Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Offtopic !

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Offtopic !

Avand in vedere ca Digicablu se va extinde (ca nr. abonati) la nivelul Digi satelit propun ca acesta sectiune (DTH) sa fie impartita in doua parti pentru fiecare domeniu (sat/cablu) pentru a vedea fiecare doar ce-l intereseaza . Pe mine care n-am cablu ma cam streseaza topicurile cu Digicablu . Scuze dar asta-i "meteahna"mea .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Avem 1 max 2 topicuri Digi Cablu. Imi zici si mie ce e asa mare problema in asta? Digi Cablu este DTH la fel ca si SAT-ul. Eu zic NU la impratire. Ar fii o prostie.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Avand in vedere ca Digicablu se va extinde (ca nr. abonati) la nivelul Digi satelit propun ca acesta sectiune (DTH) sa fie impartita in doua parti pentru fiecare domeniu (sat/cablu) pentru a vedea fiecare doar ce-l intereseaza . Pe mine care n-am cablu ma cam streseaza topicurile cu Digicablu . Scuze dar asta-i "meteahna"mea .

de acord cu tine

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Macar unul dintre topicuri se poate face sticky ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

DTH poate insemna si transmisia prin fibra optica / cablu coaxial ? Daca nu , atunci chiar ar trebui ori sa schimbati titlul sectiunii in "Televiziunea la romani " ori sa separati odata DTH-ul de cablu pentru ca la timpul meu limitat si interesul ce tinde spre 0 in ceace priveste triada TV/INTERNET/TELEFON pe cablul (fibra) , nu reusesc sa mai fac diferenta in timp real intre un subiect ce ma intereseaza si altul ce ma lasa "rece" . Atat timp cat nici macar grilele si pachetele DTH / cablu nu sunt identice cu atat mai putin aceasta amestecatura nu poate fi interesanta . Daca cer prea mult va cer scuze insa nu fac decat sa va dau niste sfaturi utile pentru a va mentine un forum corect si logic structurat . Multumesc !
    PS Cateva topicuri contin denumirea unui decodor de cablu si totdeauna trebuie sa stau sa ma gandesc - oare seria hss1170 e la cablu sau satelit ?!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Ai dreptate. Sa-i dam afara pe toti cei cu DVB-C si IPTV ca nu au ce cauta la sectiunea "Satellite" nu doar la DTH-Romania. De fapt sa-i scoatem de tot ... sa ramanem doar noi cu satelitii.
    Interesant punct de vedere ... foarte tolerant ... pierde omu' timp pretios.

Idea e buna sa fie o sectiune separata pentru serviciile de televiziune prin cablu DVB-C si IPTV ... dar modul in care ai ales sa faci aceasta propunere este cam fortat (ca sa fiu elegant in exprimare).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnnympd View Post
    Interesant punct de vedere ... foarte tolerant ... pierde omu' timp pretios.
    Bai frate , da n-am injurat pe nimeni aici , ca vizitator de 5 ani al acestui forum poate am si eu dreptul sa-mi doresc ceva (n-am impus nimanui - nici n-as putea) . Avand in vedere faptul ca cine a umblat pe aici a aflat cam tot ce era de aflat despre DTH-urile noastre , tot ce se mai posteaza acum sunt doar ceva noutati (si alea putine) si cate un neinitiat nu are rabdare sa dea un search (sau o geana ) si mai pune o intrebare ce a avut raspuns mai demult , asa ca , dupa ce ca informatiile sunt putine mai sunt si bagate la gramada cu subiecte de DVB-C si Iptv . Singurele topicuri comune DVB-C si DVB-S sunt cele legate de Digisport si Digifilm dar pentru ele se putea face un Sticky ca de altfel si pentru subiectul internet (prin orice ar umbla el) . Toata stima pentru moderatorii acestui forum si mi-as dori o intalnire "de pahar" a tuturor forumistilor RDI .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Vad ca gluma se ingroasa , subiectul DTH e discutat din ce in ce mai putin iar eu care nu am alte conexiuni cu lumea decat prin DTH si o tzara de internet prin unde radio ma simt frustrat si minoritar cand vad ca 80% din discutii sunt despre HD C si iptv pe acesta sectiune care se numeste nemeritat DTH Romania . M-am cam saturat sa deschid in fiecare seara aceasta sectiune si sa nu mai gasesc nimic ce m-ar interesa . E de asemeni adevarat ca nici nu se mai intampla nimic spectaculos pe cerul Romaniei ci toate noutatile umbla acum pe fir , care fir la mine nu va ajunge in veci . Pacat , m-as multumi si cu cate o petarda data de Fanta dar cred ca si alea au tras de la atata ploaie .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu sant de acord cu propunerea.
    SHALOM

Junior Member Teacher
    UNDEVA PRIN ..STRAINI...pe langa studiorile Rai
    Posts Thanks / Likes

Din punctul meu de vedere johny ai dreptate . Ca unul care intra pe forum de cateva ori pe zi pentru a afla ceva noutati despre Digisat ( din nefericire nimic ) citesc despre tot ce misca pe cablu ( si misca se pare slava domnului) si ma oftic si stau si ma gandesc ca daca tot e diferenta asta dintre norocosii care au cablu si pot vedea ( atatea cate sunt) programele HD si noi ..plebea care are satelit, ce naiba fac eu cu un full-hd in casa Ok, i-mi raspundea un forumist cu mai multa experienta ca nu e discriminare intre cablu si satelit dar ca sunt investitii mai mici in cablu si e normal sa fie asa.. Am inteles si accept si faptul ca la centru se pune mai mult accent pe dezvoltarea cablului ( ca doar e la oras,nu?) noi ceilalti ( indiferent ca suntem la sat ,in strainatate sau in cartiere fara cablu) cum ar trebui sa ne simtim..? faptul ca pe satelit se transmite cateodata Digifilm necodat ( parca la misto ...dupa mine ma simt mai linistit sa-l stiu codat) ar trebui sa ne bucure ,este o favoare pe care o face Digi abonatilor ?Nu stiu si probabil nu ar trebui sa caut raspunsuri ,mi se pare inutil . Oricum pentru cei cu cablu vreau sa va spun ca sunteti norocosi ca voi sunteti mai aproape de civilizatie decat noi cu satelitul chiar daca unii dintre noi suntem in buricul ei( sau cel putin asa le place italienilor sa creada).Salut toti forumistii si daca tot sunt 34 de grade afara aveti o bere rece de la mine.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk View Post
    ... Digi Cablu este DTH la fel ca si SAT-ul. Eu zic NU la impratire. Ar fii o prostie.
    Prietene, cablul NU este DTH. Citeste niste definitii.
    DTH inseamna Direct To Home, adica direct din satelit in oala clientului, nu in head-endul societatii de cablu si pe urma pe retea.

De acord cu separarea, cablul si satelitul sunt doua chestii total diferite. Plus ca se creaza confuzii (vezi topicul cu HD la gigi )
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu sunt tot pentru separarea satelitului de cablu.N-am nici un chef sa citesc pe aria satelitului tot felul de chestii despre cablu, cum probabil si cablistii nu prea au treaba cu satelitul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)