Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hardware-software PC receptie DVB-T (HDTV)

Va salut!
    Cei care au testat cu PC si un TV tuner,receptia digitala terestra in Bucuresti (ProTv-HD si TVR-HD) va rog sa-mi spuneti cu ce software ati obtinut cele mai bune rezultate - fara sacadare sunet si imagine si cu cel mai mic consum pentru procesor.

Am semnal 80% pentru ProTV-HD si aproximativ 70% pentru TVR-HD (zona de sud a Bucurestiului)
    Procesor 3200Mhz, RAM 1GB, video 512mB.

Software testat: ProgDVB, DVBViewer,Blaze HDTV,HyperMedia2.6
    Pentru H.264 necesar la Protv-HD am instalat : CyberLink9 si CoreAvc.

Nu discut despre Tvr1,2,3,Tvr Cultural,Realitatea,National TV transmise in SD,acestea se receptioneaza si sa vad fara probleme.

Cu orice combinatie dintre softurile de mai sus La ProTv-HD,imaginea este sacadata,sunet fara sacadari,procesorul ocupat aproximativ 40% cand am folosit CyberLink si ceva mai mult cand am folosit codecul CoreAvc.

La TVR-HD imaginea sacadata,sunetul sacadat.

Cu ce software si eventual cu ce setari,ati reusit sa obtineti cele mai bune rezultate pentru receptia HD?

Va salut

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default play NEsacadat pentru codec H264

problema ta de play sacadat pentru un stream codat H264 cu caracteristici 1080i, 25fps, este probabil o problema generala datorata sistemului de operare. Desi nu ai mentionat, banuiesc ca este vorba de Windows XP, iar problema este la decodarea streamului H264. In general are putina importanta ce software folosesti pentru client DVB, problema este la decodarea video H264 si probabil vei pati la fel daca ai de play-at un fisier video codat H264 cu caracteristici 1080i, 25fps, de exemplu in container .TS sau chiar .mkv. Eu cred ca pentru CyberLink9 nu exista suport in XP pentru placa ta video (nu ai precizat exact ce placa video folosesti). De altfel in XP pentru Nvidia nu exista drivere care sa suporte PureVideo HD, dupa cunostintele mele. E posibil sa ai mai multe sanse cu Vista sau Windows 7.
    Relativ la CoreAvc ar trebui sa mearga mai bine, pentru ca acest decodor foloseste exclusiv procesorul. Daca si aici ai sacadare, asta se datoreaza probabil incarcarii spre 100% a procesorului, fapt care se poate verifica usor in Task Manager-> Performance.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

@vasile, multumesc pentru raspunsul la problema cu H264. Am XP si Kworld 399U pe USB.

Am incercat si AltDVB cu Cyberlink9 am ales codecul video " Cyberlink AVC h.264 (KWorld)" asa mi-a aparut in lista codecurilor disponibile. Pot sa spun ca m-am apropiat de o receptie mai buna la Pro-Tv dar tot nu am scapat de sacadari.

O sa revin cu detalii referitor la incercarile pe care le-am mai facut in dorinta de a receptiona HD-ul dvb-t fara sacadari.

Cu stima
    Last edited by Alexro; 26th October 2009 at 14:39.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

" Eu cred ca pentru CyberLink9 nu exista suport in XP pentru placa ta video (nu ai precizat exact ce placa video folosesti)"

ATI RADEON 1550X

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)