Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Compatib. Tevii+PC

Ruleaza TeVii S660 DVB-S2 USB 2.0 HDTV/H.264/USALS Low Power Consumption DVB-S2 chips, HDTV, MPEG4, H.264, in conditii bune, f bune pe urmatoarea configuratie >

AMD Athlon 64X2 Dual Core Processor 5000+
    2.61Ghz, 2 GB of RAM
    Placa video EN8400GS chipset nVidia

In momentul de fata am un SS2 Skystar 2.6D p e care programele DVBS HD ruleaza la un consum procesor pana in 20%.

M-ar ajuta un sfat in sensul achizitionarii.
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pom View Post
    Ruleaza TeVii S660 DVB-S2 USB 2.0 HDTV/H.264/USALS Low Power Consumption DVB-S2 chips, HDTV, MPEG4, H.264, in conditii bune, f bune pe urmatoarea configuratie >

AMD Athlon 64X2 Dual Core Processor 5000+
    2.61Ghz, 2 GB of RAM
    Placa video EN8400GS chipset nVidia

In momentul de fata am un SS2 Skystar 2.6D p e care programele DVBS HD ruleaza la un consum procesor pana in 20%.

M-ar ajuta un sfat in sensul achizitionarii.
    Ruleaza foarte bine cam pe orice sistem, pentru HD iti trebuie o placa video sa stie HD nu prezinta cerinte foarte mari.
    Daca te grabesti poate si reusesti sa achizitionezi placutza de pe www.satmedia.ro (singura firma ce vinde TeVii in Romania).

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta e ce apare pe site-ul de prezentare (din linkul de mai sus):

Microsoft Windows XP/Vista
    2.0GHz CPU (2.4GHz for HDTV)
    256M RAM (1GB for HDTV)
    VGA card with at least 128MB memory
    Microsoft Direct X 9.0C or above
    Sound card or on-board sound chip
    One free USB port

Din cate vad eu conteaza procesorul si memoria mai mult decat placa video.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorin_bidian View Post
    Asta e ce apare pe site-ul de prezentare (din linkul de mai sus):

Microsoft Windows XP/Vista
    2.0GHz CPU (2.4GHz for HDTV)
    256M RAM (1GB for HDTV)
    VGA card with at least 128MB memory
    Microsoft Direct X 9.0C or above
    Sound card or on-board sound chip
    One free USB port

Din cate vad eu conteaza procesorul si memoria mai mult decat placa video.
    Eu vorbesc din teste nu din povesti.
    Daca nu ia o placa video buna nu ai cum sa vizionezi cursiv canalele in HD.
    @ sorin_bidian decat sa dai citate mai bine ai testa si apoi ti-ai da cu parerea.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca ce am eu (configuratia PC actuala), acuma e valabil la programele HD...
    Multumesc de pareri.
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Hmm...parca ma tenteaza si pe mine.
    Poate sa faca cineva comparatia intre TeViiHD si SkystarHD ?
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Hmm...parca ma tenteaza si pe mine.
    Poate sa faca cineva comparatia intre TeViiHD si SkystarHD ?
    Singurele diferente intre TeVii si Skystar HD sunt urmatoarele :

- tevii are suport oficial pentru DiSEqC:1.2 & USALS ;
    - tevii are tunner superior placilor de la skystar;
    - tevii S660 are o racire mult mai buna decat placile skystar;
    - tevii are suport oficial pentru win7 si linux, de curand a aparut si la skystar suportul pentru win7 doar ca nu se prea vorbeste cum se misca pe acesta;
    - tevii s660 are dimensiuni mult mai reduse(cat un pachet de tigari) decat skystarhd;
    - skystarhd are suport pentru CI, chestie ce se rezolva foarte simplu in cazul tevii si anume achizitionand un phoenix sau violet phoenix interface.
    In concluzie cred ca sunt suficiente atuurile tevii in comparatie cu skystar.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Eu vorbesc din teste nu din povesti.
    Daca nu ia o placa video buna nu ai cum sa vizionezi cursiv canalele in HD.
    @ sorin_bidian decat sa dai citate mai bine ai testa si apoi ti-ai da cu parerea.
    Imi place mie ca nu mai tu trebuie sa ai dreptate. Stii tu ca procesarea streamului HD se face in placa video si nu procesor? Ca doar nu este prost producatorul sa nu indice exact ce este nevoie pentru ca placa sa mearga corect. Eu te inteleg pe o parte: ti-ai luat o jucarie noua, esti incantat de ea si e cea mai tare. Dar de ce nu mai intri pe treadul cu '16:9'? Ca doar numai ca nu ai facut prosti cativa utilizatori de pe acolo.

