Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cablu pt tororidala

Salutare,

Intrucit nu am gasit pe nimeni sa ma ajute cu o instalare pt toroidala am nevoie de citeva sfaturi:
    - ma apuc singur sa o montez. Ce sa fac nu am de ales.
    - ce anume sa am la indemana pt montaj? Busola si ? ac din ala mic care arata semnalul ? sau cum ?
    - ma descurc cu cartea sau mai imi trebuie ceva ?
    - ce diseq ca iau sa nu fie probleme cu el la DM uri.
    - si nu in ultimul rind am o mare problema cu cablul am o distanta mare rau . 40 -50 metii. Ce cablu sa iau . vreau un cablu bun. la mondoplast au Belden dar de care ?

PLease help ... pliz.

Este surprinzator ca nu s-a oferit nimeni pt instalare pe bani . Ori o fi complicat ori habar nu am. cica e criza lucrarile nu se refuza acum ..dar ma rog asta e alta discutie.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default cablu

Quote Originally Posted by tebmar View Post
    Salutare,

Intrucit nu am gasit pe nimeni sa ma ajute cu o instalare pt toroidala am nevoie de citeva sfaturi:
    - ma apuc singur sa o montez. Ce sa fac nu am de ales.
    - ce anume sa am la indemana pt montaj? Busola si ? ac din ala mic care arata semnalul ? sau cum ?
    - ma descurc cu cartea sau mai imi trebuie ceva ?
    - ce diseq ca iau sa nu fie probleme cu el la DM uri.
    - si nu in ultimul rind am o mare problema cu cablul am o distanta mare rau . 40 -50 metii. Ce cablu sa iau . vreau un cablu bun. la mondoplast au Belden dar de care ?

PLease help ... pliz.

Este surprinzator ca nu s-a oferit nimeni pt instalare pe bani . Ori o fi complicat ori habar nu am. cica e criza lucrarile nu se refuza acum ..dar ma rog asta e alta discutie.
    un rg 11 cu sau fara sufa este suficient. dar nu ai nici-o posibilitate s-o aduci mai aproape?.

ai primit-o deja? daca nu vin-o sa vezi una la mine.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default cablu

Nu nu am primit si nici nu am cumparat inca una.
    Poate iau direct o toroidala si ma joc cu ea la mine acasa unde stau acum.

Ideea este ca nu am efectiv cum sa aduc antena mai aproape. am povestit mai devreme ca este un bloc nou si exista un loc in curte prevazut pt antene, respectiv canale de cablu prin constructia blocului astfel incit sa nu arate urit.
    Problema este ca de la etajul 8 pana la parter sunt 25 metrii + pozare prin parcare subterana + distanta pana la antea minim inca 15-20 metrii.

Ce intrebam eu este faptul ca belden are d evanzare jdemii de cabluri coxiale de 50si 75 ohm si nu stiu care este cel mai potrivit. Daca imi poate spune cineva un indicativ de pe el ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tebmar View Post
    Nu nu am primit si nici nu am cumparat inca una.
    Poate iau direct o toroidala si ma joc cu ea la mine acasa unde stau acum.

Ideea este ca nu am efectiv cum sa aduc antena mai aproape. am povestit mai devreme ca este un bloc nou si exista un loc in curte prevazut pt antene, respectiv canale de cablu prin constructia blocului astfel incit sa nu arate urit.
    Problema este ca de la etajul 8 pana la parter sunt 25 metrii + pozare prin parcare subterana + distanta pana la antea minim inca 15-20 metrii.

Ce intrebam eu este faptul ca belden are d evanzare jdemii de cabluri coxiale de 50si 75 ohm si nu stiu care este cel mai potrivit. Daca imi poate spune cineva un indicativ de pe el ....

Prietene gasesti la Mondoplast coaxial Belden H125Cu ...deci este cupru total...datele tehnice le gasesti pe site-ul lor ...am vazut ca are imunitate > 85db...atenuare super buna pe lungimi mari...pret 0,37 Eu/m + TVA... eu am acest cablu cam de 40m si se comporta perfect...sa stii ca atenuarea se vede pe antene mici , dar oricum acesta este cel mai bun coaxial..."Succesuri" de la Baseasca...
    Last edited by bobbob; 9th October 2009 at 16:18.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile

Antena mea este tot la 40m distanta si cablul are o lungime de 50m, este ceva noname de 75ohm, pana acum nu am avut nici o problema antena e de 1.5m si lnb inverto cu un dm500+....merge de bubuie

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Mda dar...

Quote Originally Posted by Bps View Post
    Antena mea este tot la 40m distanta si cablul are o lungime de 50m, este ceva noname de 75ohm, pana acum nu am avut nici o problema antena e de 1.5m si lnb inverto cu un dm500+....merge de bubuie
    Pai da asa am si eu acum antena de aluminiu de 1.4 m . insa toroidala e mica si ma gindeam ca este totusi alta poveste fiind mica.

Apropos care este cel mai potrivit LNB quad pt treaba asa ? adica fiindca toroidala e mica si cablul lung macar un LNB mai de doamne ajuta ar trebui nu ?

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

inverto ultra black si il gasesti la satmedia.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)