Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Comparatie clona vs. micutul Tevii-HD

am facut niste teste comparative intre aceast minireceptor DVB-S2 pe USB tip breloc si o clona a unui receptor HD celebru !
    Se stie ca clonele au nevoie de imagini speciale si bootloadere ce le cauzeaza instabilitate software in timp si neputinta de-a pune imaginile noi aparute si imbunatatite.
    acest Tevii S660 l-am luat mai mult de proba/curiozitate de la sat-media avand in vedere ca pretul e ft. bun pt. un receptor HD (352 Lei) si-l aveau pe stoc cu garantie de 24 luni, asa ca l-am primit a 2-a zi fara sa mai comand de prin germania si sa platesc prin paypal avans.
    Tunerul e extrem de sensibil si nu se incalzeste deloc (silicon tuner) mai bun ca al clonei.
    merg cam toate softurile DVB cu el,comanda H-H,merge exceptional de bine plugin-ul Hadu pt. CCcam putand viziona stabil si fara decuplari ore intregi pe materiale SD si HD.
    (continutul HD e accelerat in cazul meu de o placa Nvidia 9400GT prin care dxva merge perfect)
    cu ocazia legarii pluginului CCcam windows de un dm500 (folosit drept server si cititor de card) macar am experimentat toate combinatiile posibile de versiuni newcs si setari xml. pt. noul card autohton nagra3 CAID 1802 la care in sfarsit am obtinut combinatia magica cu raspuns sub 300ms si extrem de stabil

am sa spun prima oara partile pro ale micutului receptor:

pret 352 lei comparativ cu 1700 pt. dm800
    tuner mai sensibil fara probleme de incalzire
    stabilitate mare plugin CCcam care la clona mai ingheata,mai pierde din nr. de carduri si alte alea
    se poate pune phoenix pe com astfel ca e o solutie de citire carduri locala mult mai buna decat cititorul de carduri al clonei care in prezent e plin de bug-uri (fata de cititorul dm500 de ex.)
    iesire HDMI din placa video direct in LCD HD fara a mai avea nevoie de adaptor DVI-HDMI
    inregistrare direct pe HDD calc. existent fara a mai baga bani intr-un HDD extern sau intern pt. dm800
    PIP (Picture in Picture la anumite softuri)
    nu exista batai de cap cu softul comparativ cu clona care mai trebuie resoftat destul de des

contra:

comoditate mai mare in operare de la telec. In cazul clonei stand in pat sau fotoliu
    sistem de operare linux mai versatil,dar care necesita multe imbunatatiri evident fata de starea actuala
    poti sa-l iei sub brat si sa mergi cu el la LCD-ul din vecini fara a fi nevoie sa cari PC-ul dupa tine (asta in caz ca vecinul nu are si el PC)
    cu Tevii esti dependent de placa video din dotarea PC-ului pt. accelerarea materialului H.264 dar cum o placa video de genul costa pe la 120 Lei si poti sa vezi cu ea ORICE .mkv de 1080p de pe net eu zic ca merita oricum investitia
    daca mai este ceva va rog completati voi

cateva poze capturi de ecran :

Living an analog lifestyle in a digital world

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

inca cateva poze

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

marcele,ia de aici si fa-ti clona meseriasa

merge orice img instalata pe ea si mere super am facut sap asta unui amic de langa brasov.

http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=142424
    http://www.sat-universe.com/showthre...DivX+MPEG-4+E2
    am pus oozoone in flash,barryalean cu gemini4.4,newenigma 2.8 si nabilo 12 pe stick poti sa faci update de software linistit..

ps: poti pune secondstage 75 fara probleme dupa asta!
    singura chestia care nu am reusit-o au fost subtitrarile
    350 kg de scule!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

mersi pt. info
    ti-am scris ceva pe ambele id-uri pe yahoo,te rog nu uita

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai nici o " contra " in ceea ce priveste placa tevii S660 HD :

