de sef) calitatea semnalului scade. Asadar un lnb cu mai multe iesiri e mai bun decat loop.
    Cel putin moa asa a observat. Deci cate capete, atatea pareri, cate lovituri atatea dureri, totul depinde de situatii si imprejurari.
    Last edited by popamare; 1st December 2009 at 14:27. Reason: asa mi-a venit...
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)