Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce solutie imi recomandati pentru PC

Sunt interesat sa imi achizitionez o placa pentru PC sau eventual un receiver pe USB dar nu stiu ce sa aleg.

Optiuni sunt multe dar nu am nici cea mai vaga idee ce sa aleg. Ma puteti ajuta?

Lista mea este
    Un Kworld VS-DVB-S 100SE la 100 roni
    Un SkyStar mai vechi second hand revizia 2.3 cu 100 roni
    SkyStar 2 cu 230 roni
    SkyStar HD2 la 330 roni
    Sau mai bine sa astept un TeVii S660 DVB-S2 USB?

Sunt deschis la orice placa ce nu apare in lista.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Bun, asta ar fi un wishlist DAR tu ce configuratie ai la PC?

Poti sa treci si pe un HD si sa nu ai coduri si tot ce trebuie pentru a vedea canalele HD. Depinde de resursele tale... SkyStar HD2 nu prea recomand, am avut una trimisa la garantie iar asta tot nu-mi convine de ea.

recomandarea mea ar fi TeVii S660 DVB-S2 USB dar fiecare dupa bunul plac si dupa cum il tine buzunarul, numai bine

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ai fi pe faza ai putea achizitiona TeviiS660 de pe dvbshop, dar dupa cum am zis tre sa fii pe faza ca imediat ce intra pe stoc se si vand ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Tevi

Nu stiam ca e bataie asa mare in continuare pe placa S660. Cred ca am sa stau in banca mea si am sa mai astept pana se linistesc apele mai ales ca am un dreambox ce sta degeaba. Cat despre configuratie nu imi fac griji caci am un quad Q6600 cu 8GB RAM pregatit pentru overclocking Cinstit sa fiu as prefera sa folosesc tunerul cu un AMD 5050e ca sa reduc zgomotul, caldura si consumul la electricitate ca sa salvez planeta.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In general "variantele" pe usb sant "marii" consumatoare de resurse , asa ca pt. hd iti trebuie un proc si o pl. video mai puternica ( sa nu zic de per ansamblu pc )

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Problema este timpul de raspuns, mai mare, la cele pe usb, + lipsa suport go to X, + drivere mai complicate(riscul de a aparea pb este mai mare) + ventilare insuficienta, + un cablu de alimentare in plus, etc
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Am un Skystar HD 2 de cand au aparut si nu am avut probleme de hardware cu ea.
    De fapt, s-a mai scris si aici pe forum Skystar HD2 card este un "rebranded" Azurewave AD SP400 CI VP-1041 de la Twinhan.

Merge in share si cu "Gheboshenia" si cu mai proaspatul Hadu...dar asta tzine de softuri.
    Am antene mari asa ca nu am fost atent la sensibilitate.
    Pot doar sa amintesc ca la un moment dat pe Astra am obeservat ca era mai sensibila ca Skystar 2 v.2.6 pe care o aveam.
    Am folosit si DVBViewer si AltDVB si DVBDream si au mers OK.

Ce pot sa mai spun..
    Ruleaza acum pe Windows 7 si e OK.
    In materie de placi pe PC un pic "frecush" este si nu dau verdicte deoarece depinde si de restul configuratiei si de softurile utilizate.si de "mana" omului.
    Mai tzine si de gust sau de "simpatiile" fiecaruia.
    Papa cam 20-30% resurse pe un Q6600..in HD iar din testele facute acum ceva timp in urma pe un E2140 (stock) il tzinea in 70-75%..( dar si asta e relativ in functie de configuratie)

Nu pot sa spun ca m-a enervat pana acum..dar am avut un pic de experienta din trecut cu Skystar2

SI NU SE INCINGE CA SS2-ul care la v 2.3b chiar se simtea la nas!

Dar o placa o iei ca sa te joci, iar un stand-alone e altceva!

O zi buna!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ai putea incerca si un TeVii S470 DVB-S2 HDTV PCIe am inteles ca este echivalentul lui TeVii S660. Personal nu am testat-o dar am inteles ca este mult mai buna decat decat un Skystar HD2 si ai avatajul ca este pe PCI express. SI eu sunt hotarat sa o comand de pe dvbshop sa inlocuiesc vechiul meu skystar2.

Am vazut un review a lui TeVii S470 in revista TELE-Satellite 0909

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Un_Q_ View Post
    Problema este timpul de raspuns, mai mare, la cele pe usb, + lipsa suport go to X, + drivere mai complicate(riscul de a aparea pb este mai mare) + ventilare insuficienta, + un cablu de alimentare in plus, etc
    Te aventurezi cu caracterizarile fara sa fi facut vreun test pe o astfel de placa dvb.
    Tevii S660 este pe usb, are cel ma mic consum de curent, viteza de raspuns fiind printre cele mai bune, ventilatia e excelenta si in plus merge de minune atat pe montura H-H cat si pe combinatia ce o am eu si anume 6 lnb-uri in cascada pe un diseqc 4/1.
    Reviewe-urile facute prin reviste sunt facute cu totul aiurea, de fapt acele reviewe-uri sunt facute la softu, myTevii care este de fapt MyTheatre redenumit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)