Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Tevii M500 HD Media Player

Desciere aici:
    http://www.tevii.com/Products_M500_1.asp

Merita toti bani (~90Euro)

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by szili_boy View Post
    Merita toti bani (~90Euro)
    Ai pus doar linkul fara nici o explicatie sau un review
    Si de ce nu mi-as lua un WD media player Stie down-mix, nu cred Un player adevarat e Tvix 6500 sau mai noul Popcorn C200.Asta daca ai pretentii si la calitate pe o plasma/lcd full hd.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In ce standarde/formate INREGISTREAZA , ca nu prea reiese din link-uri :

- TVIX HD M-6600A/N : http://tvix.ro/new/site/page.php?pag...0n&sec=detalii si

- Popcorn Hour C200 : http://www.popcornhour.com/onlinesto...pec&item_id=12

Ce pret are Tvix-ul ( 1496roni ) : http://tvix.ro/new/site/index.php , sa numai zic de Popcorn ( 1349roni ) , ambele mai mult ca sigur fara hdd
    Se compara cu iTab48R : http://www.radiogears.com/ , care va fii 1399 cu hdd de 1TB sau 1099 fara hdd
    Pai de la 1496roni la 1099roni , e ceva si au acelas procesor Realtek 1283DD
    Ce are in schimb Tvix-ul pt. diferenta de aproape 400roni ?

Sant ferm convins ca cel putin la cele 2 modele cu Realtek 1283DD vor fii prb. inerente de inceput ale unui chipset nou si la fel si pt. Popcorn , pana cand se vor da pe "brazda" cu suportul software
    Toate noile media playere cu chipseturi noi au avut prb. de-a lungul timpului , unele avand si in continuare chiar daca chipsetul respectiv a ajuns la o "maturitate" software

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris View Post
    Stie down-mix, nu cred

I/O Interface
    Composite Audio / Video RCA Jack
    YPbPr Phone Jack
    HDMI Port
    SPDIF Optical
    USB 2.0 for external HDD, Pen driver, DC , DV…etc
    Ethernet : RJ45

Deci stie down-mix si la sunet si la imagine.

http://www.tevii.com/images/link_M500.jpg

Ai pus doar linkul fara nici o explicatie sau un review
    Informatii gasesti in pagina respectiva. De ce sa fac copy-paste pe forum? sa incetinesc si mai mult Dupa transferul pe noul server tot nu merge perfect...

Scuze de offtopic, dar e tare enervant cand nu pot sa vad posturile.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu am luat un EGREAT 34A (145aero) ,merge beton si are DTS downmix (suporta si firmware de popcorn cu ceva trucuri), merita toti bani ,merge pe net si toate alea(2 usb si 1 sata,alu body )
    http://www.egreathd.com/index.php?op...d=53&Itemid=61

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lore View Post
    eu am luat un EGREAT 34A (145aero) ,merge beton si are DTS downmix (suporta si firmware de popcorn cu ceva trucuri)
    Din ce am citit pe diverse forumuri softul e facut tot de cei de la popcorn
    Si eu sunt tentat mai ales ca un prieten si-a achizitionat unul si voi putea sa-l testez.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Din ce am citit pe diverse forumuri softul e facut tot de cei de la popcorn
    Si eu sunt tentat mai ales ca un prieten si-a achizitionat unul si voi putea sa-l testez.
    @chris
    daca il testezi te rog testeaza si viteza reala de transfer fisiere in retea Eternet. banuiesc ca trebuie sa fie buna daca poate reda filme full HD dar nu se stie niciodata
    Si posteaza aici sau da-mi un PM.
    O sa imi iau unul daca este viteza buna.
    Multumesc mult
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

un media player din acesta tb. sa fie pregatit sa redea absolut toate formatele de mkv 1080p chiar si cele mai pretentioase pt. ca de multe ori gasesti un film pe net care ti-l trebuie dar e codat de un nepriceput cu niste setari ce-l fac sa fie in afara specificatiilor unui mkv H264.
    sa nu vorbesc ca 99% din mkv-uri sunt codate cu profil @4.1 si reference frames < 10,asa ca profile @5.1 nici nu misca pe aceste playere (sa nu mai vorbim de ref. frames=16),profil la care cu siguranta se va migra in viitorul codarilor filmelor blu-ray 1080p
    va dau un exemplu de sample pe nume "Planet_Earth_From Pole_to_Pole_1080p_sample.mkv" care poate fi gasit la urmatorul link si care se poate downloada cu comanda "load" si care poate fi si vizionat apasand "play",fiind un fel de demo ca sa se vada cum ar trebui sa ruleze pe propriul sistem.

