Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: TS in Avi

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TS in Avi

Sal
    Cu ce soft as putea converti TS-urile inregistrate cu altdvb-ul in Avi sau alte formate
    merci

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cel mai simplu cu AutoGordianknot = AutoGK
    il gasesti pe doom9.org

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Problema e ca nu recunoaste inregistrarile (cu altdvb-ul) de pe posturile codate. Exista o solutie

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Foloseste Progdvb pentru inregistrare si apoi programul Dr.Divx pentru convertirea formatului mpeg in avi.
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ne poti spune si noua unde gasim dr divx?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: TS in Avi

Quote Originally Posted by Bps
    Sal
    Cu ce soft as putea converti TS-urile inregistrate cu altdvb-ul in Avi sau alte formate
    merci
    TS-urile inregistrate cu altdvb-ul le transformi in MPEG2 cu PVAStrumento (merge rapid) dupa care le transformi in AVI cu Dr.Divx,VirtualDub,HDX4 Movie Creator etc...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sau Gordian Knot
    ww .doom9.org

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

PVAStrumento recunoaste inregistrarile de pe posturile codate pentru ca AutoGordianknot nu le recunoaste sau gresec io ceva ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu le fac avi intr-un mod mult mai usor, nu stiu daca merge la toti dar cred ca da : am schimbat extensia din TS in MPG sau AVI si merge cu BSPlayer.

Ca sa recomand si eu un program : Xilisoft Video Converter . Nu e mare si se descurca cu toate cerintele mele pentru a face MPG, MP4, AVI etc...

Dar pentru cei care doresc ca videoclipul sa aibe aceeasi calitate : lasati-l TS sau schimbati doar extensia.

p.s. Selectati un videoclip cu extensia TS si ii dati "Open With..." BSPlayer sau alt player.. si asa merge..! Eu le redenumesc in MPG... dar va urma si compresarea in format AVI...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bps
    PVAStrumento recunoaste inregistrarile de pe posturile codate pentru ca AutoGordianknot nu le recunoaste sau gresec io ceva ?
    Daca TS este codat, poti sa-l decodezi cu TSOfflineDecoder.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@bbox
    Ne dai si noua un link pentru TSOfflineDecoder? Tot ce gasesc despre TSOfflineDecoder pe google nu e pe romaneste si/sau nu are link pentru download.

alta problema:

Caut de cateva zile un program care sa imi repare fisierele care le redenumesc din TS in MPG. Dupa ce le redenumesc in AVI, MPG etc.. nu imi arata lungimea corecta a filmului/videoclipului in BSPlayer (sau in alt player). La videoclip imi arata tot timpul ca este de 1 min si cateva secunde. De ce?

Din cate am inteles din alte forumuri, poate fi problema de la codecuri, dar le-am instalat pe toate din nou si tot asa. Ce codec lipseste pentru a-mi arata durata corecta?

Am gasit multe programe pentru reparat mpeg-uri dar nu functioneaza cu MPEG2-TS doar MPEG2-PS din cate am inteles.. Singurul program care imi arata ca repara ceva (in fisierul log) este perfect si exact ce am cautat: e mic, repara videoclipul in cateva secunde, DAR imi ramane in continuare problema cu durata videoclipului care tot asa ramane!

Am gasit programe pentru a face din MPG-urile (redenumite) orice format si functioneaza, rezultatul obtinut (MP4, DIVX etc..) arata durata exacta a clipului, dar doresc sa editez clipurile cu efecte, watermark etc.. si programele de editare care le-am luat de pe net editeaza videoclipul doar 1 min sau cat imi arata si in BSPlayer. Nu vreau sa le fac pe fiecare in parte DIVX sau AVI petru a le putea edita apoi ..imi dureaza prea mult si am peste 100 clipuri si vor fi mult mai multe in viitor.

Acesta este programul de care ziceam ca-mi repara clipurile dar nu repara problema cu afisarea duratei exacte:

http://users.adelphia.net/~mwilczyn/mpeg2repair/

Acum astept de la voi un program de genu celui de sus, dar sa-mi repare problema cu durata clipului si... daca se poate.. sa fie mic (MB) si sa-mi repare clipurile in cateva secunde cel mult 1 2 min.

P.S. Folosesc ALT-DVB si vreau sa-l folosesc in continuare, nu stiu daca cu alt DVBViewer/Recorder face tot problemele astea. Vreau sa-l folosesc in continuare pentru a-mi inregistra clipurile si sper sa-mi gasiti voi o rezolvare.. eu caut in continuare.. va anunt cand stiu mai multe despre asta.

Andrey14
    Guest

@DexterPankota
    lol

.. mda.. e naspa chestia ca nu merge captura de pe programele codate pe Alt-DVB. pentru programele codate fac captura cu progdvb..

cat despre comprimat si transformat.. va recomand la toti cu incredere Gordian Knot. este cel mai complex si mai compatibil program care poate sa faca treaba asta fara indoiala.

ultima versiune o gasiti aici: http://gordianknot.sourceforge.net/

succes!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DexterPankota
    @bbox
    Ne dai si noua un link pentru TSOfflineDecoder? Tot ce gasesc despre TSOfflineDecoder pe google nu e pe romaneste si/sau nu are link pentru download.
    http://www.********.ro/upload/TSOffDe...501_Update.zip

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@Andrey14
    lol..mda.. stiu ca nu merge capturarea programelor codate cu ALT-DVB

Nu asta am vrut sa stiu , am scris mult dar se poate intelege: de ce imi arata in BSPlayer videoclipurile de 1 min si nu de 3,4 min? Si cum fac (dar sa nu dureze mult) pentru a repara asta? Am scris mai sus tot... nu ma mai repet acum..

P.S. Se vad videoclipurile si merg bine dar de ce apar de 50sec sau 1 min?
    Amanuntit mai sus!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@bbox

Mersi pentru link, dar cum functioneaza programul asta exact, imi cere Softcam Plugin.dll dar nu e asa ceva pe la mine, doar FFDecsa.dll, S2emu.dll, DeviceSS2.dll si altele, care exact trebuie?
    Ce scriu la ECM PID ?

Daca nu cer prea mult, ne pui pls un screenshot de la program cu tot configurat ca exemplu pentru cei care nu stiu.
    Is prea multe metode de configurare aici ca sa le iau pe rand. help

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)