Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie colectiva DVB-T cu conversie FIF

Salut,

Am urmatoarea situatie:
    O instalatie abandonata de vreo 2 ani (practic doar cablurile de pe terasa pana in ap. si prizele pentru 20 apartamente). Cablul coaxial (nu stiu ce tip) cred ca nu este din cel cu pierderi mici pe UIF, asadar va trebui sa utilizez cu precadere banda FIF pt a nu pierde tot semnalul din cauza atenuarii (cu toate ca distanta este de maxim 40m).
    Doar pentru canalele 54 si 59 se doreste conversia in banda FIF (pt fiecare in parte cate un convertor UIF- FIF) si apoi in fiecare ap. cate un receptor DVB-T cu care sa poata receptiona canalele MPEG2.
    Am nevoie de ceva sfaturi, va rog!
    Ce probleme pot apare?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut , nu te-as sfatui sa mergi pe actuala configuratie de cabluri trase si de 2 ani
    Pt. simplu motiv ca vai face niste investitii si munca cam "degeaba"
    Stiind faptul practic ca semnalul in dvb-t la ora actuala este cam "deficitar/slab" ( nu ai specificat zona de resedinta si cum stai cu semnalul in dvb-t in zona respectivasi in plus prin convertire din uif in fif vei avea niste pierderi de semnal oricum la care se mai adauga si pierderile pe cablul existent pe ici pe colo = rezultate nesatisfacatoare 90%

Este bine daca ai aveea sau ai de unde sa faci rost de colectia revistei INFO-SATELIT , aici fiind date in aproape fiecare numar cate o instalatie comunitara/colectiva si componentele care o alcatuiesc

Dupa mine , primul lucru care ar trebui sa-l faci este de a schimba integral cablul actual si prizele de perete existente cu altele noi facand in asa fel ca sa fii convins ca vei aveea pierderi cat mai putine pe "reteaua de distributie"

Candva odata exista in magazinul Conex de pe Maica Domnului ( sau alte magazine de specialitate ) o "centrala/tablou/statie" comunitara/colectiva pt. cam ce se putea prinde rf cu o antena free , stiu doar ca le fabrica firma "AMIDIN" ( cea care fabrica si amplif. de antena fif/uif )

Mai exista si firma "ANTECH98" care tot asa comercializeaza componente pt. diferite statii de receptie comunitare/colective

Vezi legat si de antene , nu cred ca o sa-ti mai functioneze cele vechi instalate pe bloc , eventual orienteazale catre emitatoarele actuale din dvb-t

Concret fa o proba cu un video vechi cu modulator pe un canal superior in uif ( intre C50 - C63 ) pe vechea instalatie de antena colectiva si vezi ce rezultate obtii

Modificii frecventa modulatorului din semireglabilul din spate pe un tv intai pt. can. care-l doresti si apoi te duci sus unde ai instalatia veche si cuplezi video , rugandu-i pe vecini sa-ti spuna daca si cum prind pe can. in cauza

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Voi tine cont de tot ce ai spus si sa vedem ce iese.
    Multumesc frumos pentru sfaturi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Elementele ESENTIALE pe care nu ti l-a spus nimeni este ca :
    1- daca faci conversie UIF-FIF si folosesti receptoare DVB-T acestea NU vor merge pentru ca in banda de FIF latimea de banda este de 7 Mhz si nu de 8 Mhz ca in UIF. Din experienta stiu ca nu prea exista astfel de aparate
    2- daca convertoarele nu pastreaza exact latimea de banda de 8 Mhz , aici ma refer la filtrele de banda , NU va functiona pentru ca se ciunteste din spectrul celor aproximativ 7200 purtatoare care sunt repartizate in toata latimea canalului

Cu tot respectul pentru munca si stradaniile d-lui de la Emidin ma indoiesc ca vei reusi sa faci o instalatie functionala cu astfel de echipament.
    Un convertor programabil cu posibilitatea functionarii in varianta VSB nu vei gasi la nici un producator serios sub valoarea de 100 euro avand in vedere complexitatea.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu View Post
    Elementele ESENTIALE pe care nu ti l-a spus nimeni este ca :
    1- daca faci conversie UIF-FIF si folosesti receptoare DVB-T acestea NU vor merge pentru ca in banda de FIF latimea de banda este de 7 Mhz si nu de 8 Mhz ca in UIF. Din experienta stiu ca nu prea exista astfel de aparate
    2- daca convertoarele nu pastreaza exact latimea de banda de 8 Mhz , aici ma refer la filtrele de banda , NU va functiona pentru ca se ciunteste din spectrul celor aproximativ 7200 purtatoare care sunt repartizate in toata latimea canalului

