Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Diferenta decodare software fata de hardware

Salutare!
    Folosind o placa SkyStar, exista diferente intre tipul de decodare hardware si cel software al unui program HD?( diferenta de solicitare a procesorului este stiuta)
    Ma refer aici la calitatea imaginii, se vede mai bine in modul hardware?
    Am testat in modul software o placa skystar hd 2 si cea mai buna combinatie pare a fi CyberLink H.264/AVC Decoder (PDVD9) + overlay mixer. Imaginea se vede bine(in comparatie cu alte codec-uri), dar cand sunt cadre in miscare, imaginea nu mai este atat de clara.Acelasi rezultate pe mai multe playere, AltDVB, DvbViewer Pro, ProgDVB etc. Nu este de la procesor deoarece decodarea hd necesita doar 30-40% din resurse, asta pe canale cu bitrate mare.
    Ma intrebam daca in modul hardware de decodare, calitatea imaginii se apropie de cea a unui receptor HD sau nu este nici o diferenta fata de modul software?
    A testat cineva ambele situatii pe acelasi pc?
    Last edited by EXCALIBUR; 26th September 2009 at 01:32.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    Salutare!
    Folosind o placa SkyStar, exista diferente intre tipul de decodare hardware si cel software al unui program HD?( diferenta de solicitare a procesorului este stiuta)
    Ma refer aici la calitatea imaginii, se vede mai bine in modul hardware?
    Am testat in modul software o placa skystar hd 2 si cea mai buna combinatie pare a fi CyberLink H.264/AVC Decoder (PDVD9) + overlay mixer. Imaginea se vede bine(in comparatie cu alte codec-uri), dar cand sunt cadre in miscare, imaginea nu mai este atat de clara.Acelasi rezultate pe mai multe playere, AltDVB, DvbViewer Pro, ProgDVB etc. Nu este de la procesor deoarece decodarea hd necesita doar 30-40% din resurse, asta pe canale cu bitrate mare.
    Ma intrebam daca in modul hardware de decodare, calitatea imaginii se apropie de cea a unui receptor HD sau nu este nici o diferenta fata de modul software?
    A testat cineva ambele situatii pe acelasi pc?
    Dupa cate stiu eu nu exista inca o placa cu decodare HD hardware dar poate ma insel.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Dupa cate stiu eu nu exista inca o placa cu decodare HD hardware dar poate ma insel.
    Da, inca nu exista o placa skystar care sa faca decodare hardware HD.

M-am facut inteles gresit.
    Eu m-am referit la a decoda semnalul cu ajutorul unei placi video cu accelerare hardware pe HD.(ex, ATI HD 3650)
    Se imbunatateste calitatea imaginii folosind o placa video care stie acc hardware pe HD?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, inca nu exista o placa skystar care sa faca decodare hardware HD.

M-am facut inteles gresit.
    Eu m-am referit la a decoda semnalul cu ajutorul unei placi video cu accelerare hardware pe HD.(ex, ATI HD 3650)
    Se imbunatateste calitatea imaginii folosind o placa video care stie acc hardware pe HD?
    Pe ATI radeon 3650 HD CPU sta la 8% cu cyberlink.

Daca ai fi citit pe aici ai fi vazut toate testele faute de mine atat pe Ati HD 3650 cat si pe noul asrock ion 330 (placa video nvidia ion).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am citit inainte de a posta si am inteles ca nu prea este nici o diferenta la calitatea imaginii intre cele doua moduri de redare a stream-ului HD. Incarcarea procesorului este evident mai mica folosind placa video cu acc hardware. Un receptor hd reda mult mai bine cadrele in miscare rapida decat placa SkyStar HD si am crezut ca prin utilizarea unei placi video cu accelerare hardware se poate obtine o calitate a imaginii similara cu cea a receptorului HD.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am citit inainte de a posta si am inteles ca nu prea este nici o diferenta la calitatea imaginii intre cele doua moduri de redare a stream-ului HD. Incarcarea procesorului este evident mai mica folosind placa video cu acc hardware. Un receptor hd reda mult mai bine cadrele in miscare rapida decat placa SkyStar HD si am crezut ca prin utilizarea unei placi video cu accelerare hardware se poate obtine o calitate a imaginii similara cu cea a receptorului HD.
    Eu nu stiu cum le reda SkyStar HD dar stiu foarte bine cum reda cadrele in miscare atat TT 3650 Hd usb Ci cat si TeVii S660 Usb HD si anume ambele merg perfect.
    Am facut teste comaparativ cu dm800 si ipbox 910Hd iar diferente nu exista la redarea canalelor Hd decat de calitate si anume : placile dvb si ipbox-ul au o calitate mult ma buna decat dm800 la fel si tunerul placilor si cel al ipbox-ului sunt mult mia bune decat la dm800.

In ceea ce priveste skystar hd nu ustiu ce sa zic decat ca se vor copii ale tehnotrendului si nu sunt prea reusite.
    Ca sa te convingi de calitatea imaginii in miscare poti verifica de aici :

http://rapidshare.de/files/48372185/...st__R_.ts.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)