Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DigiTV + Setari Astra 19.2 pe HSS1160

Am schimbat cartela DigiTV veche cu asta noua. Am sunat pentru activare si n-a functionat pentru ca versiunea de soft a fost prea veche! Update-ul soft de la v1.29 la v1.31 n-a functionat.
    Am facut gresala sa ascult de cei de la suport tehnic si am facut un Factory reset. Am pierdut tote setari-le pe care l-am facut acuma 3 ani
    Am 2 antene una pe Intelsat1002 1W si una pe Astra 19.2E. Inainte de reset vedeam fara probleme canale FTA pe Astra. Acum nu mai reusesc sa setez Diseq / TP , etc. Va rog frumos sa ma ajutati sa "inteleg" cum functioneaza minunea de aparat O procedura simpla de setare pentru receptor ca sa acomodeze 2 LNB-uri ar fi binevenita, iar daca exista undeva pe forum va multumesc anticipat pentru link!
    Multumesc anticipat pentru ajutor!
    Calin

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default configurare lnb

intii si intii trebuie sa vezi cum ai introduse lnburile in disecq
    de obicei thorul pe #1 si astra pe #2
    apoi intri la meniu-instalare-setare lnb-thor(ok)-te duci in tabelul respectiv unde scrie ,,disecq''si setezi ,,1'' ,apoi trecind la astra --te duci tot la disecq si selectezi ,,2''.

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

intelsat 10-02 diseq 1 ,anulezi hotbirdul si adaugi astra si-l pui pe diseq 2...
    dm500s Vu+Zero hss1170...şî maxim şasă cai frumoşi

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Ceva nu merge!

Multumesc de ajutor!
    am reusit sa scanez pe Diseqc1 - Intelsatu'1002 si am iara imagine pe DigiTV.
    Astra inca lipseste ... nu reusesc sa comut pe astra sau sa scanez TP-uri pe Astra. Am pus Digi pe Diseqc1 si Astra pe Diseqc2 (la fel si in spliter LNB Intelsat1 si LNB Astra in 2) La "conserva" setari-le Diseqc 22kHz (Low/High) (Tone burst) Diseqc repeat ? astea cum trebuie setate ?
    Mentionez ca nu am "umblat" la antene. Setup-ul a ramas la fel ca inainte de software update si inainte de fucktory reset.
    In LNB config trebuie sa folosesc DIseqc 1 sau 2 ?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default merci tuxy4

Dupa ce am "sapat" mai bine am re-gasit postu' original:
    Merci lui tuxy4 pt info:

" Ok, aici vine si howto’ul promis.

Precum a spus @iordache e bine daca folosesti un diseqc bun, firma SPAUN cred ca face unele bunicele - eu insa am folosit unul de duzina diseqc 2.0 cu 4 intrari si 1 iesire.
    Inainte de procedura as face un factory reset si un update software, insa nu e neaparat necesar.

1. Conectezi LNBul-Intelsatul1W cu intrarea numarul #1 a diseqc’ului – este important, altfel s-ar putea sa ai probleme la un update software ulterior

2. Conectezi restul LNBurilor cu intrarile ramase si i-ti notezi satelitul si intrarea, de ex: HOTBIRD - #2, ASTRA19E - #3, etc.

3. Conectezi iesirea diseqc’ului cu conserva

4. Te duci la www.lyngsat.com si i-ti notezi pentru canalele care te intereseaza urmatorii parametri: frecventa, polarizare si SR. De exemplu pentru canalul RTL Deutschland de pe ASTRA 19E gasesti la http://www.lyngsat.com/astra19.html frecventa = 12188, polarizarea = H deci orizontala si SR = 27500

5. Configurezi satelitii la conserva:
    a. Alegi Meniu Principal/Instalare/Configuratie LNB, aici ar trebui sa fie Intelsatul
    b. Cu ‘OK’ editezi configuratia
    c. La DiSEqC 1 alegi #1, apoi ‘Exit’
    d. Cu tasta rosie adaugi un satelit, apoi ‘OK’
    e. Alegi satelitul audaugat si cu ‘OK’ editezi configuratia
    f. Redenumesti satelitul cu tastele 0-9 (sistem SMS) de exemplu HOTBIRD
    g. La punctul DiSEqC 1 alegi intrarea pe care ti-ai notat-o (in cazul meu #2 pentru Hotbird si #3 pentru Astra), apoi ‘Exit’
    h. Acum repeti punctele de la d) pana la g) pentru restul satelitilor

6. Scanare transponderelor:
    a. Alegi Meniu Principal/Instalare/’Editarea/Scanarea/TP’
    b. La ‘Nume Satelit’ alegi satelitul dorit cu tastele stanga/dreapta, de ex. ASTRA
    c. La 'Frecventa TP' introduci frecventa dorita cu tastele 0-9, de ex. 12188 pentru RTL
    d. La ‘Polarizare’ alegi polarizarea dorita , de ex. orizontala pentru RTL
    e. La ‘Indice Symbol’ introduci SR’ul, de ex. 27500 pentru RTL
    f. Alegi Scanare si apoi ‘OK’
    g. Dupa Scanare dai ‘Exit’ si repeti pasii b) pana la f) pentru toate canalele dorite

7. Dupa ce esti gata cu scanarea mergi in lista de canale si stergi cu tasta albastra toate canalele pe care nu le doresti, apoi muti canalele cu tasta galbena. Aici se comporta conserva cam ciudat, dar cu nervi buni, treci si peste asta

8. Te duci la urmatorul magazin de receptie Sat si cumperi un dreambox/humax/dbox2/skystar etc. pentru a avea ceva pentru pasiune si la conserva nu mai configurezi nimic, o folosesti numai pentru vizionare, atunci va functiona bine.

9. Cand digi mai schimba ceva (software, frecvente) repeti punctele 6) si 7) sau daca ai ghinion punctele 1) – 7)

Sper sa va fie de ajutor
    O zi buna tuturor"

we're good now ! thx

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread