Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Thor-HotBird13-Eutelsat16 ?

este posibila receptia Eutelsat16 cu o instalatie Thor-HotBird pe o antena de Digi (90) ? Azi vreo 2 ore m-am chinuit si nu am reusit sa prind semnal de pe Eutelsat. Are cineva o asemena constructie ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gyuri View Post
    este posibila receptia Eutelsat16 cu o instalatie Thor-HotBird pe o antena de Digi (90) ? Azi vreo 2 ore m-am chinuit si nu am reusit sa prind semnal de pe Eutelsat. Are cineva o asemena constructie ?
    La dimensiunea antenei slabe sanse de reusita. Eventual cu lnb-uri alps single lipite, sau cu un lnb monobloc pentru Eutelsat16-hotbird http://digitalsatelit.ro/shop/produc...roducts_id=140 . Si asa sunt slabe sanse. Iti trebuie minim 110 cm diametrul antenei sau inca o antena cu reusita sigura.
    DM 800;VU+UNO/TRIAX TDS 110 MULTIFEED 5W/4W-0.8W/1W-4.8E-7E/9E-13E-16E-19.2E + TRIAX TDS 64 - 39E

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default w2 thor

daca antena este rotunda de 90,merge.sa nu fie din aceea ovala.si uite cum faciui hotbirdul central,apoi privind in fata antenei in stinga eutelsatul w2,iar in dreapta thor.poti folosi un suport akta de 3 lnburi,usor modificat,prelungind tija.
    si bineinteles ce zicea colegul mai sus ,folosit neaparat lnburi ascutite.bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

in primul rand spune locatia...
    Dreambox_82

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    in primul rand spune locatia...
    In centrul tarii, aproape de Tusnad. 46.06 / 27.52
    Si am incercat cu LNB Alps. (atat pt HotB cat si pt Eutelsat) Pe HotB am semnal bun.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelsat View Post
    daca antena este rotunda de 90,merge.sa nu fie din aceea ovala.si uite cum faciui hotbirdul central,apoi privind in fata antenei in stinga eutelsatul w2,iar in dreapta thor.poti folosi un suport akta de 3 lnburi,usor modificat,prelungind tija.
    si bineinteles ce zicea colegul mai sus ,folosit neaparat lnburi ascutite.bafta
    Si semnalul de pe Thor/Intelsat nu "sufera" prea mult daca nu e pozitionat central?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe o antena de 90 cm merge 100% sa pui doua LNB-uri Alps la 3. Eu am asa pe Astra - Eut16 - HotBird si merge perfect, cu cele 3 LNB-uri lipite intre ele. Deci cum stai in spatele antenei, in mijloc e HotBird, in stanga Thor si in dreapta Eut16E. Iti recomand sa pozitionezi Thor-ul in centrul antenei (focarul principal). In cazul asta LNB-ul pentru HotBird va trebui pozitionat mai jos (adica mai aproape de pamant). Iti reamintesc ca pozitia relativa a celor 3 LNB-uri ramane aceeasi, indiferent care LNB este in centrul antenei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Pe o antena de 90 cm merge 100% sa pui doua LNB-uri Alps la 3. Eu am asa pe Astra - Eut16 - HotBird si merge perfect, cu cele 3 LNB-uri lipite intre ele. Deci cum stai in spatele antenei, in mijloc e HotBird, in stanga Thor si in dreapta Eut16E. Iti recomand sa pozitionezi Thor-ul in centrul antenei (focarul principal). In cazul asta LNB-ul pentru HotBird va trebui pozitionat mai jos (adica mai aproape de pamant). Iti reamintesc ca pozitia relativa a celor 3 LNB-uri ramane aceeasi, indiferent care LNB este in centrul antenei.
    Cam asa am facut.Privind din spatele antenei in centru e LNB-ul pt Thor si la drapta e LNB-ul pt HotB.(putin mai jos) . si dupa calculele mele tot pe acolo trebuie sa fie si Eutelsatul. Acuma nu stiu cu "cat mai jos" fata de HotB? Si presupun destul de lipit de el. Poate nu am avut destul de multe rabdare, ca incercarile faceam cu conserva de la Digi. O sa mai incerc...

Multumesc ideiile si sfaturile practice la toti !
    daca mai stiti puteti sa-mi scrieti ...

