Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default sfat pentru un dslr

buna seara la toata lumea!

incep si eu ca toata lumea: as vrea sa-mi cumpar un aparat foto dar nu stiu de care.
    am fost acum doua saptamini in concediu si am facut o gramada de fotografii cu doua aparate compact ( mai vechi: sony dsc-p72 si un olimp i634 ). toate fotografiile pe care le-am facut ziua au iesit destul de bine, dar (vine si un dar ) aproape toate fotografiile pe care le-am facut prin muzee, biserici etc unde blitzul era interzis au iesit catastrofal.
    cred si eu ca incet incet le-a venit rindul sa iasa la pensie. bugetul mi-ar fi max.550eur si mi-ar trebui ceva care sa fie usor de manevrat pentru un incepator - nu o sa fac eu toate pozele

intrebare: ce imi recomandati dslr sau un bridgecamera (gen powershoz sau finepix)? ( nu as vrea sa-mi iau in concediu o geanta plina cu obiective)

am vazut ceva astazi la saturn in karlsruhe:
    nikon d3000 tamrom 18-200
    canon eos 100d 18-200
    sony alpha 230

nu stiu daca m-am axat bine dar sint bucuros pentru orice sfat (acasa fac inca poze cu un vechi minolta dynax 303si )

multumesc

panteraroz

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru lumina slaba ai nevoie de o camera DSLR care sa aiba zgomot mic la ISO mare (1600) si eventual un obiectiv F 1.8 sau chiar 1.4, dar asta inseamna ceva investitie ...
    Din toata lista ta, ramai la un DSLR Nikon sau Canon cu un obiectiv "civilizat". Scoate din discutie Sony, Panasonic sau alte firme renumite pentru electronicele de uz caznic, in domeniul foto nu au reusit sa convinga ...
    M-am ferit intotdeauna sa recomand Nikon sau Canon, diferentele intre ele sunt sesizabile mai mult de profesionisti, ambele fiind foarte bune. Din punct de vedere obiective, nu ma pricep decat la Nikon (asta am eu) asa ca iti pot recomanda un Nikon 50mm F/1.8 (450 lei), Nikon 50mm F/1.4 (1100 lei), sau chiar Nikon 85mm F/1.4 (4700 lei, pe asta il am eu, e o bijuterie). Intre ele exista nenumarate alte modele produse de Nikon, Sigma, Tamron, Karl Zeiss etc). Doar spune cam ce buget ai la dispozitie si sigur gasim o recomandare.
    Toate astea ar merge super pe un Nikon D90, e suficient pentru start. Vad ca in DE are un pret foarte bun, 799 EUR, chiar la Saturn. Si probabil ai putea sa-l gasesti chiar mai ieftin daca mai sapi putin. Nu am stat sa caut obiectivele de mai sus in DE, o poti face si singur.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

multumesc pentru raspuns.

drept sa-ti spun am cam inclinat si eu spre nikon (asta gindindu-ma la pret).

acum o sa sap sa vad pe unde gasesc ceva convenabil. (m-am fitiit prea mult - la saturn oveau o oferta vechi pentru nou -100eur pentru o rabla veche de acasa, egal digital sau analog)

inca odata multumesc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)