Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Post server cccam pe .... router ?

salut, a incercat cineva sa puna un server cccam pe un asemenea router : h t t p://forum.softpedia.com/anunturi/anunt/Vand-routere-wireless-Topex-7820.html ? multumesc frumos pentru eventualele detalii oferite . noroc .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

salut, multumesc frumos pentru raspunsuri . o zi excelenta .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Post Server CCcam pe ....ROUTER ?

Salut, poate in sectiunea acesta , intrebarea mea are '' succes '' la .......raspunsuri ( http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=103443 )
    : - a incercat cineva sa puna un server cccam pe un asemenea router TOPEX cu placa mainboard de ASUS WL500 G Premium : http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=59&t=46390 . Multumesc frumos pentru eventualele detalii oferite . Noroc .
    O zi excelenta .

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Routere pe care merge perfect cccam pe linga multe alte cam-uri sint FritzBox-urile de la AVM.

bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Raspunsurile astea nu ti-au fost de folos ?

Pai situatia sta cam asa:
    - am avut si wl500gp(premium) v1 si wl500gx(deluxe)
    Merg toate imaginile
    - incepand cu cea originala de Asus
    - apoi Oleg, apoi cele mai noi modificate dupa mod-ul lui oleg
    - dd-wrt,openwrt

Oleg.
    Are suport pt webcam , ftp si multe alte chestii....dar imaginea se misca tare greu, adica netul merge foarte prost pe imaginea asta.

DD-wrt.
    Care il folosesc si acum, am pus varianta usb_generic, ca sa vada usb-urile dar nu e absolut necesar, se poate pune oricare alta si sa se incarce ulterior librariile pt USB.

Openwrt.
    Inca nu m-am pus pe openwrt dar stiu care a instalat si functioneaza perfect.
    Cica ar fi ceva probleme pe openwrt cu WPA2 ...in fine...nu am testat.Openwrt e fain ca e RW pe cand DD-WRT e doar R(avand in vedere ca e doar read ai putin mai mult de lucru la cccam si toate cele dar in rest functionalitatea e ireprosabila).

Un soft de urcare a imaginilor aici ai aplicatia

Urcarea imaginii se face usor.
    ideal e sa dai un reset la router inainte de urcarea unei imagini. Tii apasat timp de 5 secunde butonul reset si il lasi sa isi faca treaba.
    Apoi se scoate alimentarea routerului, se tine apasat butonul de reset , apoi tinand apasat se baga alimentarea la router.Routerul va intra in safe mode si se poate verifica asta prin ledul de power care clipeste intermitent.

Apoi pe adaptorul de retea de la PC se modifica ip si se pune orice ip din raza 192.168.1.2-192.168.1.254,Sa spunem ca selectam 192.168.1.5 la netmask 255.255.255.0 iar la gateway 192.168.1.1.(acesta trebuie obligatoriu trecut nemodificat)
    Se deschide din ce am instalat aplicatia de mai sus Firmware restoration tool . se selecteaza imaginea dorita in cazul dd-wrt incarcam bin-ul (selectand la Files of type: all files). Se asteapta urcarea pe router care va dura foarte putin apoi isi va face el un reset si routerul este functional.
    Router ip:192.168.1.1

Legat de CCcam.
    Cred ca la CCcam sunt destule detalii si in postul pentru wrt54gl.
    Dar voi atasa aici fisierele exact cum trebuie urcate pe router.
    In cazul in care aveti Asus wl500gp (8mb flash) urcati imaginea usb_generic si veti avea destul loc liber in flash pentru a adauga si cccam + librariile necesare.
    In cazul in care aveti Asus wl500gx (4mb flash) veti avea nevoie de un stick pentru a se putea urca fisierele necesare pentru cccam.Odata cu stickul se poate crea partitie swap.

Va continua...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)