Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Instalare antena rotita cu H-H

salut,
    am un h-h adus din Spania,marca ILLUSION.asta are latitudinea gradata 20-90,in loc de longitudine scrie elevation gradat 0-70.
    locatia o am in deva.vizibilitate antena 180 - 260 grade dupa busola.am reglat h-h la +4,3 vest,latitudinea pe motor la 45,75 grade, montura cu antena perpendicular,am reglat astra 19,2.m-am dus si am reglat pana la amos inclusiv.mai departe in vest nu mai am semnal la nici un satelit.pe thor am semnal slab.
    ce ma invatati sa fac sa mai ,,progresez'' spre vest,sa-mi creasca semnalul si pe thor ?

va multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut. Prima data verifica suportul sa fie la boloboc iar apoi cu motorul pe zero antena sa fie perpendiculara pe motor(eu masor distantele stanga si dreapta dintre antena si motor sa fie egale).Apoi folosind functia USALS se muta motorul pe Astra1 19E si se regleaza antena .Daca faci asa trebuie sa mearga si spre est si spre vest.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

0-70 nu e longitudine ci este exact ce scrie adica elevatie.
    Regleaza pe satelitul asta nu pe astra.
    SHALOM

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default H-H

Quote Originally Posted by neli_ney View Post
    salut,
    am un h-h adus din Spania,marca ILLUSION.asta are latitudinea gradata 20-90,in loc de longitudine scrie elevation gradat 0-70.
    locatia o am in deva.vizibilitate antena 180 - 260 grade dupa busola.am reglat h-h la +4,3 vest,latitudinea pe motor la 45,75 grade, montura cu antena perpendicular,am reglat astra 19,2.m-am dus si am reglat pana la amos inclusiv.mai departe in vest nu mai am semnal la nici un satelit.pe thor am semnal slab.
    ce ma invatati sa fac sa mai ,,progresez'' spre vest,sa-mi creasca semnalul si pe thor ?

va multumesc.
    1. trebuie sa cunosti unghiul monturii constructiv din care trebuie sa scazi declinatia locului - deci cu cat vei inclina antena fata de axa motorului
    De exemplu pentru un motor H-H SG2100 axa din constructie a motorului este la 30 grade inclinata.

Pentru Bucuresti unghiul de declinatie este 6,8 grade.
    Rezulta pentru Bucuresti ca unghiul citit pe antena - elevatia citita pe gradatia antenei va fi:

30 - 6,8 = 23,2

Deci antena va fi stansa pe axa motorului la un unghi de 23,2 - citit pe montura antenei gradata

2. axa motorului trebuie pusa la un unghi egal cu latitudinea locului - asta o reglezi usor

3. orientarea axei spre SUD - aici se face fine tuning-ul antenei dupa ce ai reglat unghiurile de mai sus
    Pui receptorul la motor si pui coordonatele locului tau
    Apoi dai antena pe hot bird - sau - astra
    Se va duce automat pe pozitie - acum - rotesti acum axa spre SUD si faci un fine tuning pana obti maxim de semnal

4. Acum ai deja 2 sateliti din centru - trebuie sa reglezi capetele la ests la vest.
    - Alege Hispasat-ul la vest - are semnal foarte bun
    - Alege intelsatul de la 45 est - prima tv - are semnal foarte bun sau tursatul de la 42 est

5. faci fin tuning din axa SUD si foarte putin din unghiuri si dn motor

Important este deci:

- sa ai axa polara dreapta E-W N-S la boloboc
    - sa afli unghiul monturii din care scazi declinatia
    - declinatia locului o gasesti pe net - pentru Deva

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default settings

Quote Originally Posted by neli_ney View Post
    ...latitudinea pe motor la 45,75 grade, montura cu antena perpendicular...
    Latitude pe motor = 44,5

Declinatie pt Deva = 6,8 grade

Pentru receptor cu functia usals pui setarile:

Lat. = 45,5 nord
    Long. = 22,5 est

Satelitul care te va ajuta in punctul "zero" al motorului pentru
    tine este: Astra 23,5 est
    Pentru acest satelit ar trebui sa ai pe motor un unghi de 0,5 grade
    spre est adica foarte aproape de zero
    Un transponder de test si reglaj este: 10862 H sr 22000 fec 5/6

