Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Antene terestre Cluj

Nu stie nimeni in Cluj sau Satu Mare un magazin de antene terestre profesionale(nu de piatza), Alcad, sau Televes. Ideea e ca as vrea sa vad ce cumpar. Evantual site web www. la magazine din cele 2 locatii? (curierul de la antech din Buc. ma costa aproape mai mult de jumatate din pretul a ceea ce m-ar interesa )
    Tks 2 all.
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pom View Post
    Nu stie nimeni in Cluj sau Satu Mare un magazin de antene terestre profesionale(nu de piatza), Alcad, sau Televes. Ideea e ca as vrea sa vad ce cumpar. Evantual site web www. la magazine din cele 2 locatii? (curierul de la antech din Buc. ma costa aproape mai mult de jumatate din pretul a ceea ce m-ar interesa )
    Tks 2 all.
    ia vezi .. i-ti face cu ochiu ceva de pe aici ?
    http://www.traiect.ro/APP_shop/prodList.asp

mai ales in locatia asta
    http://www.traiect.ro/APP_shop/contactus.asp

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    ia vezi .. i-ti face cu ochiu ceva de pe aici ?
    http://www.traiect.ro/APP_shop/prodList.asp

mai ales in locatia asta
    http://www.traiect.ro/APP_shop/contactus.asp
    Merci de pont, dar sunt de calitate produsele , am vazut si antene tip gratar , ca alea de piata, sau amplif tip placutza SW9999 ca alea de piatza , de care am luat deja 1 antena tip gratar, 1 de alt tip, vreo 3 placute dar toate-s niste aiureli.
    Am gasit de la fosta antena Yagi un amplf + alim 12 V facute de electronica Bucuresti, parca aplif in cutie metalica dar e cam ruginit si nu stiu daca nu-i dus ceva din el, ca nu mai merge cum mergea pe vremuri ; si normal da nu as mai da bani aiurea.

Daca vor incepe emisia posturile DVBT din Ungaria MindigTV as vrea sa-mi iau o anena mai mica, dar buna de castig bun, stau la bloc si nu vreau ceva urias, semnalul este relativ bun in zona
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stiu cit de bun o sa ai semnal dvb-t de la unguri pentru ca cel mai apropiat emitator este cel de la Tokaj-120km-poate o sa ne spui de la 1 decembrie...la distanta asta iti trebuie antena cu cistig mare( 17db) si amplificare...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Nu stiu cit de bun o sa ai semnal dvb-t de la unguri pentru ca cel mai apropiat emitator este cel de la Tokaj-120km-poate o sa ne spui de la 1 decembrie...la distanta asta iti trebuie antena cu cistig mare( 17db) si amplificare...
    la momentul asta imi intra RTL KLUB analog si TV 2 de la Tokaj cu o antena DVBT de interior Philips (de aia patrata), folosita pe post de antena de exterior, pe care am pus un amplif de catarg (model Electronica Bucuresti., cred, de la o antena uif de pe vreama lui Ceausescu) +alim 12v, in conditiile unei vizibilitati mai dificile, stau la bloc si sunt pe partea opusa aproape de tot fata de directia de propagare a semnalului, oarecum prin si destul de mult prin reflexie de la blocul alaturat.

Nici nu ma gadesc ca nu e nevoie de o antena Yagi cu amplif, dar in conditiile in care acuma imi intra niste posturi analog eu zic ca sunt sanse.
    Tot cu antena improvizata am reusit la un moment dat sa prin slovacii... ceea ce iara e lucru bun, astept DVBT de la vecinii nostrii.

Ar fi un teren bun pentru firmele de specialilate pentru vanzarea aparaturi DVBT(antene+receivere) compatibila cu transisiile din UNGARIA sau SLOVACIA. S-ar face bani tzanand cont de minoritatile existente in zona, (mi-ar place sa ma ocup de asta), avand in vedere ca pe RDS Cablu nu vor fi curand aceste posturi.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ma refer la distanta foarte mare de emitator-120km-exact aceeasi distanta am eu pina la Bucuresti.La distanta asta iti trebuie antena cu directivitate buna,orientata la fix pe emitator(citeva grade deviatie inseamna chiar si semnal 0 pe digital)-stiu ce dificultati am intimpinat eu la inceput cu Bucuresti-ul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Referitor la antene -antena yagi cu 30 de elemente e buna pentru asa ceva(scoate 18 db cistig)dar e foarte mare si greoaie...de doi ani folosesc MX-075 ALCAD si ma declar multumit P.S. In receptia DX intotdeauna vrei mai mult!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