Cu tot respectul pentru munca si stradaniile d-lui de la Emidin ma indoiesc ca vei reusi sa faci o instalatie functionala cu astfel de echipament.
    Un convertor programabil cu posibilitatea functionarii in varianta VSB nu vei gasi la nici un producator serios sub valoarea de 100 euro avand in vedere complexitatea.
    Cu adevarat esentiale elementele de mai sus. Asadar sunt probleme mari.
    Eu vedeam pana acum urmatorul circuit al semnalului: antene, amplificatoare pe canal, convertoare UIF/FIF, sumatoare – distribuitoare pe coloane, coborare pe cablu de antena obisnuit pana la prizele din apartamente si acolo niste receptoare DVB-T MPEG2.
    Poate poti sa detaliezi, te rog, ultima fraza, ce face un astfel de convertor programabil cu posibilitatea functionarii in varianta VSB, unde intra el (daca intra) in circuitul de mai sus. Daca nu cum se transforma acesta?
    Oricum, multumesc foarte mult Antecu!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pt. inceput , ai aici o sursa de documentare : http://www.info-satelit.ro/Arhiva.html
    Vezi ca aproape in toate numerele existente se dezbate subiectul tau , trebuie doar sa-le rasfoiesti ( eventual copiezi ce te intereseaza ) si eventualele info de unde sa-le afli

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Dragii mei.Conceptul de antena colectiva terestra este desueta..La ora actuala o mica antenuta activa pusa pe peretele exterior poate rezolva receptia DVB-T in orice colt al Bucurestiului.Nu are rost sa folosesti instalatia imbatranita de distributie a blocului.Multi si-au renovat apartamentele si au distrus instalatia de distributie.Ca sa faci conversia in FIF iti trebuie un convertor PLL care sa asigure o stabilitate foarte buna a frecventei.
    Din 2012,cel tarziu 2015 se stinge transmisa analogica.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Te contrazic vehement.
    In orice tara normala la cap antena colectiva este foarte la moda si foarte dez utilizata.Daca te vei duce in Franta , Italia , Germania , Spania , Marea Britanie vei vedea ca se utilizeaza la greu pentru ca :
    - au pastrat vechile sisteme de antene colective care au fost modernizate
    - nu au voie cu antene la geamuri si balcoane
    - orice constructie noua are sistem de antena colectiva obligatoriu prin lege
    In Spania unde cunosc foarte bine situatia s-a mers si mai departe : exista un singur emitator pe munte care deserveste o zona larga de acoperire care emite intre 8 si 12 frecvente cu un numar de pana la 40 programe TV iar receptia se face cu o singura antena de banda larga de UIF de mare castig care face distributia la o scara de bloc.Cred ca am numarat sute , mii de antene foarte mari.Treceam in goana masinii si vedeam DAT ( portocali ) , MX-075 ( albastre ) , FLASHD ( verzi ) etc , etc.Nu nominalizez firmele pentru a nu se spune ca fac reclama.
    Te rog uita-te la http://www.tdt1.com/ pentru a vedea emitatoare si zonele de distributie.

Mai toti producatorii au in fabricatie fie convertoare programabile.
    In principiu poate converti orice canal in alt canal aflat in banda TV ( 47-862 Mhz ) cu posibilitatea selectarii latimii de banda ( 7 sau 8 Mhz ) si cu posibilitatea asezarii canalelor de iesire in schema VSB ( adica canal langa canal ).Pentru analogic nu este nici o problema canalele pot fi asezare chiar cu ecart de 8Mhz pentru ca convertorul permite offset in multiplu de ecart de 0,25 Mhz sau 0,33 Mhz.Bineinteles unii se vor intreba de ce este nevoie sa fac conversie din UIF tot in UIF daca din UIF in FIF nu e posibil din cauza receptoarelor DVB-T.Foarte simplu , daca fac distributie doar cu amplificare la o retea mare de distributie aflata din intamplare foarte aproape de emitator este posibil ca pe langa canalul amplificat sa patrunda acelasi canal si prin cablul coaxial rezultand la abonat un semnal combinat intre unda directa si cea patrunsa prin cabluri defazata.Rezultatul este ca nu functioneaza.Acesta este motivul pentru care nu se transmite in canalul de receptie.
    Mergand mai departe cu explicatiile pot sa spun ca convertoarele din noua generatie pe langa faptul ca sunt cu PLL pentru o stabilitate foarte mare au si circuit de RAA pentru ca nivelul de iesire sa fie fix indiferent daca ai 60 sau 100 dBuV din antena.
    Personal am folosit un set de astfel de convertoare pentru o lucrare mai speciala in sensul ca cele 3 canale DVB-T ( 30,54,59 ) le-am convertit in C 65,C66,C67 dupa care le-am insumat cu catv printr-un filtru trece jos pentru cablu ( S2....C60 ) respectiv trece sus C61...C69 pentru DVB-T, le-am amplificat dupa care s-au distribuit in toata casa la un numar de 16 prize unde pot fi conectate fie televizoare cu DVB-T, fie boxuri de cablu sau boxuri pentru terestru si vede totul fara sa umble la instalatie.Daca apare un pachet nou , nici o problema , pe rama respectiva mai este loc de pana la 8 module.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Parca incepe sa se vada o idee de rezolvare.
    Asadar se pot folosi convertoare programabile astfel:
    UIF canal 59 convertit in UIF canal 21 (pastrand si banda de 8 MHz),
    UIF canal 54 convertit in UIF canal 23, (pentru atenuare cat mai mica pe cablul existent),
    apoi sumator + distribuitor + instalatie existenta pana la prize
    si sa speram ca ajunge semnal suficient pt. functionarea receptoarelor.
    Nu am spus zona - undeva in afara Bucurestiului - Otopeni.
    Daca mai aveti si alte sfaturi, sunt extrem de receptiv.
    Multumesc tuturor celor ce au raspuns si in mod deosebit lui Antecu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)