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default setari

am si eu o antena de 0.9 H-H cu motor dm3800 si vreau sa o rotesc din DM800, nu stiu sa ii setez declinatia-elevatia, am 2 rigle de setari,una pe motor si una pe kit-ul antenei,puteti sa-mi spuneti cum sa le reglez? Si cum sa asez antena in pozitie orizontala in starea initiala spre sudul efectiv sau pe 1w? Sant din Ploiesti

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Aici ai tot ce ai nevoie.Stab este prima firma care a facut motoarele HH asa ca o sa-ti fie de ajutor.Celelate firme ce fac au luat acelasi tehnica doar au schimbat numele si forma motoarelor
    http://www.stab-italia.com/mostracategoria.php?id=12
    In stinga la mijlocul paginei gasesti guida(procedura) pt tot ce vrei
    Succes
    Ilusion.Clarke-Tech 2100/2500/3100/5100,Ilusion,Vantage,AbIpBox,Unixbox,Doulabs importator ,cas3 ,etc....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

am antena montata ca in imaginile de mai jos:

http://img685.imageshack.us/i/image0090i.jpg/
    http://img402.imageshack.us/i/image0093n.jpg/
    am fixat antena pe 19.3 e conform USALS si nu i-mi apare absolut nimic.Am miscat, am injurat, am verificat conform http://www.dishpointer.com/, nu stiu ce sa mai fac.Sant si alte setari ?
    sistem: DM800 ,motor opticum DM3800, LNB inverto ultra black,Ploiesti. Va rog ajutor !
    Last edited by paris0088; 4th February 2010 at 17:06.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ridica bratul motorului pana la aprox 45 de grade. Asa cum e acum esti "sub satelit".

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paris0088 View Post
    am antena montata ca in imaginile de mai jos:

http://img685.imageshack.us/i/image0090i.jpg/
    http://img402.imageshack.us/i/image0093n.jpg/
    am fixat antena pe 19.3 e conform USALS si nu i-mi apare absolut nimic.Am miscat, am injurat, am verificat conform http://www.dishpointer.com/, nu stiu ce sa mai fac.Sant si alte setari ?
    sistem: DM800 ,motor opticum DM3800, LNB inverto ultra black,Ploiesti. Va rog ajutor !
    Salut,
    Cred ca setarea initiala a motorului, adica punctul 0 se face pe Badr4,6 in Ploiesti nu pe Astra.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

NRARES ai avut dreptate ca sunt sub satelit , dar nu am modificat din brat ci din suportul antenei si vad ca mi-au aparut transpondere ! Crezi ca trebuia ridicat motorul cu totul ? N-am niciun indicator pe suportul galbui al antenei si nu stiu la cate grade trebuie sa stea.La raportorul motorului am reglat la 45,5.(vezi pics.)

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

apropo,pe badr am 44 semnal, se poate mai bine cu echipamentul mentionat ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Mic tutorial-Antena mobila

