Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Idee geniala ... parerea mea !

Aviz posesorilor de echipamente ce redau diferite chestii de pe USB (Stick sau Harddisk), echipamente care insa nu poseda retea si care s-au saturat sa "plimbe stickul"

Firma AVM a scos un firmware (deocamdata beta) pt. AVM Fritz USB WLAN 1.1 care se comporta pt echipamentul respectiv (TV, Receiver samd.) ca un Stick obisnuit si catre retea "vorbeste" DLNA. Astfel televizorul "vede" pe USB fisierele, ele de fapt fiind (de ex.) in pivnitza pe NAS.

Detalii pt. vorbitorii de germana:
    http://www.avm.de/de/Service/Service...ming_stick.php

Maine vine stickul, il flashui si raportez ...

salutari.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tare!
    Pentru LAN 1Gb exista?

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Testeaza-l si daca merge accesat simultan de pe 2 calculatoare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

cred ca nu m-am facut intzeles ...

@gabrield: Nu am nimic cu vorbitorii de nici un fel, dar link-ul tau nu contzine informatia pe care voiam sa o comunic eu. Iaca o traducere cu prietenul google Streaming Stick

Partea interesanta dupa parerea mea nu e Fritzboxul (routerul) ca atare ci stick-ul WLAN USB.
    Sa presupunem ca am un receiver 7.1 (sau un televizor, sau un mediaplayer) cu Port USB dar fara interfata de retea. In momentul de fatza daca vreau sa-l hranesc cu mp3-uri trebuie sa iau un stick USB normal, sa-l bag in calculator, sa iau fisierele de pe NAS si sa le pun pe stick, sa bag stick-ul in receiverul 7.1 si apoi sa ascult.
    Cu stickul de la AVM si firmware-ul respectiv: bag stick-ul WLAN in receiverul 7.1, acesta se conecteaza prin reteaua wireless la serverul UPnP (DLNA) preia structura de directoare de pe acesta si emuleaza un USB stick normal pentru receiverul 7.1

ok?

suma respectelor,
    aghira
    Last edited by aghiraro; 7th November 2009 at 09:40.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Corect , insa prb. este daca modelul respectiv este versatil/universal pt. "n" device-uri ( tv , media playere , receivere )
    Fiindca asa exista diverse firme/modele de stick-uri usb wifi sau similar celor de la avm , insa compatibilitatea/recunoasterea lui ridica prb. in anumite situati

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am incercat, merge!
    Am redat mkv-uri si divx-uri pe televizorul din dormitor (LG 32LH2000), fara probleme. Chiar si derularea functioneaza binisor.

Conditii:
    - functioneaza numai cu routerul Fritzbox 7270, la alt Access Point nu se conecteaza
    - nu functioneaza cu Twonkyvision (se conecteaza, dar pe partea de USB memory stick apare doar un director de ii zice _search, filmele nu). Preia media doar de pe un stick/harddisk atasat de Fritzbox. Hardurile atasate astfel nu le accepta daca sunt formatate NTFS.

Cine vrea detalii sa intrebe.
    Ma mai joc, oricum pt. un Beta = AVM ...

Salve.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)