Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Posturi pentru copii in romana si engleza

Sunt foarte interesat de ce posturi dedicate copiilor pot sa prind pe sateliti cu o clona de dreambox dm500s si antena offset de 90.

Va multumesc.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca-ti cumperi un card cu care sa vezi Da Vinci Learning (parca MAX) sunt sigur ca vei vedea si nenumarate posturi pentru copii.

Apropo ...nu exista clone ci alt fabricant.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru copii iti recomand:
    1. Disney Channel pe 1W (Canal digital Nordic)
    2.Disney Channel si Disney in English (Sky Italia)
    3. Jim Jam (Sky Italia si UPC Direct)
    4. Nickelodeon Junior (Sky UK)
    5. Baby Tv (Sky UK)
    6. Baby First (Sky UK)

selectia este facuta pe baza cerintelor juniorului meu de 3 ani, evident gusturile nu se discuta.

Evident s-ar mai putea adauga pentru alte limbi Super Rtl, KiKa, Baraem, Al Jazeera Children,..etc.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Multumesc pentru raspunsuri

pytonule - ai dreptate cu MAX-ul, care se cheama akta acum vad dar din pacate nu au chiar atat de nenumarate cum zici tu. Le am deja pe celelalte. Nu prea imi vine sa cumpar un abonament nou doar pentru un post.

tylk - multumesc mult pentru lista de programe. Poti sa-mi mai spui te rog daca am vreo sansa cu antena de 90 sau trebuie sa imi fac upgrade?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tylk View Post
    Pentru copii iti recomand:
    1. Disney Channel pe 1W (Canal digital Nordic)
    2.Disney Channel si Disney in English (Sky Italia)
    3. Jim Jam (Sky Italia si UPC Direct)
    4. Nickelodeon Junior (Sky UK)
    5. Baby Tv (Sky UK)
    6. Baby First (Sky UK)

selectia este facuta pe baza cerintelor juniorului meu de 3 ani, evident gusturile nu se discuta.

Evident s-ar mai putea adauga pentru alte limbi Super Rtl, KiKa, Baraem, Al Jazeera Children,..etc.
    O mica remarca :
    Copiii mici se uita la ce le pui prima oara si le place.

Norocul tau a fost cu Baby tv.

Dar programe bune pentru copii, adica fara bombe, rachete, crime, violente, gasesti pe 28 est.
    Nick junior, Pop, Tiny POP si derivatele lor sint ceea ce doresti tu, ca un parinte constient sa-i dai copilului.

Nu-mi spune ca la 3 ani, copilul ti-a cerut sa-i pui Disney channel.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

In pachete oficiale gasesti asa :

la Dolce sunt canale de desene animate dar in pachet suplimentar KidsCo , Baby Tv si Nickelodeon

La Boom la fel in pachet suplimentar gasesti BOOM HOP si Boom Smarty care sunt pentru copii intre 3-6 ani ...non violente si in romana

PS: boom din pacate nu se vede in sharing deci nici pe dream
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Este evident, si-ti dau dreptate, copii se uita la ceea ce-i ofera parintii, eu am incercat sa-l educ din acest punct de vedere, iar dupa un timp am observat ca cele cu violenta nu-i plac (face el pe violentul).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Este si Minim(w)ax, care se vede in 'clar' adica cu chei valabile (sau cu card) pe 1W sau 4W.
    Este non ofensiv si pitikul meu de 3,5 ani il prefera fata de celelalte.
    Poti incerca si Mezzo (nu e de copii dar la multi le place!) - noi ne uitam si la asta cand de miniwax e satul.

Alf

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Le-a vazut si pe celelalte?

Quote Originally Posted by alf View Post
    Este si Minim(w)ax, care se vede in 'clar' adica cu chei valabile (sau cu card) pe 1W sau 4W.
    Este non ofensiv si pitikul meu de 3,5 ani il prefera fata de celelalte.
    Poti incerca si Mezzo (nu e de copii dar la multi le place!) - noi ne uitam si la asta cand de miniwax e satul.

