Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena 5 ghz 27 dbi

vreau sa intreb si eu daca stie cineva daca antena wireless de la subiect bate pe o distanta de 20 km

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default bate

Bate,cu conditia sa se vada amandoua antenele !
    Per aspera ad astra !

Amiko Alien 2,Emme esse 115cm,Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine imi recomanda o antena pentru receptia semnalului wireless, care sa aiba o raza de cel putin 300-500m pe care sa o infig in portul USB de la Laptop?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default antena??

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Cine imi recomanda o antena pentru receptia semnalului wireless, care sa aiba o raza de cel putin 300-500m pe care sa o infig in portul USB de la Laptop?

Nu stiu daca atunci cind zici antena te referi exact la ce inteleg eu prin antena..banuiesc ca te referi la un aparat wifi nu la o ,,antena".Daca ce vrei este sa te conectezi la o retea wifi internet,atunci cauta in ebay sau unde iti este mai convenabil .. ALFA AWUS036h USB WIFI 1000mw .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Alfa e ...bestie, am folosit-o nu-ti poti inchipui c e poti face cu ea(si cu ubuntu). Coroborata si cu o antena Yagi (din comert), sau una facuta (din tub chipsuri), nu ai probleme pe o raza de 800m-1 km
    ptr 5 giga, eu folosesc o gregoriana, si am o conexiune internet dsl la o distanta de 27 km

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ..

Eu o folosesc pe o parabolica offset de 85 si am reusit o conexiune de vreo 10 km,in oras,dar ma aflu la inaltime si am vizibilitate directa cu ap-ul.Interesant a fost faptul ca pe softul folosit nu mi-au avut loc toate retelele captate(vreo 500 WEP-uri ca restul le-am filtrat sa nu apara).Cu Alpha fara parabolica si cu antena ei de 5 dbi,ma conectez lejer la vreo 500m(din casa-cu obstacole)si ma conectez la o alta Alpha configurata ca AP bridge,care la rindul ei se conecteaza la vreo citeva sute de metri in plus fata de pozitia mea....
    Eu recomand o antena planar 14-25 dbi sau o parabolica biquad pt ce vrea cel care a deschis subiectul.Daca nu are parabolica merge si o tigaie metalica sau un fund de cratita in care se monteaza biquadul sau dublubiquad,care nu este nimic altceva decit o sirma de cupru care poate fi gasita oriunde.Daca este nevoie de detalii tehnice sint dispus sa le ofer cind sint cerute..

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ...

Quote Originally Posted by catalinn View Post
    Alfa e ...bestie, am folosit-o nu-ti poti inchipui c e poti face cu ea(si cu ubuntu). Coroborata si cu o antena Yagi (din comert), sau una facuta (din tub chipsuri), nu ai probleme pe o raza de 800m-1 km
    ptr 5 giga, eu folosesc o gregoriana, si am o conexiune internet dsl la o distanta de 27 km
    Intrebare..!Ce Ubuntu ai ca dupa cum stiu in 9.04 Alpha nu merge decit foarte slab?Inca nu am stat sa testez incarcind drivere pt rtl 8187l in ubuntu si stiu ca este destul de problematic.Eu am pe calc XP,Wifislax,Wifiway,Ubuntu 9.04 si din toate numai in primele 3 imi functioneaza fara probleme.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kittmask View Post
    Intrebare..!Ce Ubuntu ai ca dupa cum stiu in 9.04 Alpha nu merge decit foarte slab?Inca nu am stat sa testez incarcind drivere pt rtl 8187l in ubuntu si stiu ca este destul de problematic.Eu am pe calc XP,Wifislax,Wifiway,Ubuntu 9.04 si din toate numai in primele 3 imi functioneaza fara probleme.
    scuze, sunt un pic "gramada" pe ubuntu zilele astea, si am gresit.
    e vorba de combinatia backtrack & WMware, (folosita precum distractie, jur)
    @nonute
    ptr distanta aia (20 km) doar o gregoriana te ajuta