- pe DvbViewer poti folosi teleocmanda la fel de bine si pe placa dvb ;
    - si placa merge pe linux dar si pe windows unde dvbviewer are o gramada de pluginuri care iti face calculatorul un adevarat HTPC : wheater plugin, games, pictures, moviews, news (xml sau rss), daemon tools ...
    - poti cara cu tine si calculatorul fara probleme daca acesta e un Nettop ( http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=101523 - sistemul ce il folosesc eu cu placa de la tevii);

Concluzia e ca investind in dm 800 nu ai chiar nimic in plus fata de o placa dvb-s2 + un calculator cat de cat bun.

TeVii S660 + Asrock Ion 330 - combinatie ce depaseste orice dm800 fie original ori clona.

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile salut

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Nu ai nici o " contra " in ceea ce priveste placa tevii S660 HD :

- pe DvbViewer poti folosi teleocmanda la fel de bine si pe placa dvb ;
    - si placa merge pe linux dar si pe windows unde dvbviewer are o gramada de pluginuri care iti face calculatorul un adevarat HTPC : wheater plugin, games, pictures, moviews, news (xml sau rss), daemon tools ...
    - poti cara cu tine si calculatorul fara probleme daca acesta e un Nettop ( http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=101523 - sistemul ce il folosesc eu cu placa de la tevii);

Concluzia e ca investind in dm 800 nu ai chiar nimic in plus fata de o placa dvb-s2 + un calculator cat de cat bun.

TeVii S660 + Asrock Ion 330 - combinatie ce depaseste orice dm800 fie original ori clona.
    Sau poti sa alegi varianta asta de placa -

La care poti sa pui orice procesor Intel vrei, cata memorie doresti + celebrul TEVII, binenteles.
    Daca vrei poti sa folosesti un card reader TeVii Phoenix card reader USB.
    Carcasa - pc-ului ar putea fi asta.

Practic il puteti tuna si echipa dupa pretentiile si necesitatile fiecaruia avantajul este ca aveti practic orice , un media center HTPC complet.
    Cei care nu folosesc aceasta solutie, sunt fani Dreambox ca si mine de altfel.

O zi faina all!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Din curiozitate intreb care e suportul pentru HH si vizionare de programe HD codate pe Windows Vista și Windows 7 ? Ultima data, acum vreo doi ani, cand nu aveam dream-ul, ma chinuisem cu SS2 pe Vista sa vad ceva HD si sa misc HH-ul, pana am abandonat si m-am saturat de cate chestii nu mergeau. De atunci banui ca s-au schimbat multe.
    Acum legat de efortul depus pentru a vedea programe, eu cred ca si cu placile e de lucru putintel, in special cu potrivitul codecurilor, filtrelor, driverelor, ca sa se vada calumea.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartita View Post
    Din curiozitate intreb care e suportul pentru HH si vizionare de programe HD codate pe Windows Vista și Windows 7 ? Ultima data, acum vreo doi ani, cand nu aveam dream-ul, ma chinuisem cu SS2 pe Vista sa vad ceva HD si sa misc HH-ul, pana am abandonat si m-am saturat de cate chestii nu mergeau. De atunci banui ca s-au schimbat multe.
    Acum legat de efortul depus pentru a vedea programe, eu cred ca si cu placile e de lucru putintel, in special cu potrivitul codecurilor, filtrelor, driverelor, ca sa se vada calumea.
    S-au schimbat foarte multe.
    Pentru technotrend si TeVii cel putin n umai sunt nici un fel de probleme in nici o privinta atat codecuri cat si diseqc.
    DvbViewer ofera suport total pentru aceste placi, eu spre exemplu folosesc acum atat placa de la teVii s660 cat si TT 3650 HD pe diseqc 4/1 cu 6 lnb-uri in cascada, la fel de bine merge si pe motorul H-H (care insa l-am dat jos pentru ca e mult mai lejer pe multifocuss).
    In ceea ce priveste codecurile, cyberlink ofera totul atat in ceea ce priveste SD cat si HD.