eu nu doresc mai mult , de ex eu vreau ca semnalul util sa nu fie zgomotos !
    De ex daca merg mai departe si bag cele 3 tranzistoare Bfp67 o ia razna , paranoia .. ce gaseste pe banda tare mi-l reda armonic . , deja tin sa spun ca nu orice tranzistor de amplificare merge stong , Pana nu imi vine comanda nu pot comenta cu 2sc3355 .
    Separat mai am sa iti zic , Vedeti ca simetrizoarele cu bucle sunt alea sfinte , alea cu ferita si cu spirele alea de 2 lei sunt bune sa dai cu ele de pamant . Am eu 2 bucati , curad imi vine si ala pe tub cu cei doi papuci sus la 300ohm .. sa vezi rasete ..
    oricum curand o sa mi se promita antena speciala de canal 42 cu bucla sa vad ce diferenta este fata de cea actuala cu simetrizorul de 300>>>75 pe o placuta imprimata desenat .

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Referitor la antene. Alcad MX-075 este o antena foarte buna. Si are cam 1m lungime. De la Cluj ar fi interesanta antena asta http://www.traiect.ro/APP_shop/prodV...idproduct=2955. Dar mi se pare cam firav construita. Dar pot sa ma insel din poza. Este cam acelasi lucru cu antena asta http://www.antech.ro/detaliu.php?c=noutati&cod=33. Cea de la Antech se pare ca ar fi mult mai solida din punct de vedere mecanic. E si diferenta de pret destul de mare. Dar sunt antene cam la fel si ca model si ca performante. Eu am acasa tot un Alcad Mx-075 si sper ca in 10-14 zile sa vina un prieten de la Madrid si sa-mi aduca antena care este la Antech la un pret mult mai mic si important cu dipol activ. Antena de la Antech am vazut-o si pe un site la unguri,este putin mai ieftina si vine ambalata foarte bine din fabrica. Situl oficial al producatorului este http://www.ikusi.es/public/ctrl_publ...gama=%27265%27. Atentie ca sunt 2 modele. Normala si mini. Interesanta este cea normala care are in jur de 1m lungime si castig foarte bun. Deasemenea sunt antene destul de usoare.
    Referitor la simetrizoare. Cele pe inel de ferita sunt foarte bune. Au o pierdere mica fata de bucla dar asigura largimea benzii antenei ceea ce bucla nu o asigura. pierderile sunt mai mari pe bucla cand te departezi de canalul pe care este acordata fata de simetrizorul pe ferita. Pe canalul pe care este acordata si pe 2-3 canale inferioare acestuia bucla este intradevar mai buna fata de inelul de ferita. Mai conteaza si de cine este facut acel simetrizor pe ferita. Adica calitatea. Simetrizorul pe circuit imprimat este cel mai slab ca performante din testele facute de mine.
    In alta ordine de idei este o vorba total valabila. Cel mai bun amplificator este antena. Deci nu puneti amplificatoare prea mari ca nu faceti decat sa amplificati si semnalul util si zgomotul in acelasi timp inrautatind raportul S/N deoarece si amplificatorul are zgomotul lui. Din incercarile facute de mine o antena buna (cu castig cat mai mare), un amplificator cu un castig normal (15-20 Db) pus cat mai aproape de dipol (ideal direct la bornele dipolului cum este la Alcad Mx-075 sau dipolul activ de la antena Ikusi Flashd) si un cablu de buna calitate avand la capete mufe de buna calitate este suficient pentru receptia la mare distanta DVB-T. Bineinteles la o distanta unde este asigurat un semnal util peste pragul de receptie al instalatiei respective.
    Sunt tare curios ce o sa mai receptioneze cei care prind acum purici cu dungi sau umbre (si ni le servesc drept receptie DX) dupa trecerea totala la DVB-T. Bineinteles in afara de imagine si sunet corecte.
    Last edited by afaco; 23rd November 2009 at 11:43.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Interesanta expunerea lui "Afaco"...as avea de adaugat constructia solida a antenei MX 075 in sensul ca timp de 2 ani la 13,5 m inaltime inca se mentine intacta la capriciile vremii...referitor la amplificatoare,parerea mea ar fi ca nu strica unul de 38 db cu posibilitate de reducere a amplificarii dupa necesitati...nu toata lumea locuieste la deal si are vizibilitate buna...cit despre receptii zgomotoase-pina trecem pe digital ne mai delectam!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Exact , cel mai mbun amplificator e antena , dar la mine in cazul meu si tranzistoarele de mare putere au fost valabile ca am adunat semnale de jos , exact cumz ici , sus o ia razna la mine deoarece amplific si noiseul si cdma si iese o golaneala pe iesire .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)