Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default transmitere semnal satelit pe distanta

salutare,
    am un prieten care-i conectat la internet rds fibra si as dori sa-mi spuneti o varianta prin care se poate conecta la antena mea de satelit pt a urmari meciurile... daca varianta internet cade care varianta ar mai fi valida... unde radio, fire? distanta-i de aproximativ 3km...
    merci
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca folosesti skystar2 si aveti amandoi net Fiberlink poti face streaming cu DVBViewer, este destul de simplu, in DVBViewer ai plugin netstream iar el cu VLC-u deschide streamul tau.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Dak nu ai net atunci doua antene california 24db directionale, un AP si un client 2.4 Ghz si gata linku sau in 5.8 Ghz dar e putin mai scump.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ionutz7 View Post
    Dak nu ai net atunci doua antene california 24db directionale, un AP si un client 2.4 Ghz si gata linku sau in 5.8 Ghz dar e putin mai scump.
    poti sa explici mai in amanunt te rog?
    pana la ce distanta functioneaza jmecheria?
    thx
    NU MA PRICEP DAR INVAT GREU

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

cu doua antene california castig 24 db poti ajunge si pana la 30 km, cu conditia ca antenele sa se vada intre ele. dar cum acele antene sunt scumpe, si pe langa antene iti mai trebuie 2 bucAP (access point), iti recomand sa iti cumperi asa ceva:
    http://www.ubnt.com/products/nano.php

p.s ti-am dat situl producatorului ca sa nu fac reclama. in romania gasesti la cam toate magazinele de profil asa ceva. toata instalatia ajunge cam la 1200 RON, cu link garantat, pana in 5 km, de 5 Mb/s. (conditia ca antenele sa se vada intre ele)
    BAFTA!
    sfatul meu este sa incerci prin rds prima data....(s-ar putea sa iti mearga sa faci stream)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by djsorin View Post
    Daca folosesti skystar2 si aveti amandoi net Fiberlink poti face streaming cu DVBViewer, este destul de simplu, in DVBViewer ai plugin netstream iar el cu VLC-u deschide streamul tau.
    poti sa-mi spui de unde iau dvbviewer cu plugin netstream?
    merci
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian View Post
    poti sa-mi spui de unde iau dvbviewer cu plugin netstream?
    merci

www.dvbviewer.com costa 15 euro
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian View Post
    salutare,
    am un prieten care-i conectat la internet rds fibra si as dori sa-mi spuneti o varianta prin care se poate conecta la antena mea de satelit pt a urmari meciurile... daca varianta internet cade care varianta ar mai fi valida... unde radio, fire? distanta-i de aproximativ 3km...
    merci

Nu-ti mai bate capul cu internetstream , nu functioneaza ca lumea...cand ti-e lumea mai draga face freez...cea mai buna solutie este sharing-ul...daca era bun net stream-ul era toata lumea gramada...Succese !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ar mai fi o solutie , un lnb optic pe antena ta si un spliter , merge si pana la 5km , problema ar fi pe unde duci cablul pana la receptorul lui . Ar fi mai ieftin sa-si puna o antena .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am avut link la aprox 3 kilometri intre un ap cisco cu antena omni si o antena california cu un client linksys si mi-a mers cu 2 Mb/s up si 2 Down simultan. Mai mult nu am incercat ca atata aveam atunci teava de net.
    Restu ce zice SCARY_2. Nu am incercat pe mai mare distanta.
    Antene gaseti second la 100si ceva de lei iar aparatele...eu am lucrat cu linksys si nu am avut probleme.
    Sa tragi 3km de fibra ...poti sa uiti. Sa zici ca iei cea mai ieftina fibra si iesi pe la 1300 euroi plus prinderi, armorozi, lipituri, etc
    Dar inainte sa te gandesti la cablu gandestete la cati bani iti ia electrica pentru stalpi si sigur uiti de asa ceva
    Io zic ca nu ti se merita. Mai bine iei o antena cu receptor si schimbi softu si mai departe stii tu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)