Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Clienti nedoriti

Din gresala am uitat 24 de ore toate porturile deschise in router spre Dreambox .Rezultatul este urmatorul:

Au aparut niste ,,clienti ,, interesati care sunt cam tot timpul ,,active clients''.In cccam.cfg totul este in ordine, nu se vede nici o modificare.Nu inteleg cum se pot conecta totusi la mine.Va rog sa ma ajutati sa scap de nenorocitii astia.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Incearca sa blochezi ip-urile lor din router.
    PS: Nu ai password pe dream si cfg?

Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

Default Clienti nedoriti

Nu rezolvi nimic cu blocarea ipului e deajuns un reset la ruterul clientului si se schimba ipul lui ....fa in felul urmator salveaza cfgul care il ai acum... username care se leaga la tine sunt scrise in cfg deplasate in partea dreapta a paginei ( e un clasic la hakeri de 2 lei )tie ti se pare normal la prima vedere de aia nu ai observat .Ca sa ai gasesti intro secunda deschide cu un editor de text cccam cfg, fa un search cu numele la username ul nepoftit si ai sa vezi ca iese imediat.
    Problema nu e asta cea mai mare problema e ca cine tia intrat daca a copiat cfgul poate intra ascuns in alt mod ...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Schimba portul pe care il ai acum pt cccam, iar pe cel vechi directioneaza-l (portforward) catre un IP intern inexistent (ex: 192.168.1.137).
    2. Inchide in router toate porturile care sunt trimise catre dream (21, 23, 80 etc).
    3. Schimba parola dreamului.
    4. Protejeaza fiecare linie in parte din cccam, da acces numai de la IP-ul serverului respectiv.

Daca ai si newcs, asta poate fi si mai delicat, probabil ti-a luat de acolo toate detaliile pentru a-si pune o linie direct la el in server. Solutia:
    1. Schimba portul la fel ca mai sus;
    2. Schimba user/pass definite in newcs.xml;
    3. Schimba cheia de codificare (01 02 ... 14) in ceva de genul (F3 7D ... 90). Cheia e in hexa.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romica View Post
    Nu rezolvi nimic cu blocarea ipului e deajuns un reset la ruterul clientului si se schimba ipul lui ....fa in felul urmator salveaza cfgul care il ai acum... username care se leaga la tine sunt scrise in cfg deplasate in partea dreapta a paginei ( e un clasic la hakeri de 2 lei )tie ti se pare normal la prima vedere de aia nu ai observat .Ca sa ai gasesti intro secunda deschide cu un editor de text cccam cfg, fa un search cu numele la username ul nepoftit si ai sa vezi ca iese imediat.
    Problema nu e asta cea mai mare problema e ca cine tia intrat daca a copiat cfgul poate intra ascuns in alt mod ...

Merge foarte bine daca blocheaza toate ip-urile din clasa respectiva: ex.
    93.149.0.0 - 93.149.255.255

Numai atentie sa nu blochezi si pe altii asa. Probabilitatea e mica dar se poate verifica mai intai.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am rezolvat problema(cred).Am copiat clona cccam.cfg din PC in Dream(era salvat inainte de a umbla nenorocitul(ii) in Dreamul meu), si am modificat userul si parola.Multumesc pentru ajutorul dat cu promptitudine.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    Practic AI intrat pe mana unor arabi care stau in italia si folosesc legatura HSDPA pe reteaua Vodafone( mobile) pentru a se cupla.
    Cred ca e si greseala ta ca te arunci la schimb cu orice guguman si nu-l testezi minim cate o saptamana la inceput si apoi zi de zi...
    In plus eu cred ca de fapt nu ai avut blocat accesul in router niciodata ( lasai accesul liber "profesorilor" care te ajutau) si fiecare intra la tine cand voia.
    Pe viitor sa fii atent daca nu vrei sa cazi de fraier.
    Intr-adevar IP-urile erau din Italia.Greseala bineinteles a fost a mea, am facut ceva ,,experimente,, cu routerul si am uitat porturile deschise spre Dreambox.A doua greseala a fost ca am stat linistit cu userul si passwordul default, mai mult din comoditate.(n-am fost pana acum nici un atac reusit de cind am Dreambox de 3 ani si ceva si totdeauna am stat cu userul si passwordul default, routerul m-a protejat bine). Cum omul totdeuna invata din greselile proprii, de acum inainte adio user si password default.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by winnetou67 View Post
    de acum inainte adio user si password default.

schimbarea acesta este primul lucru care-l faci inainte sä incepi treaba
    dar panä la urmä nu s-a intamplat nimic
    adevärul este inventia unui mincinos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)