Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: LNB Monoblock

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default LNB Monoblock

Intrebarea mea daca cu LNB Monoblock pot receptiona Intelsat 1 grad vest si Atlantic Bird 5 vest im trebue sa intre Digi si programele franceze France 3 etc. Daca da ce tip sa cer sau de care gradatie sa fie Merci pentru raspuns

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by banditata View Post
    Intrebarea mea daca cu LNB Monoblock pot receptiona Intelsat 1 grad vest si Atlantic Bird 5 vest im trebue sa intre Digi si programele franceze France 3 etc. Daca da ce tip sa cer sau de care gradatie sa fie Merci pentru raspuns
    Monobloc 6 grade

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

LNB monoblock de 4,3 nu ar fi de ajuns deoarece dintre cele doa satelitii este diferenta de 4 grade

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Se poate cu monobloc 6 grade, dar -cel putin din experienta mea, monoblocurile sunt LNB-uri cam triste, io nu am reusit sa am receptie buna.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce vrei sa spui nu detalieyi terog apropo eu sunt nou in domeniul monoblock

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Decat un LNB monobloc, mai bine faci tu un multifeed din doua LNBuri.... ca nu esti sigur de o receptie buna!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu un monobloc de 6 si o antena de 100 cm intra perfect 2 sateliti situati la 4 distanta. Monoblocul de 6 este calculat pentru o antena de 80 cm, iar la o antena de 120 cm se comporta ca un monobloc de 3.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Decat un LNB monobloc, mai bine faci tu un multifeed din doua LNBuri.... ca nu esti sigur de o receptie buna!
    Multifeed din doua LNB-uri nu pot face ca se istaleaza la bloc si nu pot ajunge in fata antenei sa reglezi LNB-urile. S-au se pot regla de inainte LNB-urile? si dupa acea numai antena trebuie reglata

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Multifeed din doua LNB-uri nu pot face ca se istaleaza la bloc si nu pot ajunge in fata antenei sa reglezi LNB-urile. S-au se pot regla de inainte LNB-urile? si dupa acea numai antena trebuie reglata
    Dai jos antena,o montezi undeva..in parc,in strada treaba ta,numai sa poti avea acces usor la lnb-uri,reglezi elevatia antenei si cele 2 lnb-uri in focar central si secundar apoi iei frumos antena cu totul si o pui din nou pe balcon,orcum si in cazul unul monoblok tot trebuie sa faci reglaj fin in focar secundar!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Monobloace, ce ti-as face ...

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Cu un monobloc de 6 si o antena de 100 cm intra perfect 2 sateliti situati la 4 distanta. Monoblocul de 6 este calculat pentru o antena de 80 cm, iar la o antena de 120 cm se comporta ca un monobloc de 3.
    Sanatate !

Eu am un monobloc de 6 grade de la Inverto (IDLP-40MONO) pe o antena de 1,1m si vad multumitor 0W8 (in focar) & 4E8, adica la ecart de 5,6 grade. E adevarat ca la inclinarea LNB-ului optima pentru 0W8 receptia pe 4E8 e nashpa rau, asa ca reglajul l-am facut dupa acesta din urma.
    Nu polemizez, dar [ma] intreb daca n-ar trebui testate configuratiile aflate la dispozitie inainte de a ne descuraja definitiv.
    Parerea mea.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dupa cate stiu eu cele monobloc au 3 sau 6 grade sau 13..............nu cred ca merge pt ca tu ai nevoie de 4.........Nu stiu daca exista . Merge sa pui un suport pt mai multe LNB si sa pui LNB separat cu comutator Disq .
    Nu stiu ce vreau, dar stiu exact ce nu vreau !
    Dream 800 HD, Ipbox 200s, Vu+uno2.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@mateda
    Eu nu vorbesc din auzite, ci numai in urma incercarilor proprii (bineinteles in zona mea). Ramane cum am scris, cu antena de 100 cm si monobloc de 6, intra perfect Thor si 5W, cu semnal de peste 90% pe ambii sateliti.
    Oricum, metoda cu monoblocul este o solutie de compromis si nu o recomand decat daca posezi deja monoblocul. Mult mai exact este cu doua LNB-uri separate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    ... Thor si 5W...
    Este urmatoarea configuratie pe care am s-o incerc.
    Chiar nu cred ca vorbesti din auzite, regret profund daca asta s-a inteles din interventia mea anterioara.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc 2 monoblocuri pe multifocuss maximum E 85/T 85 (91cm/71cm) si merg fara probleme .
    Monoblocurile puse sunt de 3 grade , respectiv 6 grade plus 2 lnb-uri single.
    Toate merg fara probleme pe satelitii unde le-am pus : single pe 28.5E si 13E iar monoblocurile pe 19.2E+16E (3 grade) si 5E + 1W (6 grade).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am comandat LNB-monoblock 4,3 Antena este montată pe Intelsat Thor 1 grade Vest am pus LNB-ul cu greu am dat de GSP tv dar Amos sau Atlantig Bird 3 aflati la 3 respectiv patru grade distanta rămn vise frumoase ce este de făcut? Am riciver Echosmart 791 cum trebuie setat?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)