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Si semnalul de pe Thor/Intelsat nu "sufera" prea mult daca nu e pozitionat central?
    evident ca sufera,dar acum depinde ce prioritati ai.ca sa receptionezi accesptabil antena 3 de pe w2 trebuie musai sa fie aproape central.din testele pe care am avut ocazia sa le fac,am vazut ca cea mai indicata configuratie e cea tip akta,cu lnbul pt thor linga sirius

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cu antena Digi oval, nu merege, ca LNB-ul Eutelsat si hotbird trebuie sa fie mai aproape decip permite mariea lor.
    Cu o antena rotunda 0.9 m am facut mai multe asemenea combinatii, am utilizat LNb ALPS cilindric.Situatia e similare cu configuratia receptiei MAx tv(cind au fost transmise programe pe 3 satelitl:Eutelsat-Hotbird-Sirius), cu diferenta ca LNB-ul pt.THOR trebuie sa fie in prelungirea LNB-uliu SIRIUS
    Bafta

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Try It

...ca incercarile faceam cu conserva de la Digi. O sa mai incerc...
    Multumesc ideiile si sfaturile practice la toti !
    daca mai stiti puteti sa-mi scrieti ...
    incearca in modul urmator:

1. Antena cu un lnb in focarul principal - pune-o pe 4,8 est Sirius reglata 100%
    2. Da jos lnb-ul si pune sina pentru multifeed - sau lasa-l acolo si ai si Sirius-ul cu nordici etc.
    3. Incearca acum si adauga 1W si HotBird-ul + 16E cu Alps-uri - reglate fff bine corespunzator in stanga respectiv dreapta focarului principal.

Vezi daca esti multumit de semnal pe 1w si 16e ca acolo ar putea fi
    probleme dar eu zic ca va merge fff bine si ai 4 sateliti pe un diseqc 4 x
    Pe Hot 13e nu sunt probleme.
    Daca incerci da un replay.
    Last edited by satlex; 25th September 2009 at 12:15. Reason: corectie

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc un triple feed hellassat - astra 28 - hotbird (sunt totuşi 26 de grade distanţă ntre sateliţi) pe o antenă offset de 1,40 x 1,20 şi nu am probleme. n focar este lnb-ul pentru satelitul mai slab (astra 28 est). Teoretic ar trebui să meargă şi la tine soluţia triple feed chiar dacă e antena mai mică.

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default details?

Quote Originally Posted by zzzzzz View Post
    ...un triple feed....pe o antenă offset de 1,40 x 1,20
    ....
    Mai maestre, totul e ok. Dar scotch-ul de la mufe si sarma (desi e sfanta si merge bine cred eu la locul ei) cam strica fasonul.
    Mai periaza-le un pic.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Problema la mine e că nu pot umbla cu uşurinţă la antenă şi trebuie să mă aplec mult peste balcon (mă cam ia cu dureri de spate). La lnb-ul pentru dolce mi s-a rupt un suport pentru că l-am strns prea tare. Prin urmare am luat decizia strămoşească de a strnge mai slab noul suport şi a-l lega n schimb cu srmă şi cu o cureluşă de la televizor (just in case). Ct despre scoci....ei bine am un cablu coaxial foarte subţire pe acel lnb şi cam scapă de pe mufa f. Mi-a fost lene să cumpăr unul mai bun din comerţ...

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default mufa F - cablu

Quote Originally Posted by zzzzzz View Post
    ....Ct despre scoci....ei bine am un cablu coaxial foarte subţire pe acel lnb şi cam scapă de pe mufa f...
    Cu durerile de spate....te ajuta un masaj.....
    Cu cablul subtire fa asa:

1. scoate mufa
    2. taie tot si dez-izoleaza ata cat e nevoie fider manta si tragele
    sa stea in sus - izolatia de cupru si sau folia de aluminiu.

acum vine spilul cu mufa pe cablul subtire

3. pune pe cablul coaxial pe partea lui cu izolatia de acolo de unde ai
    taiat izolatia, la drept "in jos pe cablu 1 cm" putina banda azolatoare exact cat o sa intre mufa F pe cablu prin rasucire - in felul asta cablul devine mai gros 1mm sau schiar 2 dupa dorinta - calculezi faci un test.
    4. acum trage peste ce ai azolat - mantaua si izolatia de aluminiu - cablul acum e un pic mai gros cat sa stea fix pe mufa
    5. insurubeaza mufa F care va intra pe fir fest va face "masa" cu mantaua si nu va mai cadea.

Desfa berea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)