Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Testing ECHOLITE DSB 790

Receptorul Echostar ECHOLITE DSB 790 se adauga bogatei liste de receptoare compatibile MAXTV ... de la clasicele Humax VA si Nokia 9800s ... la Strong 440x si Illusion. Parca aparitia unui nou receptor compatibil MaxTV a incetat sa mai fie un eveniment ... devine pur si simplu un fapt divers si totusi ... faptul divers face parte din viata noastra , o influenteaza , uneori chiar o domina si deci .... sa-i acordam o binemeritata atentie !
    ECHOLITE DSB 790 a fost la origini , ca si Illusion , dedicat sistemului Conax ... iata-l convertit la Viaaces ... nu fara succes zic eu ! De la bun inceput receptorul surprinde placut prin meniul limpede si rational , cam ca si la Strong , parca o exceptie pentru meniurile tip ale firmei ... in rest o structura devenita deja clasica fara surprize de nici un fel. Studiul telecomenzii insa va oferi adevarata surpriza ... mai multe chiar :

- POSITION un buton care va deschide direct meniul de cautare si memorare a pozitiei satelitului
    - ZOOM un buton care prin apasari succesive permite sa faceti freeze pe un cadru si sa alegeti o zona de detaliere dupa care sa faceti zoom progresiv pe ea ... nostim !
    - PIP ( blue ) butonul acesta deschide meniul "multipicture" de unde puteti alege modul de afisare ... 4, 6 sau 9 canale simultan ... si dupa cateva secunde se vor afisa cate un cadru din cele 4,6 sau 9 canale care urmeaza pozitiei curente ... cu imagine pe pozitia curenta avind posibilitatea de a naviga intre cadrele afisate si alege programul dorit ... ei asta chiar ca este nou si interesant !

Caracteristicile constructive ale receptorului sint normale ... banale chiar ... avind un tunner cu sensibilitate medie si echipat cu un singur lector de card ... carcasa mai mare decat pretentiile modei actuale dar avind pe panoul frontal butoane care permit completa programare a receptorului chiar si in absenta telecomenzii ... nu-i putin lucru !

Pentru ca azi este o moda ... evident si DSB 790 are un patch ... frate bun cu cel de la Illusion ! ...

http://www.la-cafetera.com/echostar.htm

dar atentie ! inca nu am avut posibilitatea de a-l testa !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Daca ai apucat sa transferi programelele de pe la-cafetera, te rog sa mi le trimiti si mie ([email protected]). De pe serverele lor au disparut.

Poti sa-mi spui si mie cu ce receiver mai popular este echivalent echolite-ul asta, pentru ca site-ul lor este inexistent. Intreb pentru ca linkul duce la echostar si ai pomenit si de illusion.

Ma intereseaza cu ce programele pot sa-mi fac ordine prin lista de programe, sa adaug sateliti, programe.

Un "patch" este o chestie cu care sa vad programe codate? Merge si fara cartela sau trebuie sa fie ceva acolo ca sa am ce sa programez?

ps. multzam fain si...da-ti si tu cu parerea aici ( http://www.********.com/f2/viewtopic.php?p=286174#286174 )

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Din pacate ...

Din pacate nu am nicmic despre Echolite ! deobicei vin cu patch instalat ( MENU - 8888 si ai acces la tabela de coduri ! ).
    Cei de la D&K ar putea sa stie ceva ... ar fi si interesul lor !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Chestia este ca eu l-am cumparat de la diadi, dar parca sigiliu este de la d&k.
    Acum aparatul l-am lasat la garantie ca era varza la semnal/calitate si abia astept sa-l faca bine ca sa verific daca exista acel meniu ascuns, dar daca nu are patch ...recomanda-mi pe cineva care poate sa rezolve chestia asta.

Mersic

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Din pacate ...

Desi nu arata a fi o noutate de ultima ora ... asa este ! si nu prea vei gasi nimic despre el ... Echolite si Strong 440x mi s-au parut cele mai bune receptoare Via de pe piata ! Illusionul este o iluzie cu fiabilitate ZERO ! iar Opentel mi se pare cam vechi si sarac in posibilitati !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multam pentru incurajari. Aveam sentimentul ca m-am procopsit cu o conserva (cum se zice pe aici).

Mi-am luat aparatul de la reparat (inlocuit) si intr-adevar are acel meniu ascuns.

Multzumesc pentru colaborare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)