Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Suport antena trepied in bucuresti

Cum blocul in care stau a intrat in reabilitare termica, si toti peretii vor fi anvelopati, va trebui sa imi dau jos antena de pe bloc, temporar. Problema e ca nu voi mai avea voie sa o prind la loc tot pe perete, dupa anvelopare, pentru ca primaria nu accepta "deteriorarea" lucrari....asa ca singura solutie va fi sa pun antena pe etajul tehnic, pe un trepied.

Unde gasesc in Bucuresti un suport trepied si cam ce greutati va trebui sa pun pe acel trepied (in afara de ancorare) ca sa ramana in picioare, in caz de furtuna, cu o antena de 90 (sau de 110, daca ma razgandesc si fac un upgrade)?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic sa iei legatura cu meseriasii cind ajung in zona antenei. am avut si eu o asemenea problema si am rezolvat-o destul de elegant. ai nevoie de citeva distantiere (exact cite suruburi de prindere ai acum la antena) a caror lungime sa fie exact sau putin mai lungi decit grosimea placilor de stiropor. apoi mai ai nevoie de suruburi a caror lungime fata de actuala se mareste tot cu grosimea placii de stiropor.montind suportul acesta nu deterioreaza placa de stiropor.
    alternativa ar fi niste suruburi care la un capat au filet metric iar la cealalt filet de lemn, mai ramine sa gasesti lungimea necesara.
    succesuri !
    p.s: pentru suporturi ia legatura cu satenicul sa-ti puna niste poze cu suporti adevarati.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam mult de ajutor. Ideea e ca astia pun expandat de 100mm pe perete, asa ca trebuie sa gasesc niste holsuruburi ffff lungi, ca sa-i fac fericiti. D-aia ziceam de suport trepied, asa n-ar mai trebui sa parlamentez cu ei si mi-as mari si raza de actiune (acum nu pot sa ma duc mai departe de 42 Est din cauza peretelui).

Dupa ce ma intorc din luna de miere iau legatura cu Dom' Nicu. Sate_nicu.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default trepied

Quote Originally Posted by javrica View Post
    Cum blocul in care stau a intrat in reabilitare termica, si toti peretii vor fi anvelopati, va trebui sa imi dau jos antena de pe bloc, temporar. Problema e ca nu voi mai avea voie sa o prind la loc tot pe perete, dupa anvelopare, pentru ca primaria nu accepta "deteriorarea" lucrari....asa ca singura solutie va fi sa pun antena pe etajul tehnic, pe un trepied.

Unde gasesc in Bucuresti un suport trepied si cam ce greutati va trebui sa pun pe acel trepied (in afara de ancorare) ca sa ramana in picioare, in caz de furtuna, cu o antena de 90 (sau de 110, daca ma razgandesc si fac un upgrade)?

am suportul care iti trebuie.
    0770100575

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam de oferta. Te bagi si la montat, la un Triax TDA 110 si cu HH?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

suruburile poti sa le faci cu ajutorul unui sudor.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Ieri am colindat in jur de 15-20 de situri romanesti cu utilaje de satelit, de la cele mai meseriase gen satmedia, pana la cele mai parlite, facute de copii de gradinita si sa moara Bibi :P daca am gasit mai mult de un site care oferea suport trepied...

Multam de sfaturi

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam ...nu stiu cum de mi-a scapat

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default isopor

sa nu cumva sa pui suportul de perete pe polistiren,caci cu timpul se crapa si ti deplaseaza antena.mai bine lasi suportul asa,dai o bere meseriasilor si ti izoleaza in jurul si peste suruburi cu polistirenul respectiv.pierderea termica oricum ar fi neglijabila.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multam ...nu stiu cum de mi-a scapat
    Salutare,
    Stiu ca postul e cam vechi, dar tocmai am cumparat si eu suportul dar meseriasii nu mi l-au montat cum trebuie si acum dupa 2 zile nu mai prind nici un satelit. Nu ca ar fi batut-o vantul ci pentru ca am miscat-o eu. Offsetul meu e de 1,20. Stiu ca e cam mare. Problema mea este cum as putea sa prind trepiedul mai bine. Tu cum ai rezolvat problema? Cum as putea ancora mai bine trepiedul ca sa nu se mai miste ? Mai multe sfaturi ai putea sa imi dai ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danutz68 View Post
    Salutare,
    Stiu ca postul e cam vechi, dar tocmai am cumparat si eu suportul dar meseriasii nu mi l-au montat cum trebuie si acum dupa 2 zile nu mai prind nici un satelit. Nu ca ar fi batut-o vantul ci pentru ca am miscat-o eu. Offsetul meu e de 1,20. Stiu ca e cam mare. Problema mea este cum as putea sa prind trepiedul mai bine. Tu cum ai rezolvat problema? Cum as putea ancora mai bine trepiedul ca sa nu se mai miste ? Mai multe sfaturi ai putea sa imi dai ?
    nu se intelege ce ai miscat: trepiedul , antena , sau antena impreuna cu trepiedul? trepiedul nu e montat bine numai daca se misca. ar trebuii sa dai mai multe detalii. ce trepied este , cum e montat, si altele..
    antena e fixa sau cu motor?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mirceas1955 View Post
    nu se intelege ce ai miscat: trepiedul , antena , sau antena impreuna cu trepiedul? trepiedul nu e montat bine numai daca se misca. ar trebuii sa dai mai multe detalii. ce trepied este , cum e montat, si altele..
    antena e fixa sau cu motor?
    Buna,
    Am cumparat si eu trepiedul de la TehnicB (http://www.tehnicb.ro/actionare_fixa...IEDCOMPLET.htm). Antena este mobila si are un HH DM 3800. Am miscat antena din receptor. Dupa montaj prindeam 2 sateliti: Badr si Hotbird. Aseara am vrut sa o misc spre Sirius si de atunci nu mai prind decat Hotbirdul foarte prost. Am acces foarte greu pe bloc pentru e ca e incuiat. Trepiedul este montat pe bloc si are niste dale de ciment, nu am voie sa prind trepiedul cu suruburi de bloc din pacate. Montura initiala a fost facuta cu polobocul dar sincer nu cred ca au strans toate suruburile la trepied.
    Last edited by danutz68; 3rd November 2009 at 15:12.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Eu nu l-am cumparat inca, astept sa termine meseriasii de reparat terasa...

Cat te-a costat toata filosofia? Trepied+contragreutati+presuri cauciuc?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Salut,

Eu nu l-am cumparat inca, astept sa termine meseriasii de reparat terasa...

Cat te-a costat toata filosofia? Trepied+contragreutati+presuri cauciuc?
    Salutare,
    M-a costat 327 lei si sper sa nu fi aruncat banii pe fereastra. Sper ca totusi sa fi uitat meseriasul sa stranga suruburile. Eu am un offset no name din tabla destul de usor. Am mari dubii ca trepiedul ar fi bun de ceva. Diseara o sa ma duc pe bloc sa vad starea monturii. Am sa fac si ceva poze.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)