P.S. : Ai dreptate insa intr-o privinta si anume da in ceea ce priveste placile rebrand gen skystar ai destul de mult de lucru, dar in ceea ce priveste TeVii sau Tehnotrend nu ai nici o problema in ceea ce priveste driverele, codecurile merg pe oricare indiferent de placa.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Subtitrari ???

Pe dream 800 folosesc intens Dr Tic, exista ceva aplicatie asemanatoare pe TeVii ce ruleaza titrari locale ?

Asta ar fi decisiv !
    IPBOX 900HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, VU+duo2, VU+zero

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation salut

Quote Originally Posted by motoru View Post
    Pe dream 800 folosesc intens Dr Tic, exista ceva aplicatie asemanatoare pe TeVii ce ruleaza titrari locale ?

Asta ar fi decisiv !
    Sunt modalitati sa pui sub-uri si pe celebrul Tevii, te asigur.
    Cati dintre voi folositi drtic cu succes ? Are un mare dezavantaj, nu se auto-coreleaza cu framerate-ul filmului respectiv. Cauti dupa ureche sa o corelezi apoi constati cu stupefactie ca desi ai framerate-ul filmului si cel al subtitrarii de 25 fps aceasta tot o ia inainte sau ramane in urma, de cele mai multe ori.
    Hai sa fim seriosi, dpdv e sucks !

Last edited by polly75; 29th October 2009 at 13:44. Reason: cccam

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Pozele sunt relativ irelevante, imaginea pe dipslay depinzand in mare masura de placa video folosita pe PC.
    Poze luate direct din "burta" aparatului se pot face si la dream-uri dar semnalul mai calatoreste nitzel pana la afisarea pe ecran!
    Drept exemplu am luat rapid ( cu dream-ul in stand-by de acasa! - si se poate face si streaming tot in stand-by ) si eu o pozna, simplu, direct din WebIf-ul aparatului!

( poza redusa la rezolutie de mine!)
    Nu cred ca se poate face o comparatie intre cele doua!
    DM800HD este o solutie stand-alone care ofera confort si un consum mai redus.
    Pana la urma este chestie de gust, de aptitudini si dorinta de a te juca cu un deivice sau altul daca e hobby..
    Daca insa vrei sa vezi programe, un stand-alone este o solutie ergonomica!

Ca sa nu mai vorbesc de ventilatoarele din PC ( nu discut de solutii silentioase care costa)
    Iar pana la urma...DM-urile nu au Linux?
    Si ca sa nu credeti ca sunt partizan stand-alone, cei care nu stiu, am avut, am si probabil ca voi avea si placi DVB.
    Si PC!

P.S. Micutzul Tevii insa e clar o optiune mai buna decat un SS2HD.

Desi eu mi-ash lua asa ceva:

http://www.promaxelectronics.com/ing...t=TVExplorerHD
    Poate mi-l face cadou, careva, de sarbatori !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

subscriu la 007. Exact acelas lucru as fi vrut si eu sa`l spun insa mi`a fost o oarecare sila de eventualii saritori in cap gen "cum....snobule..tu cu dreamboxul tau..noi astia fara bani...blabla"
    evident ca sunt 2 lucruri total diferite, e ca si cum ai compara apa cu berea.
    plus ca, ca sa ajungi sa faci ceea ce faci cu un dreambox, iti trebuie cat de cat un computer bunicel....aka vreo 400 eur ca popa..si...unde ajungem cu pretul? despre ce vorbim? (cacofonia a fost intentionata)
    e aiurea si prosteasca comparatia
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post

Pozele sunt relativ irelevante, imaginea pe dipslay depinzand in mare masura de placa video folosita pe PC.
    Poze luate direct din "burta" aparatului se pot face si la dream-uri dar semnalul mai calatoreste nitzel pana la afisarea pe ecran!
    Drept exemplu am luat rapid ( cu dream-ul in stand-by de acasa! - si se poate face si streaming tot in stand-by ) si eu o pozna, simplu, direct din WebIf-ul aparatului!

