Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vreau sa reglez o antena in zona CLUJ

Vreau sa reglez o antena H-H.Cine poate sa mi dea cate-o frecventa buna (eventual si ce program pot sa prind) pe ASTRA 3A 23,5E (cel mai important pentu poz. zero la motor)30w,15w,4w,1w,5E,9E,13E,16E,19E,28E,39E.
    Sunt din zona Cluj (Cimpia Turzii)la motor reglajul pe 47grade(este bine?)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default nu e batut in cuie

relajul pe sud nu e batut in cuie pt 23 est nici cel de elevatie !le iai ca reper la incepurul relajului!frecvente ia di revista de satelit romana sau de pe www.lyngsat.com apoi umbli la reglaje pe primul satelit de ex astra 23 est sau arabul de 26 est daca nu prinzi nimic baga o frecventa de astra 19 grade care e fata suportul antenei de pe sud la 4-6 mm de cursa motor spre dreapta!programele de pe astra 23 est si 26 est au si spoturi slabe pt romania asa ca e bine sa bagi ceva frecvente spaniole de pe astra 19 pt inceputcu motorul dat dreapta 4-6 mm!apoi incet faci reglaje fine ca aici
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=102117
    succes

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru Astra 23.5E am folosit 10862H-22000-5/6 - cko TV FTA - are cel mai bun semnal aici.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut. Eu folosesc 10862 H 22000 5/6 pentru inceput iar apoi 11515 H 27500 3/4 (SAT1 National) pentru reglaj mai fin, aceasta frecventa fiind mai slaba. Cu antena de 1.1m trebuie sa ai semnal destul de bun pe 11515 H(70-80%--Strong 4500,General Satellite-- depinde de receptor). Pentru inceput suportul sa fie la boloboc iar antena sa fie reglata pe mijlocul motorului(distantele stanga dreapta dintre motor si antena sa fie egale,eu masor cu ruleta).Succes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In primul rand MULTUMESC pentru atentia acordata.Daca nu aveam acel 10862 H 22000 5/6 cred ca ma prindea craciunul cu reglatul.Am folosit aceasta frecventa pentu Astra 23E si prind toti sateliti de la 39E-33W.Am incercat dupa www.lyngsat.com si m-am chinuit o saptamana in fiiecare dupa-masa(acum am reusit in 30min).Dupa ce ai prins curba buna este usor sa spui consulta lyngsat.O intrebare as mai avea;de ce semnalul creste(aprox 5-10%) la sateliti de la 1Wspre30W daca inping antena putin in exterior

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena strimba

daca esti pe un satelit mai din marginea de receptie si nu creste semnalul mai mult de atit cu reglaj motor stinga dreapta sau elevatie sus jos atunci s-ar putea ca antena sa fie usor strimba din transport!incearca sa o privesti tangential dintr-o parte si ar trebui sa fie perfect plana daca o margine e mai in fata atunci nu e in regula !totusi daca pierderea de semnal e mica sau strimbatura nu se evidentiaza prea tare atunci e ok!ps pe suportul de rotire HH ai prins-o perfect simetric?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)