Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: RCS la case

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RCS la case

Domnilor de la RCS,
    Am o intrebare pe care o pun, aproape de fiecare data cand platesc abonamentul DIGI, la tantitele de la casa :
    - cand se va introduce internet , cablu si la case ?
    Nu de alta dar stau langa un bloc care este bransat de pe stalpul care e exact in fata casei mele.(distanta de la distribuitor pana la casa e mai mica decat pana la bloc)

Multumesc
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca e asa aproape nodul optic baga de un abonament tip business (se da si la p.f.) de 20euro, 10 sau 15Mbs simetrici prin fibra optica + 2fix + 2mobil inclus. TV prin satelit sau prin fibra daca s-a implementat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by geor4 View Post
    Daca e asa aproape nodul optic baga de un abonament tip business (se da si la p.f.) de 20euro, 10 sau 15Mbs simetrici prin fibra optica + 2fix + 2mobil inclus. TV prin satelit sau prin fibra daca s-a implementat.
    Nu spun, ca am expus toate datele, dar ei nu si nu.
    Casele nu sunt in targetul lor.
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu am 100 metrii pana in nod si am abo pe pers juridica si nu vor sa traga fibra. Ma tin pe modem. In rest ''traiasca'' RDS .
    DM800+3 DM500 + server Oscam+3CC ........ 93E-31,5W

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

problema nu e cati metrii sunt pana la 'nod'. poti sa ai 2 metrii pana la nod, dar pe tronsonul respectiv de fo sa nu fie libere, etc.

mihai : daca tot sunt 100 metri pana la nod, de ce nu iti iei tu FO (100 m fo de 4 e ieftin), si mergi cu chestia asta la comercial. zic eu ca ar fi altceva
    yada yada

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by siZan View Post
    problema nu e cati metrii sunt pana la 'nod'. poti sa ai 2 metrii pana la nod, dar pe tronsonul respectiv de fo sa nu fie libere, etc.

mihai : daca tot sunt 100 metri pana la nod, de ce nu iti iei tu FO (100 m fo de 4 e ieftin), si mergi cu chestia asta la comercial. zic eu ca ar fi altceva
    Sal. Noi am mai vb. Cand am vrut sa pun fibra, nu erau ei de acord. Acum ca sa limiteze cablarile la fibra au ales alta tactica ( asa stiu de la reprezentantul lor ) : abonament minin 40 Euro ( de la 15 E cat am acum cu 2 IP fix si 2 tel si am in alta locatie 20 E pe fibra ), asta e minim, 10 Mb transfer. Pana la urma cred ca RDS favorizeaza pers fizice la blocuri. Sincer eu stau pe ganduri sa renunt. Am obosit sa tot dau restart la modem si sa am UP de 80 kb si cel de la bloc sa plateasca 25 RON si sa aiba tot ce vrea ( net pe ''fibra'' , net mobil, etc ).
    PS: sizan, rezolva-mi tu, am MC acasa, platesc fibra, dar sa lase abo la nivelul de acum. Dupa mine e bataie de joc sa iti ceara 40 Euro pe 10 Mb negarantati. Cel de la bloc, pers fizica, are 50 cu 25 RON. Degeaba am vb si cu Daniela Stoi de la ''f''(r)elatii cu clientii. Azi am resetat modem de 4 ori. Am server pe el. Clientii ma suna. Ce sa fac ?

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

ok, hai sa vedem ce om putea face ca e true, la 15 euro pe luna nu merita firmei sa traga 100 metrii de fo dar sa vedem.
    yada yada

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu am ab PJ la RDS si la inceput tot asa mi-au zis ca nu pot sa-mi puna FO, dar pana la urma am ajuns la un compromis .... trag ei fibra si eu o platesc ... asa ca au pus fibra.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bmihai500 View Post
    Eu am 100 metrii pana in nod si am abo pe pers juridica si nu vor sa traga fibra. Ma tin pe modem. In rest ''traiasca'' RDS .
    trage de la un vecin de bloc un utp.montezi la el un router si voila rezolvat problema
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe undeva ii inteleg pe cei de la RDS. E afacerea lor si vor sa scoata cat mai multi bani cu costuri cat mai mici. Daca privesti din punctul lor de vedere o sa intelegi de ce se feresc de case (@don_pedro) si, mai ales, de retelele de cartier (@bmihai500).
    Blocurile sunt cel mai usor de cablat si intretinut. Daca faci un calcul al investitiei/abonat, iesi infinit mai bine la o scara de bloc unde ai 20-80 de potentiali clienti. Acum, ca sa-i convingi sa vina la tine, le oferi cat mai multe servicii la un pret cat mai mic (televiziune, telefon, internet, minute moka, trafic nelimitat). Cat despre retelele de cartier, este evident ca RDS nu vrea sa imparta banii cu tine, in sensul ca ei iti dau abonament pe fibra de 15$ si tu incasezi 75$ de la clienti. Daca citesti cu atentie contractul cu RDS, o sa vezi ca nu ai voie sa redistribui internetul.
    Probabil ca 50% dintre familiile din Romania stau la bloc. Daca RDS-ul convinge 90% dintre cei care vor astfel de servicii sa le devina clienti, atunci pot lasa restul pentru concurenta (prin restul intelegem casele, clientii rau platnici, clientii nemultumiti si pe cei care nu vor sa apeleze la serviciile lor din principiu).
    Ideea de baza e ca daca te rezumi la clientii de la bloc, atunci poti sa investesti $1 si sa ai incasari $5. Daca vrei sa te extinzi la case si, mai ales, la sate unde ai sute de metri intre case, va trebui probabil sa investesti $4 ca sa ai incasari de $5. Intrebarea e daca merita, din punct de vedere comercial, sa faci acest efort. Nu mai vorbesc de suportul tehnic si de o eventuala deplasare la client, ca s-ar putea chiar sa iesi in pierdere.

