Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Recomandare electrica

Salutare!

Pt ca unu dintre LCD-uri mi a cedat, sursa busita.. as dori sa am mai multe grija in continuare si sa vad cum pot rezolva acest lucru.

Stau la casa, la iesire din Buc, dar Enel ca de obicei in loc de 230v, furnizeaza cam 170-190v..

Si releul principal de la centrala pe lemne mi s a stricat tot din acest motiv.

Au venit de la service centrala si romtelecom ca am avut pb cu modemul si voltajul masurat a fost cel indicat mai sus.
    Probabil ca seara scade, intrucat creste consumul in zona..

Va rog recomandati prize cu protectie, sau ce trebuie in acest caz pentru a evita eventualele defectiuni.

cu modemul de la RTC am rez altfel, am luat un incarcator de laptop cu 22v CC, care are input 110-230v si nu e afectare de tensiunea joasa.

Multumesc!
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Tot din cauza asta , de un an si ceva , am pus un UPS cu AVR ( automatic voltage regulator) pe router si cele 2 dreamuri. Cred ca se poate pune si la LCD asa ceva dar de putere mai mare , undeva la 500 w.Important sa aibe AVR. Modelul meu de UPS mentine tensiunea de iesire intre 215 si 250 v indiferent daca tensiunea de intrare e sub 200v sau sare de 260 v

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

cum a spus si colegul mai sus poti sa pui un ups.eu am pus pe centrala termica pt a o proteja de caderile de tensiune
    boy2good

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu da banii pe prostii, ia bomboane la copii...

Decit sa arunci banii aiurea, mai bine te-ai uita pe eticheta LCD-ului, vei vedea ca accepta tensiuni intre 120-240 V asa cum e orice produs de calitate.

Deci, faptul ca s-a stricat nu este din cauza ca ai doar 170 V la priza, oricum, mai bine iti faci asigurare, ca astia de la ENEL chiar sint nesimtiti, vor sa ia bani, si mai ales ii iau inainte, dar servicii, ioc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)