Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default probleme tuner dm800

salutare,
    am un dm 800 original de 2 luni, iar in ultimele zile imi face o problema... imi apare eroarea "tuner failed" si anttena pe motor dm 2800 o ia razna... se intoarce de capul ei... care sa fie problema? am incercat si pe a 2-a antena tot cu montura h-h si la fel... acelasi mesaj si o ia razna... sa fie de la tuner?
    precizez ca am instalat newnigma 2.8 pe dm 800. astept un sfat, va rog...
    merci
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nimeni, nimic
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inainte sa dai vina pe tuner, schimba setarile.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu stiu de unde sa incep...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

cine ma poate ajuta cu setarile pe care le au la "position" la un dm 800?
    merci

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian View Post
    am un dm 800 original de 2 luni, iar in ultimele zile imi face o problema... imi apare eroarea "tuner failed" merci
    Da eroarea ca are un tuner de KKT si se incinge. Nu vorbesc din auzite ca am si eu. Rog dealeri de originale care il lauda sa se abtina.
    Singura solutie, ii pui ventilator. Pe el sau sub el (un cooler de laptop) si o sa mearga fara probleme apoi.

si anttena pe motor dm 2800 o ia razna... se intoarce de capul ei...
    precizez ca am instalat newnigma 2.8 pe dm 800. astept un sfat, va rog...
    Aceasi problema o am si eu. Probabul ultimile versiuni de Newnigma au un bug pentru anumite motoare. Nu am testat altele ca nu am nervi. Ciudat ca odata reglat la mine se schimba OK satelitii. Am reglat satelitii rotind HH-ul direct de la buton-ul lui, am dat save pe dream si "doamne-ajuta" a mers asa.
    Last edited by cde34; 22nd November 2009 at 22:36.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default teste...

nu stiu de unde sa incep...
    Pune Gemini sau Nabilo si nu o sa mai ai probleme.Eu am si hdd intern si nu am nevoie de ventilator iar tunerul funtioneaza foarte bine.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am pus gemini si e la fel... e de kkt el...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nici al meu nu mergea fara ventilator. Acuma sincer nu am mai testat fara..da banuiesc ca nu-i strica racirea suplimentara.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default cooler

bun, rog: a gasit cineva o metoda sa puna un cooler in DM800hd fara sa lipeasca nimic ? pe interior... pe exterior se poate f usor cu un cooler usb dar nu mai am loc in usb-uri (1 il tin pentru wireless , al doilea pt stick swap)

da as vrea o solutie functionala, adica sa dam nume, de unde, cum a reusit
    ma intreb, de la alimentarea de hdd nu merge?

merci mult ... la mine e clar ca se incinge prea rau si incepe sa dea rateuri tunerul (faca ca un bec de craciun tv-eul - se blinkene imaginea: dispare, apare... si tot asa...) i-am pus un cooler pe usb si il mentinea rece...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu i-am pus in urma cu 6 luni un cooler de laptop alimentat separat la 3,3v pt a nu face zgomot si de atunci merge perfect fara nici o problema;
    de asemenea tot atunci am modificat tunerul cu o valoare de condensator totalizand 2680 uF in loc de obisnuita val. de 1000uF ( 2 x 1000 + 1 x 680) si de asemenea mai trebe 2 cond. de 100pF intr-un anume loc pt. a reduce la minimul zgomotul de modulatie in banda QPSK DVB-S2

Living an analog lifestyle in a digital world

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default cooler

Sal.Eu am scos capacul de la DM800.Are in interior inca un port usb , pe care l-am pus un cooler laptop.Deci e alimentat de acolo.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcelll View Post
    eu i-am pus in urma cu 6 luni un cooler de laptop alimentat separat la 3,3v pt a nu face zgomot si de atunci merge perfect fara nici o problema;
    de asemenea tot atunci am modificat tunerul cu o valoare de condensator totalizand 2680 uF in loc de obisnuita val. de 1000uF ( 2 x 1000 + 1 x 680) si de asemenea mai trebe 2 cond. de 100pF intr-un anume loc pt. a reduce la minimul zgomotul de modulatie in banda QPSK DVB-S2

La ce te-a ajutat marirea capacitatii la 2600?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu-mi explic de ce conteaza asa mult capacitatea cat mai mare in cazul acestor tunere, cu cat e mai mare devin mai sensibile
    la 2700 uF am castigat vreo 8-9% la calitate (nu stiu cat reprezinta la decibeli) si posturile HD problematice de pe skyuk ce erau chiar la limita (pe acest tuner fiindca cu altul merg perfect cu aceeasi antena) au devenit ft. stabile fara fluctuatii;
    mai trebe sa schimb si tranzistorul Q3 cu unul de alta marca, care cica va aduce inca vreo 4 % imbunatatire si atunci chiar ca este tunerul perfect !

Living an analog lifestyle in a digital world

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default racire dm

eu am pus un coller legat la doi pini scart(nu folosesc scartul pt tv)functioneaza perfect de vreo 2 luni si ce e ok cind pun dreamul in standby se opreste

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)