Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TV tuner hibrid, vreau un sfat...

Neatza.
    Deci, need some help. Ma intereseaza sa-mi iau un tv tuner hibrid (parca asa le zice), adica sa stie si analog, si DVB-T. Bun, pana aici simplu, dar iata cam ce am nevoie sa stie:
    - Sa functzioneze foarte bine (ca receptzie) pe antena, pe cablu merge orice junghi, dar eu am nevoie sa mearga pe antena, chiar in conditzii mai grele (sensibilitate comparabila, pe UIF macar, cu a unui TV)
    - Sa pot face captura de pe el, macar MPEG-2 (PC-ul ma tzine pentru encodare real-time, dar as fi preferat ceva cu hardware encoding).
    - (optzional) sa nu faca muting pe analogic la semnal slab (stiu eu de ce)
    - (optzional) softul sa-mi dea pe OSD informatzii despre postul receptzionat (canal, norma video, standard sunet, etc) si sa ma "lase" sa setez eu pe analog norma de sunet (D/K, B/G), eventual alternativa de soft pentru un astfel de tuner (nu conteaza, freeware, crackware, nume ma intereseaza, ca gasesc eu ce trebuie).
    - Sa se gaseasca in comertzul romanesc (nu stiu eu cum e cu comenzile de afara, deci nu-mi zicetzi "faci comanda in China sau America, )

Am vazut o droaie de modele de tunere, Kworld, Leadteck, Avemedia, etc, prin magazinele bucurestene (m-am uitat si pe la emag si pe la altzi dealeri) si nu stiu care mama naibii e mai bun. Am nevoie de un sfat ce sa aleg. Rog cunoscatorii in domeniu sa dea un help.
    Multzumiri.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default TV monitor - tuner analog dvb-t hd

Quote Originally Posted by Energymedia View Post
    Neatza.
    Deci, need some help...tv tuner hibrid (parca asa le zice), adica sa stie si analog, si DVB-T...
    Multzumiri.
    Iti dau o alternativa eu am monitor Samsung de fapt e TV are tuner analog si dvb-t si surpriza emisiunii stie si mpeg4 deci vad cu el si ProTV HD si TVR-HD modelul este T220-HD.
    Este foarte tare.Costa 1000 roni maxim

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, mersi mult de idee, dar... probabil e cu ecran LCD adica exact ce NU imi doresc eu...

EDITING: M-am uitat repede pe emag (ala a fost primul pe care mi l-a aruncat google ca link despre T220-HD. E LCD si e muuuuult prea mare, si pe deasupra saracu' mai e si wide.
    BTW, am vazut un TV LCD LG si am vazut ce bine se fac astea la partea de receptzie. au sensibilitate de... mai bine uitzi ideea sa-i dai antena pe goarna. Eu cum am zis, nu ma intereseaza pt cablu, ca NU folosesc asa ceva.
    Last edited by Energymedia; 25th September 2009 at 21:50. Reason: ...ca am completari...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

[PHP]- (optzional) sa nu faca muting pe analogic la semnal slab (stiu eu de ce)[/PHP]

Si eu imi doresc desi cred ca muting-ul tine mai degraba de soft-ul utilizat...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ok

Quote Originally Posted by Energymedia View Post
    Da, mersi mult de idee, dar... probabil e cu ecran LCD adica exact ce NU imi doresc eu...
    Ok, am inteles se doreste un tuner.
    Dupa parerea mea este cea mai ieftina soutie LCD TV - HD Analog-DVB-T
    existenta pe piata la ora actula all in one si la o diagonala acceptabila.
    La un pret de 1000 ron raportul calitate-diagonala-performanta / pret
    e inbatabil in fond cati bani poti sa dai sa vezi 2 programe HD si alte 5
    SD pe DVB-T si sa ramai cu un monitor-televizor pe deaupra?

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Ideea e buna pentru cineva care are nevoie de televizor sa-l puna in sufragerie. Nu pentru ce am eu nevoie.
    Deci sa explic de ce nu ma intereseaza pe mine asa ceva:
    1. E mare, e foarte mare si nu-i loc de asa ceva pe masa (22 inch si wide, pana mea, e mult), eu am doua monitoare (CRT ambele) pe birou (pentru editare video trebuie...), n-am nevoie si de un televizor atat de mare. Daca imi trebuie televizorul aduc Thomsonul din sufragerie (diagonala 54cm, parca) ca face ala treaba pe analog de rupe.
    2. E LCD si pe deasupra e si wide
    3. Implica ceva cabluri in plus + placa de captura (asta plecand de la premiza ca un astfel de TV are iesire dee SCART sau de S-Video, ca altfel, pur si simplu, n-am ce sa fac cu el)
    4. Ca orice scula "all in one" mai ales LCD, e surd, surd rau, la receptzie, cel putzin pe analog. Cum am zis, nu am nevoie de ceva care sa mearga acceptabil doar pe cablu sau satelit, pe mine ma intereseaza sa fie cat mai sensibil la receptzie, pentru DX (receptzie la mare distantza) pe antena. Si asta inclusiv pe analog, ca sa nu stau cu shapte mii de troace care sa nu mearga nici una. Am vazut ce receptzie de cacao au, pe analog, televizoarele LCD si sunt absolut lamurit asupra lor.

Hai sa intreb altfel:
    TV tuner vs. receptor "de sine statator", ce e mai bun, la ce am eu nevoie? Vreo idee, marca, nume de "jucarie" pe care o stitzi ca merge bine?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Si totusi....

Tot ce am postat eu sunt poze facute pe un Samsung LE40A796
    Si are si optiune de LNA pe tuner!
    Am fost chiar surprins la modul cel mai placut de tunerul analogic.
    Nu cred ca e o regula ca daca este LCD are si tuner prost!

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce sa zic, nici eu nu vreau sa generalizez. Intr-adevar TV-ul tau e neasteptat de sensibil. Chiar ma mira cat de multe semnale "scoate". Totusi eu cam tot ce am vazut ca LCD erau foarte slabe la receptie, culminand cu un LG (nu stiu daca avea si digital pe el) care mi s-a parut poate mult sub asteptari. Antena era antena mea cu amplificator (deci nu e antena cauza), locatzia undeva la vreo 30km de Bucuresti spre Pavarani, zona unde, zic eu, trebuia sa rupa... Si totusi, cu un model asemanator, un amic de la Buzau scoate bulgari la kilogram.
    Pana la urma cred ca cea mai buna solutzie va fi sa astept, sa se mai "coaca" piatza romaneasca, si poate in 2012 cand va trebui sa iau o decizie (ca sa pot urmari TV-ul mai departe, deci oarecum fo=rtzat de evenimente) ma voi orienta spre "lighean", frecventze mult mai inalte, warezul de chei si gata

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)