Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ciudatenie Astra

Buna! Vreau sa-mi confirmati ceva daca se poate: chiar a scazut puterea semnaluilui de pe transponderul pe care se afla Pro7 Sch, Kabel 1 Sch si Sa Ost? (12051 V 27500 3/4) Nu de alta insa nu aveam probleme cu receptionarea acestor canale si de cateva luni am probleme mari, din cand in cand am un zgomot atat de mare in semnal incat vad numai macroblocuri. In schimb a devenit mai puternic semnalul cu TP-ul Delux Music si DSF, pt. ca nu prindeam aceste canale pana nu de mult, insa in ultimele zile, pe timpul zilei merg aceste canale ... Poate sa confirme cineva?

Si inca o intrebare: am o antena de 1,1m FE si LNB Gold 0,3 cu actuator 10". Daca imi schimb sistemul intr-o antena de 1,2 AL cu LNB Invacom 0,3 si sistem de prindere USALS pot sa simt o crestere a semnalului atat de puternic incat macar sa vad TP-ul 12051 bine? Practic: ar fii o diferenta sesizabila sa nu merita sa-mi bag banii intr-o solutie ca asta? Mentionez ca nu am bani pentru antene de 1,4 si 1,8 cum ar venii recomandarea logica ... Locuiesc la cca. 20 KM de Brasov, in Sf. Gheorghe.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pe 12051 semnalul e neschimbat....la mine dintotdeauna a fost la limita, dar stabil (28% pe SS2)...
    pe 12480 momentan nu imi indica semnal(e si cam innorat cerul)...dar DSF si Delux Music le am in lista de programe, deci am avut semnal acum vreo 2 saptamani cand am facut ultima scanare pe acest satelit....

cat despre Ofset 1,2 + Invacom.....de ce nu Ofset 1,6 Al + Goldul care il ai deja...diferenta e de doar cateva sute de mii iar castigul va fi evident...parerea mea
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

MrMxyzptlk, nu e mare diferenta... un mic plus la semnal o sa fie dar iti zic ca nu e suficient
    Daca ''urcai'' de la 0.9M la 1.2M (chiar 1.1M) era intr-adevar sesizabil... la numai 5-10 cm in plus se simte mai putin

Cel mai bun raport pret/calitate se afla in antena vanduta de peruvision, adica aceea de 1.4M (aprox. 2 milioane), mai exact antena mea... pentru banii respectivi pur si simplu nu am ce comenta (deci poti avea spot superbeam Hotbird cam 90%, Astra cu mai multe transpondere decat pe 1.2M, Nilesat, fara probleme pe D+ Hispasat, etc.
    Dar sa nu uitam ca optim in centrul tarii e antena parabolica de 1.7M, care deja sare la 5 milioane jumate

Referitor la semnal... schimbare de anotimp/clima, deci si schimabari (de regula in bine) la receptie
    Eu abia astept sa vad primele schimbari la receptia in banda C, e prima iarna de test...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Chestia cu telefonul fara fir este valabila pe transponderul 12.480V (Pro7, Sat1, K1, etc), dar el se plange de Pro7 de pe 12.051, care merge bine!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pai si eu am....chiar influenteaza? si daca da, de ce doar frecventa asta?...pana acum vreun an si semnalul pana la fix il primeam prin radio( ala chiar influenta..bruia imaginea la TV) dar am renuntat la el pt ca nu mergea dialup-ul...oricum era super comic sa mergi cu telefonul fix in masina...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Delux Music - il prind si eo abia abia, spre seara e mai calitativ, pe cand restul programe - le vat perfect si in analog fara nici o problema cu un dish de 1.5
    Suntem studenti cu totii
    si eo, si tu, si el, si...., ....si mama, .....si papa
    si deda.
    ------------->>>
    http://img381.imageshack.us/img381/1182/mouse014mb.jpg
    ------------>>>aici eo-sacasa
    DISH 1.5 TTbuget(NOVA)+Dragon and SS2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eeeh... toate programele Prinzi si Viva de pe 12670? Sau Viva+ de 12552 (parca)? N-aaaaare cum...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

un careva viva prinde ideal altul foarte rau - insa pe analog eu privesc programele de pe frecventele de jos - si SNBC Europe - stirile ma intereseaza cate-o data

PS. Eu nu urmaresc absolut tot satelitii astra, ci doar partial
    Suntem studenti cu totii
    si eo, si tu, si el, si...., ....si mama, .....si papa
    si deda.
    ------------->>>
    http://img381.imageshack.us/img381/1182/mouse014mb.jpg
    ------------>>>aici eo-sacasa
    DISH 1.5 TTbuget(NOVA)+Dragon and SS2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)