http://www.ex.ua/view/90468

ei bine, daca acest sample (sau Lia - Tori no Uta (long version).mkv) va va merge fluent pe un media player din acesta fie el si popcorn hour (ceea ce ma indoiesc) atunci cu siguranta va va rula toate formatele de mkv ce le gasiti pe net.
    in alta ordine de idei nu va bazati pe promisiunile producatorului ca la urmatorul update de firmware va merge bine aia si aia, ca acest firmware ori intarzie sa mai apara vreodata pana apare o noua revizie hardware a aparatului la alti bani, ori are mici functionalitati in plus care multumesc pe putini si bug-uri multe care nemultumesc pe multi;

solutia optima ar fi un PC configuratie minima cu slot PCI-E (300 ron) + 1 placa video Nvidia 8400GS PCI-E (150 ron), iar in total la un pic peste 100 Euro avem un HTPC care reda absolut orice mkv 1080p si face downmix si la DTS
    mai adaugam 350 ron pt. o placa DVB-S2 USB si astfel ca, la sub 200 Euro avem si posibilitatea vizionarii canalelor HD de pe satelit in conditii optime prin iesirea HDMI catre un LCD Full HD

Living an analog lifestyle in a digital world

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcelll View Post
    un media player din acesta tb. sa fie pregatit sa redea absolut toate formatele de mkv 1080p chiar si cele mai pretentioase pt. ca de multe ori gasesti un film pe net care ti-l trebuie dar e codat de un nepriceput cu niste setari ce-l fac sa fie in afara specificatiilor unui mkv H264.
    sa nu vorbesc ca 99% din mkv-uri sunt codate cu profil @4.1 si reference frames < 10,asa ca profile @5.1 nici nu misca pe aceste playere (sa nu mai vorbim de ref. frames=16),profil la care cu siguranta se va migra in viitorul codarilor filmelor blu-ray 1080p
    va dau un exemplu de sample pe nume "Planet_Earth_From Pole_to_Pole_1080p_sample.mkv" care poate fi gasit la urmatorul link si care se poate downloada cu comanda "load" si care poate fi si vizionat apasand "play",fiind un fel de demo ca sa se vada cum ar trebui sa ruleze pe propriul sistem.

http://www.ex.ua/view/90468

ei bine, daca acest sample (sau Lia - Tori no Uta (long version).mkv) va va merge fluent pe un media player din acesta fie el si popcorn hour (ceea ce ma indoiesc) atunci cu siguranta va va rula toate formatele de mkv ce le gasiti pe net.
    in alta ordine de idei nu va bazati pe promisiunile producatorului ca la urmatorul update de firmware va merge bine aia si aia, ca acest firmware ori intarzie sa mai apara vreodata pana apare o noua revizie hardware a aparatului la alti bani, ori are mici functionalitati in plus care multumesc pe putini si bug-uri multe care nemultumesc pe multi;

solutia optima ar fi un PC configuratie minima cu slot PCI-E (300 ron) + 1 placa video Nvidia 8400GS PCI-E (150 ron), iar in total la un pic peste 100 Euro avem un HTPC care reda absolut orice mkv 1080p si face downmix si la DTS
    mai adaugam 350 ron pt. o placa DVB-S2 USB si astfel ca, la sub 200 Euro avem si posibilitatea vizionarii canalelor HD de pe satelit in conditii optime prin iesirea HDMI catre un LCD Full HD
    in ceea ce spui tu e corect cu o mica referinta la PLANET EARTH , eu am avut varianta de care spui tu( toata seria) 1080p si pe pc (Quad Core Q6600 ,RAM 4GB DDR2,Gainward 9600 GT( 1700MHZ) si pe Egreat = merge sacadat in anumite parti si pe PC si pe NMT,deci nu e din cauza configuratiei sau chip setului de la Egreat , e pur si simplu "bad encoding" ou bad rip daca vrei sa o iei asa .

In legatura cu reciver la 200 euro ,avem AZBOX HD ELITE( 209 euro cu cablu HDMI) care are functia de Media Player foarte interesanta ,dat fiind ca utilizeaza SIGMA ca si Popcorn Hour si Egreat ,in plus la AZBOX si media player poti selectiona subtitrarea fara sa ii dai numele filmului pentru ca e recunoscuta prin soft.Eu am avut un azbox in teste de la un amic care are un magazin de specialitate si pot sa spun ca la capitolul hardware e beton.
    Soft e mai slabut un pic dar am auzit ca noul firmware care a iesit acum 10 zile aduce imbunatatiri considerabile.

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile Salut

Sau ceva interesant aici:
    Mai ieftin cu wifi si client de BitTorent.

http://www.satmedia.ro/Multimedia-/P...-Recorder.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)