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe la noi prin Romania se gaseste asa ceva?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by catalinn View Post
    scuze, sunt un pic "gramada" pe ubuntu zilele astea, si am gresit.
    e vorba de combinatia backtrack & WMware, (folosita precum distractie, jur)
    @nonute
    ptr distanta aia (20 km) doar o gregoriana te ajuta
    Cica asta merge cu backtrack : http://cgi.befr.ebay.be/ALFA-AWUS036...item3357e55c4c
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu o folosesc pe o parabolica offset de 85 si am reusit o conexiune de vreo 10 km,in oras,dar ma aflu la inaltime si am vizibilitate directa cu ap-ul.Interesant a fost faptul ca pe softul folosit nu mi-au avut loc toate retelele captate(vreo 500 WEP-uri ca restul le-am filtrat sa nu apara).Cu Alpha fara parabolica si cu antena ei de 5 dbi,ma conectez lejer la vreo 500m(din casa-cu obstacole)si ma conectez la o alta Alpha configurata ca AP bridge,care la rindul ei se conecteaza la vreo citeva sute de metri in plus fata de pozitia mea....
    Eu recomand o antena planar 14-25 dbi sau o parabolica biquad pt ce vrea cel care a deschis subiectul.Daca nu are parabolica merge si o tigaie metalica sau un fund de cratita in care se monteaza biquadul sau dublubiquad,care nu este nimic altceva decit o sirma de cupru care poate fi gasita oriunde.Daca este nevoie de detalii tehnice sint dispus sa le ofer cind sint cerute..
    tu te referi la retele in 2,4 Ghz sau in 5 ghz ,referitor la cele 500 wep-uri
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ..

Ma refer la banda de 2,4 Ghz,ca asta se foloseste in wifi cel mai frecvent.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma refer la banda de 2,4 Ghz,ca asta se foloseste in wifi cel mai frecvent.
    interesant !eu folosesc o antena california amplifier Pg-24 dar nu am reusit sa prin atatea retele! este o antena directiva dar am pus la ea un motor de 360 grade !
    ce fel de antena folosesti ? da-mi te tog un link !

Merci
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ..

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    interesant !eu folosesc o antena california amplifier Pg-24 dar nu am reusit sa prin atatea retele! este o antena directiva dar am pus la ea un motor de 360 grade !
    ce fel de antena folosesti ? da-mi te tog un link !

Merci
    Vad ca ma citezi pe mine dar eu am zis ca aproape 10 km,nu 20.Eu folosesc o parabolica offset de 85 cu doble biquad,realizare proprie dupa scheme din internet.Apropo de numarul de retele....depinde de zona in care traiesti,de exemplu,daca traiesti intr-un orasel mic sau intr-o zona putin po....ta(cel putin din punct de vedere al celor cu internet wifi) normal ca nu o sa ai atitea retele,si bineinteles ca mai depinde si de ce ai in dotare,adica SOFTWARE,etc.Si eu am instalat un motor pe antena dar sincer sa fiu nu imi este necesar(e doar un experiment)....nu cautam sateliti nuLinkuri am destule,dar fii mai precis in intrebare ca sa nu fie nevoie sa umplu postul cu asa ceva,in plus nu stiu daca am voie sa fac asta, si nu vreau sa intru in nici un fel de polemica cu nimeni.
    http://www.paramowifix.net/antenas/EnlacesAntenas.html
    Last edited by kittmask; 30th November 2009 at 16:23.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vad ca ma citezi pe mine dar eu am zis ca aproape 10 km,nu 20.Eu folosesc o parabolica offset de 85 cu doble biquad,realizare proprie dupa scheme din internet.Apropo de numarul de retele....depinde de zona in care traiesti,de exemplu,daca traiesti intr-un orasel mic sau intr-o zona putin po....ta(cel putin din punct de vedere al celor cu internet wifi) normal ca nu o sa ai atitea retele,si bineinteles ca mai depinde si de ce ai in dotare,adica SOFTWARE,etc.Si eu am instalat un motor pe antena dar sincer sa fiu nu imi este necesar(e doar un experiment)....nu cautam sateliti nuLinkuri am destule,dar fii mai precis in intrebare ca sa nu fie nevoie sa umplu postul cu asa ceva,in plus nu stiu daca am voie sa fac asta, si nu vreau sa intru in nici un fel de polemica cu nimeni.
    http://www.paramowifix.net/antenas/EnlacesAntenas.html
    te-am intrebat deoarece am testat si eu cateva antene pt 2,4 Ghz .. de la omni directionale pana la antena yagi,in total cam vre-o 5 antene am incercat !Cel mai bun randament l-am obtinut cu antena asta PG-24 industriala!
    Vedeam ca voi aici dicutati de antene de wifi si eram curios ce fel de antena sa folosit pentru a se ajunge la acele performante(500 AP-uri ) !
    referitor la motorul de la antena .. antena e montata pe pilonul unde sunt si alte antene de le folosesc pentru radiocomunicatii iar acest pilon are un motor de 360 grade!
    Ca si zona se paote da fie si asta o cauza de nu vad asa multe !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)