PS: Nu tin cu RDS-ul si nici nu am prieteni acolo. Am incercat sa vad problema obiectiv, chiar daca am fost si eu un client nemultumit de-al lor.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by don Pedro View Post
    Domnilor de la RCS,
    Am o intrebare pe care o pun, aproape de fiecare data cand platesc abonamentul DIGI, la tantitele de la casa :
    - cand se va introduce internet , cablu si la case ?
    Nu de alta dar stau langa un bloc care este bransat de pe stalpul care e exact in fata casei mele.(distanta de la distribuitor pana la casa e mai mica decat pana la bloc)

Multumesc
    Asa se vede din punctul tau de vedere si perspectiva ta, dar daca e vorba de retea HFC Stelar trebuie vazut cam cate amplificatoare de linie sunt puse dupa nodul optic, fiindca nu poti pune numar nelimitat fara sa ai pierdere de semnal care p-orma cauzeaza probleme la abonat si zilnic trebuie cei de la service sa faca un drum la tine. Daca e FTTB, iar trebuie vazut daca cumva in b locul respectiv au port liber in switch si echipamentul de voce, daca n-au atunci pentru o persoana nu cred sa puna acele echipamente...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by k-mel View Post
    Pe undeva ii inteleg pe cei de la RDS. E afacerea lor si vor sa scoata cat mai multi bani cu costuri cat mai mici. Daca privesti din punctul lor de vedere o sa intelegi de ce se feresc de case (@don_pedro) si, mai ales, de retelele de cartier (@bmihai500).
    Ai dreptate pana la un anumit punct. In zona unde stau sunt destule firme, e o strada centrala. 2. Asa au promis acum 8 luni cand am semnat contractul cu ei. Au zis ca in 2-3 luni se rezolva. Am semnat cu ei cand aveam si pe pers fizica in ideea ca mut niste servere de hosting.
    PS: daca nu promiteau , nu semnam , ramaneam cu cel de pe pers fizica si eventual cautam alt provider.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca nu promiteau, nu semnai.
    Daca nu semnai, agentul de vanzari nu-si lua partea lui de comision pentru tine, ca client nou. Daca nu semnai, RDS-ul ar fi pierdut 15$/luna (nu e semnificativ, dar de la multi clienti se aduna). Daca nu semnai cu ei poate semnai cu concurenta.
    Asa ca nu doare gura pe nimeni sa promita. Important e ce e pe hartie.

1. Sa nu gandesti
    2. Daca gandesti, sa nu spui.
    3. Daca spui, sa nu scrii. (aici ti-au promis ei)
    4. Daca scrii, sa nu semnezi.
    5. Daca semnezi, sa nu te miri. (cred ca in situatia asta ai ajuns tu)
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

O problema asemanatoare am avut si eu. Net cable, modem, restart dupa restart, etc. Am facut interventii, pile... distanta de fiberlink fata de blocul (tip asociatie de 10 apartamente) unde stau eu este sub 100 m si tot nu au facut nimic. In cele din urma am renuntat complet la serviciile RDS.
    Nu stiu cat de important este netul pt firma ta. Vezi ce iti ofera RTC. Stiu ca au scos ceva oferte si pt. firme. Sincer de aproape 1 an de despartire nu regret ca am plecat de la ei.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dar de ce rcs-rds? vreti batai de cap? oameni buni, viata merita traita. lumea n-a inceput si nu se termina cu rcs-rds.

citind mai sus bag de seama ca valul de reclama cu care umple televizoarele acum, e nul. si eu stau la casa dar asta nu a contat pt upc. pt rds conteaza. au ajuns atit de mari incit isi permit sa selecteze clientii. oare OPC ar avea ceva de spus in cazul in care soliciti serviciile unui furnizori si ei nu vor sa-ti ofere serviciile? sint tare curios. dar chiar nu am chef sa ma apuc sa studiez legislatie pentru o astfel de firma! nu merita.

ma dezgusta in principiu nesimtirea pt ca in final pozitia rcs-rds este a unor nesimtiti. ma dezarmeaza si ma face sa-mi caut in alta parte furnizorii. deocamdata ma bucur de HD-ul de la upc.

ps. transmisia de fotbal lazio-milan este execrabila pe digi sport!
    pps reclamele se vad excelent (la digi nu se schimba scorul: 4 servicii la pret de 2). asta e curata antireclama
    De n-as fi fost roman, as fi fost dac. De n-as fi fost dac, as fi fost trac. Si tot as fi luat parte la nasterea lumii!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)