Alf
    Prefera minimaxul pt. ca la asta l-ai expus mai mult, sunt convins... Daca ai acces la JimJam il va indragi rapid. Din p.d.v. educational JimJam e un pic mai bun. . Unele desene au si fost candva la minimax, echipa de dublaj e cam aceeasi, deci e doar o chestiune de timp.
    Dar oricat de bune ar fi programele, esential e sa si discuti cat mai mult despre ce vede, altfel ... ai vazut la carcotasi poate "povestirile din folclorul maghiar" ...mai fara perdea (sau , ma rog, fara fusta) de la minimax, eu am mai auzit si mesaje mai ciudate in alte desene ...

Disney are intre 8 si 9.30 Mouse Club, Winnie si de luni va avea si Little Einstein, toate OK pt varsta respectiva.

Pentru cei mai mici recomand Baby (si Baby First pt. cine poate vedea, a fost dublat si in romana pe niste DVDuri de la revista Bebe parca). Bebe Tv e slabut, cu toata varianta lui HD

Apropo de Mezzo, candva aveau Mezzo junior, desenul respectiv e acum la Minimax.

DaVinci e interesant pt. copii mult mai mari, dar si cei de 4-7 pot invata multe daca se uita cu parintii. Subtitrarea e in sine o bariera pt. cei mici.

Pacat ca nu exista printe capetele "luminate" de la DTH si parinti care sa vada valoarea unor programe, JimJam in romana e doar pe cablu accesibil, iar Davinci numai la Akta deocamdata. Bine ca ne scaldam in programe pt idioti. In pachetul kids de la Dolce ai Jetix Play (sau Nickelodeon) in engleza, dar nu poti avea programe in dublate in romana..
    ... nu-i rau sa mai auda si ceva in engleza, sa nu fiu gresit inteles, din punctul asta de vedere nu stiu de ce nu lasa si canalul de sunet original, candva mergea JimJam FTA si cand erau cantecele sunau mult mai bine in engleza. Disney ar pute facea asta, Mickey suna mai bine in original ...

INCA UN APEL catre Fanta sau cine mai sta de vorba cu MAI MARII DTHurilor... vrem acces la JimJam si DaVinci pt. copii! Scoateti dracului (scuze de limbaj, dar uneori chiar simt ca as lua de guler pe-astia care nu se gandesc la copii) un gunoi din marea aia de rahaturi (transmise oricum supercomprimat, ca te dor ochii de la artefactele din jurul logourilor) si faceti loc la ceva educational!
    SkyStar1, SkyStar2 USB Plus, Humax Digi II+, Kaon (FocusSat) & Dolce, antenă mobila 1,4m, 63E-30W + antene fixe Dolce & Focus/Digi

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Distrugeti copilul cu subtitrarea in romana.

De ce nu va amintiti cum erati voi cind erati copii _
    Nu exista dublare in romana, dar va uitati cu placere la desene.

Unde mai pui, ca dublajul este infect, facut de o adunatura de oameni lipsiti de cultura si de talent.

Acolo a aparut vestitul "la naiba", "fraiere", öops" si cite altele...

De ce nu-i dati sansa sa invete limba engleza ? ca va avea nevoie.

Referitor la afirmatia cu care sintem toti de acord "copiii se uita la ce le dai" puteti sa traduceti si la oameni mari.

Poate in felul asta intelegem ca stirile de la ora 5 sint vizionate pentru ca sint la ora aia, nicidecum pentru ca vor oamenii sa vada accidente si violuri.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cinstit sa fiu caut posturi fara violenta, preferabil in limba engleza fara subtitrare caci intentionez sa abandonez corabia. Am sa iau la puricat toate posturile pe care mi le-ati recomandat. Multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Scuze de off-topic...

Quote Originally Posted by mircea.auto View Post
    ...intentionez sa abandonez corabia...
    Flag update ?
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Flag update

Cam asa. Undeva cat mai departe

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)