Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down antena cu motor h-h instabila la vant!

La voi tot asa se manifesta ? Ca la mine cand vede cand nu vede .
    Esti om cu mine ......cu tine ! . E bine sa faci ce stii si sa stii bine ceea ce faci. h-h strong,kaoneros,yumatu.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yonut View Post
    La voi tot asa se manifesta ? Ca la mine cand vede cand nu vede .
    Posibil sa nu fie reglata bine.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E reglata bine cand inceteaza rafala se vede perfect de turksat pana la hispasat. Am observat ca motoarele astea h-h au un mic joc !
    Esti om cu mine ......cu tine ! . E bine sa faci ce stii si sa stii bine ceea ce faci. h-h strong,kaoneros,yumatu.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Antenuta mea este reglata bine si se mai intampla ca la o rafala puternica sa apara macroblocuri si chiar intreruperi. In general la mine semnalul scade cam cu 5%-20% in functie de puterea rafalei de vant.
    La mine pe bloc antena este singurul lucru mai inalt.
    Presupun ca totul depinde de puterea rafalelor de vant, si de gradul de protectie (obiectele din jur).
    DM7020HD (Gbox git 800) + Toroidala T90 (5-4W,1W,4.8E,7E,9-10E,13E,16E,19E,23.5E,26E,31.5E,39E)+1 Antena fixa 1m 30W+1 Antena fixa 1.2m 28 E.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E reglata bine cand inceteaza rafala se vede perfect de turksat pana la hispasat. Am observat ca motoarele astea h-h au un mic joc !
    Au joc mic dar in momentul cand joaca mai mult, posibil ca la tine, e cazul sa o schimbi.De cat timp o folosesti
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Are vreo 5 ani motorul strong si asa face de cand am l-am luat la vanturi mai puternice. Am cablu rcs nu stau in ant . As monta o ant micuta fixa sa vad dolce calumea dar nu ma lasa admin sa mai pun una pe bloc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Vad ca pe astra 19,2 nu se intrerupe imaginea pe viva . Pobleme apar pe ceilalti sateliti la vant tare deoarece antena nu sta cu toata circumferinta si dreapta cum sta pe astra 19.2 si are mai mare marja cand o batzaie vantul

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

M-am dus la antena si am vazut ca teava motorului pe care sta antena si-a capatat un joc mai mare cred ca datorita uzuri . O sa pun un motor h-h optibox care duce ant de 1,4 maxim cu mecanismul din metal asa se lauda producatorul sa vad daca mai face figuri la vant!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

M-am dus la antena si am vazut ca teava motorului pe care sta antena si-a capatat un joc mai mare cred ca datorita uzuri . O sa pun un motor h-h optibox care duce ant de 1,4 maxim cu mecanismul din metal asa se lauda producatorul sa vad daca mai face figuri la vant!
    Eu am Opticum 2800, si din primavara o am, are joc mai mare decat motorul cel vechi care avea cativa ani de folosire, si la final nu avea asa joc mare ca cel nou de acuma.
    Si am citit ca si altii se vaita de joc mare la Opticum.
    Ia mai bine un Stab, costa mai mult dar merita.
    Last edited by Mayerling; 15th October 2009 at 16:37. Reason: Corectura, in loc de Optibox, Opticum.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multam pentru info inseamna ca optibox astia numa clone stiu sa faka!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

sal, il am de 2 ani si jumatate , foarte multumit de el : http://www.satmedia.ro/Motoare-pozit...or-120-cm.html . bafta .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by savin stelian
    sal, il am de 2 ani si jumatate , foarte multumit de el : http://www.satmedia.ro/Motoare-pozit...or-120-cm.html . bafta .
    La vant se comporta bine nu are joc Emai bun decat strong ms

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

-am montat pentru cineva acu vreo 2 luni o antena cu motor hh dm opticum 2800 si sper ca e ultimul pe care il montez, are un joc foarte mare de nou, ma gindesc ce va fi peste vreo 2 ani, daca nu crapa pina atunci. Daca iti permiti fa cum zice @ savin stelian, alea isi merita banii.
    debian,vu uno, T90,2xdigi, tivusat,freesat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pt toti cei care au Opticum,eu am un Opticum Dm2800 si de cind l-am luat a avut joc,l-am folosit asa timp de 15 luni,si la sugestia unui amic l-am verificat mai atent si acolo linga brat are 4 suruburi cu cap inbus,slabiti sau stringeti dupa caz si voi pe unul din ele si jocul va disparea,la mine a functionat,am strins surubul si acum nu mai are joc...
    Succes
    Am avut 13 luni pe el antena de 90cm iar acum dupa ce am reglat jocul am una de 140cm,si merge bine
    Bye
    Un om valoreaza exact cit cuvintul sau
    a man worth exactly how the word or

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)