Asa ca hai sa ne sustinem parerile civilizat fara patima si mai ales sa putem admite ca mai si gresim.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorin_bidian View Post
    .....Stii tu ca procesarea streamului HD se face in placa video si nu procesor? Ca doar nu este prost producatorul sa nu indice exact ce este nevoie pentru ca placa sa mearga corect.
    Asa ca hai sa ne sustinem parerile civilizat fara patima si mai ales sa putem admite ca mai si gresim.
    @Sorin
    Atunci care este rolul codec-ului ?
    Pin definitie CODEC = CODing DECoding.
    Streamul HD este procesat de codec, iar la iesire din codec se obtine RGB-ul(sau varianta similara gen NV12) in format digital, care este trimis placii video, aceasta la rindul ei, "modeleaza" RGB-ul intr-un nr de pixeli potrivit rezolutiei setate.
    Deci, rolul placii video nu este prea hotarator in cest caz, iar treaba cu accelerare hardware suna a marketing.
    As vrea sa vad placa video care are cip-ul pt hdmi, si care poate fi setata direct la video render, numai atunci pot spune ca are decodare hardware.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai nu asta spuneam si eu? Dupa mine procesorul are rolul hotarator in decodare HD prin codec bininteles (si asta rezulta si din cerintele minime solicitate de producatorul placii TeVii). Probabil ca exista placi care pot prelua o parte din calculele necesare decodarii HD. Placa video se vede in jocuri unde se proceseaza total altfel de informatie si nu un stream HD.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Voi cu povestile eu cu faptele.
    NU mi-am luat o jucarie si o laud ... am mai multe jucarii si toate merg fara probleme. Pe HD insa acestea 2 se misca cel mai bine si anume TT 3650 HD usb Ci si TeVii S660 HD usb din toate punctele de vedere.
    In ceea ce priveste cine decodeaza si cine nu, eu pana una alta pe orice calculator le-am incercat daca aveam placa video buna a mers HD daca nu doar franturi.
    Iar acum o folosesc pe Asrock Ion, sistem ce nu are cine stie ce procesor (Intel Atom) dar placa video e cat de cat buna (nVidia ION).
    Luativa placi, faceti teste si apoi veniti cu pareri despre cum se misca ... de povesti sunt satul. Majoritatea celor ce intra pe aici cauta raspunsuri concrete, daca s-ar multumi cu ce scrie in cartea tehnica de ce s-ar mai obosi sa intre pe forumuri !?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

snobismul consummerilor a impus integrarea in videoprocesorul placii video a capabilitatii de decodare video HD hardware ( ceva de genul CPU handicapat + procesare AV cum sint in STB )
    convingeti-va singuri facind un graf cu codecuri din generatie veche ( folositi un player DVD de acum 5 ani ) si comparati utilizarea CPU
    documentat aveti aici tehnologia ATI http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Video_Decoder

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    snobismul consummerilor a impus integrarea in videoprocesorul placii video a capabilitatii de decodare video HD hardware ( ceva de genul CPU handicapat + procesare AV cum sint in STB )
    convingeti-va singuri facind un graf cu codecuri din generatie veche ( folositi un player DVD de acum 5 ani ) si comparati utilizarea CPU
    documentat aveti aici tehnologia ATI http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Video_Decoder
    Ai perfecta dreptate.

La fel au facut si cei de la nVidia prin proiectul " CUDA " http://www.nvidia.com/object/cuda_home.html#.

Dar na unii de pe aici nici nu sunt in stare sa citeasca, cu atat mai putin sa faca teste ... asa ca mai bine dau citate si alea expirate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unii stim sa citim..dar unii interpreteaza totul asa cum le iese lor bine si se fac ca ploua cand sunt intrebati chestii sensibile.
    Eu am spus clar: producatorul recomanda un procesor capabil si memorie mai multa pentru HD. Probabil ca e o chestie de marketing; oricum cam toata lumea are la ora actuala un procesor capabil de decodare si nu ar investii intr-o placa video mai adevarata decat daca este necesar. Ca sa fie utilizata capabilitatea unei placi video de a procesa(decoda) streamuri HD este necesar un player si/sau codec care sa stie face asta..chestie care nu mai depinde de un producator care vinde un hardware. Si daca luam in calcul ca in timp ce ma uit la televizor nu ma joc sau nu randez nu stiu ce chestie pe calculator (asta fiind 90% din utilizatorii unei placi tv tuner (satelit, cablu, terestru etc)) e clar de ce se mizeaza pe procesor si nu placa video. Restul de 10% ne luam un procesor mai capabil, o placa video adevarata si dupa ne mandrim ca procesorul nostru sta in maxim 10 procente.

Si apropo un atom 330 nu e chiar un procesor slab tinand cont ca e un dual core cu hyperthreading activat.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Cu ce aplicatii dvb folositi placa aceasta TeVii usb 660?
    Cat de bun este tunnerul (+%) comparat cu SS HD2?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)