( poza redusa la rezolutie de mine!)
    Nu cred ca se poate face o comparatie intre cele doua!
    DM800HD este o solutie stand-alone care ofera confort si un consum mai redus.
    Pana la urma este chestie de gust, de aptitudini si dorinta de a te juca cu un deivice sau altul daca e hobby..
    Daca insa vrei sa vezi programe, un stand-alone este o solutie ergonomica!

Ca sa nu mai vorbesc de ventilatoarele din PC ( nu discut de solutii silentioase care costa)
    Iar pana la urma...DM-urile nu au Linux?
    Si ca sa nu credeti ca sunt partizan stand-alone, cei care nu stiu, am avut, am si probabil ca voi avea si placi DVB.
    Si PC!

P.S. Micutzul Tevii insa e clar o optiune mai buna decat un SS2HD.

Desi eu mi-ash lua asa ceva:

http://www.promaxelectronics.com/ing...t=TVExplorerHD
    Poate mi-l face cadou, careva, de sarbatori !

Asa ca sa va satisfac la toti curiozitatea o placa dvb + DvbViewer da un adevarat HTPC ceea ce nici un receptor in momentul de fata nu poate face.
    In combinatie cu un Nettop gen Asrock Ion 330 ( ceea ce folosesc eu ) totul e perfect, costurile sunt minime, zgomotul 0, dimensiunile foarte mici ( calculatorul cat un dm500 iar placa dvb cat un pachet de tigari) si suportul FULL.

DvbViewer are functii pentru orice inseamna HTPC : - poti rula pluginuri pentru vreme, stiri, joculete;
    - poti rula filme cu subtitrari, poti incarca subtitrari pentur filmele ce ruleaza la tv;
    - poti rula cd-uri cu muzica sau muzica de pe hard
    - poti rula imagini in sistem daemon tools
    - cu aplicatia transedit poti scana canalele independent de aplicatie, poti seta diseq cu toate combinatiile posibile cat si functia de blind scan;
    - cu dvb server poti fsace streaming pe net sau in reteaua locala in toate felurile posibil : Unicast, Multicast sau IPTV;
    - pentru cardsharing sunt suportate toate emulatoarele : gbox, mbox, ccccam ( prin pluginu-rile aferente), acamd, camd3, CSC, Wincsc, vplug, emunation, s2emu ....
    ... si multe alte chestii care nu are rost sa le insir aici.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricine are acasa, in ziua de azi, un pc performant care se play-eze un mkv sau sa foloseasca o placa in mod software asa ca discutia pica in jurul celor 400 e cheltuiti in plus.(oricum trebuie sa avem asa ceva in casa, vrand-nevrand).Ramane placa propriu-zisa si eventual un upgrade la o placa video mai buna.Suportul software si indemanarea utilizatorului raman principalele criterii de departajare.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa mine comparam mere cu pere in cel mai bun caz.
    Receiverul e receiver nu computer (fie ca e dedicat multimedia sau nu). E eterna poveste placi vs receivere, cu diferenta ca au mai evoluat ceva nu atat placile cat calculatoarele la nivel de utilizare ca Multimedia Center. Probabilitatea sa configurezi corect un dm800 e mult mai mare decat aceea de a configura un calculator si o placa DVB (de care o fi ea).

Pana la urma solutia va fi sa fie tot integrat in TV.
    Daca cineva se simte ofensat de ce am scris mai sus..sa-si dea cu parerea in continuare dar parerea mea am expus-o.

PS. Si sincer pana la urma te plictisesti de oricare solutie. Eu mai nou folosesc mai mult receiverul HD de la UPC decat DM800 sau HTPC.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)