Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default LNB-uri pentru toroidala 90

Am achizitionat o toroidala Wavefield DS90 si 4 LNB-iri Universal Twin INVERTO. pot pune combinatia 1W-13E-16E-19,2E?
    Altfel spus incap 3 astfel de LNB-uri pentru 13, 16 si 19,2 gradeE. Par cam mari. Si pentru zona mea (Sinaia) calculatorul imi da pentru cele trei pozitii: L-4,2 L-7,5 si L-11,2. Intreb pentru ca diametrul LNB mi se pare cam mare. Multumesc
    Last edited by montann; 12th October 2009 at 20:57.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Dacă erau lnb Alps totul era ok,dar aşa cu lnb pe care le ai tu nu ! Ori renunti la 16E,ori te ínfigi cu lnb Alps(sunt şi twin).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Solutia ideala e sa folosesti lnb-uri monobloc si nu mai ai nici o problema.
    Eu folosesc pe un multifocuss maximum T85/E85 urmatoarea combinatie :
    28.5E - 19.2E - 16E - 13E - 5E -1W.
    28,5E si 13E lnb single alps;
    19,2E + 16E lnb monobloc single inverto 3 grade;
    5E + 1W lnb monobloc twin inverto 6 grade.
    Toate aceste lnb-uri sunt puse in cascada pe un diseqc 4/1 combinatia mergand de minune.

Non Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic ca este loc pe antena pentru lnb-urile Inverto twin. Eu am 16E central si -/+ 3,5 pe bara antenei pentru 13E respectiv 19,2E si am tot Inverto twin.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default solutia..

Quote Originally Posted by montann View Post
    Am achizitionat o toroidala Wavefield DS90 si 4 LNB-iri Universal Twin INVERTO. pot pune combinatia 1W-13E-16E-19,2E?
    Altfel spus incap 3 astfel de LNB-uri pentru 13, 16 si 19,2 gradeE. Par cam mari. Si pentru zona mea (Sinaia) calculatorul imi da pentru cele trei pozitii: L-4,2 L-7,5 si L-11,2. Intreb pentru ca diametrul LNB mi se pare cam mare. Multumesc
    salut,

solutia este inverto multiconnect twin special pentru toroidale sau multifocus!

sa iti faci o idee!

http://www.satmedia.ro/Inverto-BLACK...-23mm-LNB.html

numai bine!
    Last edited by florinpet; 13th October 2009 at 13:16. Reason: x

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe toroidala merg orice feluri de lnb-uri.La mine au mers grade si mai apropiate cum ar fi 5 ,7,9 grade est.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Pe toroidala merg orice feluri de lnb-uri.La mine au mers grade si mai apropiate cum ar fi 5 ,7,9 grade est.
    confirm si eu, merge si la 2 grade lnb urile, deci nu e nevoie de lnb subtiri.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by crf23 View Post
    Eu zic ca este loc pe antena pentru lnb-urile Inverto twin. Eu am 16E central si -/+ 3,5 pe bara antenei pentru 13E respectiv 19,2E si am tot Inverto twin.
    sunt lnb-urile inverto twin black ultra la fel de late ca si quad black ultra ? sau sunt quad-urile de inverto ceva mai late decat twin-urile ? as vrea sa pun de ex. inverto quad-uri pe 19 E si 13 E, si twin pe 16 E.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu iti mai face probleme cu lnb-urile, pentru ca pe toroidala, merg cam toate lnb-urile, nu conteaza ce marime au. eu m-am confruntat cu o alta problema, sina este prea mica, adica pe hellsat 39 E, lnb-ul este la capatul sinei, iar cel de pe amos 4W, la fel. deschidere mai mare nu am reusit sa am. am folosit lnb-uri Inverto BLACK PREMIUM Selected Quad 40mm LNB luate de la mediasat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    nu iti mai face probleme cu lnb-urile, pentru ca pe toroidala, merg cam toate lnb-urile, nu conteaza ce marime au. eu m-am confruntat cu o alta problema, sina este prea mica, adica pe hellsat 39 E, lnb-ul este la capatul sinei, iar cel de pe amos 4W, la fel. deschidere mai mare nu am reusit sa am. am folosit lnb-uri Inverto BLACK PREMIUM Selected Quad 40mm LNB luate de la mediasat.
    m-ar interesa totusi daca a pus cineva inverto ultra quad-uri pe 19 si 13 est, si un twin pe 16 est íntre cele 2 quad-uri.
    daca e sina prea scurta pentru configuratia ta, poti cumpara de la o firma din luxemburg o sina speciala, mai lunga.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu am pus cam toate ciurucurile dar nu mai mari de 03 si merge am 5w,1w,4,8e,9e,13e,16e,19e,21,5e,28e,39e si ceva 45e

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default multumiri

Am verificat pe bara LNB-urilor. Au loc suficient. Multumesc tuturor celor care mi-au scris!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Toate aceste lnb-uri sunt puse in cascada pe un diseqc 4/1 combinatia mergand de minune.
    Cu ce setari, rogu-va ?
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)