Quote Originally Posted by paris0088 View Post
    NRARES ai avut dreptate ca sunt sub satelit , dar nu am modificat din brat ci din suportul antenei si vad ca mi-au aparut transpondere ! Crezi ca trebuia ridicat motorul cu totul ? N-am niciun indicator pe suportul galbui al antenei si nu stiu la cate grade trebuie sa stea.La raportorul motorului am reglat la 45,5.(vezi pics.)
    La montarea unei antene mobile trebuie in primul rand sa cunosti latitudinea si longitudinea locului in care te gasesti. Pentru Ploiesti: latitudine 44°56'24"; longitudine 25°2'48". Se monteaza suportul antenei la firul cu plumb!(trebuie sa fie perfect vertical). Se verifica ca motorul sa fie pe zero! Se regleaza motorul astfel incat rigla pe care scrie latitudine sa fie egala cu latitudinea locului in care se face montajul....pentru tine 45 grade!Se prinde antena prin suportul ei de tija motorului H-H in asa fel incat bratul cu LNB si tija motorului sa fie in acelasi plan (in prelungire-privit din spatele antenei) iar antena sa fie perfect perpendiculara pe tija motorului. Orice abatere de la acest lucru se va rasfrange asupra acuratetii in urmarire a scenei satelitilor de catre instalatia mobila. Se strange definitiv suportul antenei de tija motorului H-H. Acum prindem ansamblul format din motor si antena de suportul de perete. Verificam din nou verticalitatea suportului cu antena montata pe el (de multe ori greutatea sistemului motor-antena duce la inclinarea suportului-de aceea nu sunt de preferat suportii de perete ci tevile montate intr-un bloc de beton...de preferat pe sol). Strangem putin suruburile din care se regleaza elevatia antenei (atentie elevatia antenei nu a motorului..la care nu mai umblam.). Ansamblul format din antena si motor H-H are acum doua grade de libertate: elevatie-pe care o modificam din elevatia antenei si azimut pe care il reglam din rotirea ansamblului motor H-H si antena pe teava suportului. Longitudinea ne este necesara pentru a sti cam ce satelit se afla pe directia sud a locului de montaj (pentru tine satelitul Astra 1E/1G/3A @ 23,5 grade Est). Urmeaza programarea receptorului pe o frecventa de preferat cat mai puternica (in prima faza) de pe acest satelit. Atentie cand vorbim de directia sud ne referim la sudul geografic si nu la cel magnetic (cel aratat de busola) Acela e doar orientativ. Intre sudul geografic si cel magnetic exista o diferenta numita declivitate magnetica. Urmeaza sa rotim ansamblul motor H-H-antena pe teava suport (modificam azimut) si putin cate putin din elevatia antenei (suruburile fiind starnse in prima faza doar la mana) pana cand avem maxim de semnal pe transponderul ales de pe satelitul corespunzator sudului (in cazul tau, si al meu de altfel, Astra 1E/1G/3A @ 23,5 grade Est). Dupa ce se obtine maxim de semnal se strang prima data suruburile de blocare azimut (adica cele de pe teava suport (de fapt de prindere a motorului H-H de teava suport). Apoi se regleaza fin elevatia antenei din suruburile antenei-din poze cele incercuite si marcate cu semnul "?". Se strang apoi si acestea cat mai bine. Se pozitioneaza apoi LNB-ul fata-spate finut pentru maxim de semnal...atentie nu se roteste LNB-ul pentru ca antena este mobila nu fixa iar pe sud trebuie sa fie perfect vertical.Acum poate incepe distractia cu programarea receptorului pe diferiti sateliti....eu prefer pas cu pas de pe un satelit pe altul. Tehnica asta nu da gres niciodata sa stiti! Am montate in acest fel sute de antene mobile cu motor H-H.(am lucrat-in timpul liber ca si montator......deh.....hobby......ce sa fac. Iti doresc bafta!Incearca ca transponder 11.595H, SR 28500,Aquavision. Inainte vreme se numea Fish video si era o imagine cu niste pesti in acvariu.
    Da-mi Doamne minte cap am eu
    Digi TV satelit & Digi Cablu+net+tel,Echosmart HD 7109, Echosmart DSB 791S HQ; 2x0,90 offset; LNB-uri Samsung 0,4dB & Globo 0,2dB; DiSEqC 2x1, Hotbird &Intelsat 10-01 (Thor);TV SAMSUNG UE32ES6100-LED TV+Smart TV+3D TV;

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

merci teo, felicitari pentru "knowlege" , multumesc ca imparti cu noi cunostintele tale, voi incerca maine pe lumina, pana atunci ma uit pe badr ca altceva n-am mai vazut si acum am inteles de ce.Fara cei ca tine aruncam de mult "instalatia" de la etajul 7.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

HH meu "pierde" satelitii la nilesat 7w si la turksat 42e. Punctul 0 e pe Badr 26e fixat iar locatia este Constanta. Care ar putea fi motivul? Ma chinuiesc de ceva vreme sa ajung la batranul Hispasat si nu reusesc.Mersi mult!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)