Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default un mic ajutor legat de receptia dolce

am o problema cu receptia packetului dolce, imi apar macrobule pe anumite programe, iar berul fluctueaza. antena este reglata bine, acelasi lucru il intalnesc si pe digi tv.

are careva o solutie? pt problema mea... ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cablu, lnb sau ambele .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

eram sigur ca asta este, dar vruiam sa ma asigur, ca nu am cum sa ajung la antena.... decat atarnat cu franghii

mersi

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

mai asteapta macar inca o parere.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    am o problema cu receptia packetului dolce, imi apar macrobule pe anumite programe, iar berul fluctueaza. antena este reglata bine, acelasi lucru il intalnesc si pe digi tv.

are careva o solutie? pt problema mea... ?

Antena nu este REGLATA BINE umbla la lnb intoarce-l usor de la stanga spre dreapta pana dispare BER! daca BER nu dispare dar se micsoreaza adu-l la valoarea cea mai mica apoi regleaza usor elevatia antenei!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Talking

..mai sa fie ...parca va cunosc de undeva
    dati lectii private ...locatia dv, unde ar fi ...Paris Londra >>.Roma ...ati uitat de unde ati plecat ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabone View Post
    ..mai sa fie ...parca va cunosc de undeva
    dati lectii private ...locatia dv, unde ar fi ...Paris Londra >>.Roma ...ati uitat de unde ati plecat ...
    Altceva decat offtopic nu poti scrie? ai la indemana PM pentru astfel de mesaje,lasati topicurile curate si fiti ONTOPIC nu scrieti baliverne ca nu ajuta pe NIMENI!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Antena nu este REGLATA BINE umbla la lnb intoarce-l usor de la stanga spre dreapta pana dispare BER! daca BER nu dispare dar se micsoreaza adu-l la valoarea cea mai mica apoi regleaza usor elevatia antenei!
    antena este reglata bine, deoarece berul este fluctuant pe anumiti transporderi, adica, sa fiu mai precis 10 secunde este 0, iar apoi urca pt o sec , apoi scade la loc. acest lucru il intalnesc la anumti transporderi de pe diferiti sateliti.

p.s am deschis acest topic, ca sa aflu si alte pareri, pentru ca teste nu prea pot sa fac, nu imi permite timpul iar antena este inaccesibila... este vorba de o antena de 1,2 offset cu motor opticum. Locatia Bucuresti, Pantelimon

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Atunci ai 2 variante:
    LNB-ul e pe duca
    cablul sau/si mufele F sunt in scurt pe undeva,dupa ce verifici aceste 2 componente si le schimbi ori elimini problema si iti face la fel treci la reglajul antenei descris mai sus!
    PS! un astfel de caz am intalnit anii trecuti la cateva persoane,totul era OK dar...uneori se ivea problema pe care o ai si tu,dupa o verificare la sange totul era ok dar...problema aparea,atunci am spus clientilor sa ma contacteze in sec. in care apare problema si...ce sa vezi,problema era de la....vant! cand batea vantul o creanga lunga dintr-un copac taia fata antenei....bineinteles creanga a fost taiata si problema remediata!
    PPS! verifica jocul axului la motor!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    antena este reglata bine, deoarece berul este fluctuant pe anumiti transporderi, adica, sa fiu mai precis 10 secunde este 0, iar apoi urca pt o sec , apoi scade la loc. acest lucru il intalnesc la anumti transporderi de pe diferiti sateliti.

p.s am deschis acest topic, ca sa aflu si alte pareri, pentru ca teste nu prea pot sa fac, nu imi permite timpul iar antena este inaccesibila... este vorba de o antena de 1,2 offset cu motor opticum. Locatia Bucuresti, Pantelimon

Asa am avut si eu...

Cablu era cam ,,batran"..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)