Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sugestie alegere LCD/neoPDP

se supun atentiei:
    1. Samsung LE 40B651 4.116 RON (LCD)
    2. Sony KDL-40W5500 4.469 RON (LCD)
    3. Panasonic TC-P 42G10 4.299 RON (NeoPDP)
    ce-mi recomandati?
    Last edited by JBTC08; 21st September 2009 at 22:43.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca ar fi sa cumpar ceva din lista aia a-si alege panasonic, 42g10, mi se pare exceptional modelul sau sony 40w5500
    totusi arunca si un ochi la philips ca e foarte posibil sa iti placa, cel putin mie da

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JBTC08 View Post
    O recomandare.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ciprica View Post
    daca ar fi sa cumpar ceva din lista aia a-si alege panasonic, 42g10, mi se pare exceptional modelul sau sony 40w5500
    totusi arunca si un ochi la philips ca e foarte posibil sa iti placa, cel putin mie da
    Philips niciodata n-as alege... experiente total neplacute de-a lungul timpului...
    catre Panasonic inclin si eu dar w5500 mi s-a parut mai fin la detalii insa la vizionare din unghi e sub celelalte doua... Pany din pacate n-are Lan/DLNA dar cred ca voi renunta la asta pe moment. oricum am un mediacenter...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

clar modelul acesta ,calitate de imagine si sunet exceptionale , ar fi bine sa ii faci si un burn in de vreo 150-200 de ore

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

multumesc de sugestii
    pana la urma m-am "enervat" si am comandat Panasonic 42V10 (THX certified).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu stiu ce sa spun dar DLNA mi se pare un moft deocamdata .. totusi 42v10 e ok ... sa-l folosesti cu placere

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Eu am SONY 40W5500 si sunt foarte multumit de el - o definitie foarte buna si pentru HD si pentru SD!
    Tehnologia DLNA e foarte buna cand vrei sa il folosesti ca digital frame, pozele se vad mult mai bine decat pe PC - are un motor foarte bun de randare.
    Si - da! unghiul de vizualizare nu e foarte bun! In special nivelul de negru, insa culorile sunt OK! in limita a 90grade totul e super.
    Functiile 100Hz Motion Flow si Live Color sunt de nota 10 + foarte multe corectii.
    Humax PR-HD2000C, DHT7100, Dreambox 7000, Offset Gibertini OP 80 HH 60E-30W, Invacom 0,3db, Full HD SONY KDL-40W5500, HD Ready SONY KDL-32U3000, SONY HC-96, NIKON D5000, Dune Smart B1, XBOX 360, NAS QNAP 469PRO,  MacMini,  iMac,  iPad2,  iPhone4S.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Question Go4dvb

cum merge sony 40w5500 pe ps3,filme

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default este cineva care a cumparat unul din modelele astea

oscilez intre TX-P42G10 SI 40W5500 am inteles ca panasonic au fost retrase din cauza unor mici probleme(flikering)si ar mai fi citeva probl, sony am inteles ca are input lag la game(ps3) vreau sal folosesc 40%(ps3),30%cablu si 30%filme sint in dilema pe care sa il iau o parere din partea voastra ar fi binevenita.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kelu13 View Post
    cum merge sony 40w5500 pe ps3,filme
    Merge foarte bine!
    PS3 nu am, insa pe XBOX 360 HDMI in 1080p se vede superb! Acum nu sunt un maniac, insa am citit pe unele saituri ca toate LCD-urile au un delay din cauza procesarii si ca w5500 asta ar avea 30ms. (nu mai tim minte pe unde am citit, insa cred ca se pot gasi astfel de detalii); sincer sa fiu nu am simtit nici o intarziere, insa cred ca totul tine de obijnuinta.
    Si la capitolul filme e ok! Mai ales cu ultimele versiuni de TviX unde poate sa treaca in rezolutia nativa, pentru o acuratete mai mare.

Ce m-a lasat placut surprins:
    - are iesire optica si in functie de sursa se schimba dupa video - deci nu mai trebuie sa stai cu alte cabluri optice spre amplificator;
    - poti sa dai zoom chiar daca esti in 1080 - de exemplu receptorul extern conectat pe HDMI e in 1080i, insa postul nu are WSS si se vede casetat...
    - are tuner DVB-T DVB-C MPEG2 MPEG4
    - senzorul de lumina lucreaza foarte bine (noaptea e un contrast mult prea mare)
    - deinterlace-ul este de nota 10+ si cu 100Hz motion flow activ, orice crowl SD/HD se vede foarte clar, nu iti da impresia ca e manjit/blurat
    - 100Hz motion flow-ul se poate dezactiva automat pentru filme.
    - Meniul X cross este foare intuitiv - este asemanator cu cel de pe PS3; cu o grafica foarte buna.
    - suporta update software prin USB (insa nu stiu daca a iesit ceva pana acum).
    - reglaj de gama, nivel de negru, live color, balans de alb, diverse setari de overscan si full screen pentru 1080p, speak zoom (scoate in evidenta vocea umana, lasand mai in spate ambianta si muzica)

Ce nu e chiar asa bine:
    - are o singura intrare RF
    - Difuzoarele se aud bine, insa nu prea au joase (ca toate TV-urile slim).
    - nivelul de negru e ridicat peste un anumit unghi.
    - are PIP PAP, insa nu poti sa pui doua surse externe, una din surse trebuie sa fie tunerul lui (analogic sau digital).
    Humax PR-HD2000C, DHT7100, Dreambox 7000, Offset Gibertini OP 80 HH 60E-30W, Invacom 0,3db, Full HD SONY KDL-40W5500, HD Ready SONY KDL-32U3000, SONY HC-96, NIKON D5000, Dune Smart B1, XBOX 360, NAS QNAP 469PRO,  MacMini,  iMac,  iPad2,  iPhone4S.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

oscilez intre TX-P42G10 SI 40W5500 am inteles ca panasonic au fost retrase din cauza unor mici probleme(flikering)si ar mai fi citeva probl...
    O mica explicatie:citat "Problema cu variatii de intensitate a nuantelor, culorilor nu sunt datorate plasmei ci sursei folosite.
    Daca folosesti o sursa foarte buna precum un player BR sau un Media-Center imaginea este absolut stabila si nu exista nimic din ce descrii.

Daca vrei sa fii sigur ca plasma nu variaza nici un parametru trebuie folosit numai modul CINEMA, in alte moduri exista o variatie dinamica de lumina , contrast in functie de scena pentru a atinge nivele foarte mari de contrast.

Exista o asa spusa senzatie de flicker la plasme la imagini foarte luminoase gen "cer albastru cu nori albi" unde daca te uiti cu coada ochiului se vede ceva vag ca un fel de clipire, treaba observabila mai usor in mod 50Hz."
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default chris si GO4DVB

multumesc . chris la 42g10(dupa cit am vz eu pe youtube) era legat de console oricum ms parerile sint binevenite, bugetul meu este in jur de 4000 ron .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

multumesc . chris la 42g10(dupa cit am vz eu pe youtube) era legat de console oricum ms parerile sint binevenite, bugetul meu este in jur de 4000 ron .
    TX-P42G10 e la bugetul tau

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

la 4000 ron iti iei o plasma de 50 inch (127 cm) full hd, dar samsung sau lg. eu cred ca merita.

v

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)