Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question User Manual Opticum DM3800

Salutare,

Are cineva un manual pentru Opticum DM3800 (Montura H-H: http://www.betacomszerviz.hu/eshop/images/2444.jpg ) ?

Multumesc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hoolap View Post
    Salutare,

Are cineva un manual pentru Opticum DM3800 (Montura H-H: http://www.betacomszerviz.hu/eshop/images/2444.jpg ) ?

Multumesc
    Nu trebuie nici un manual.Important e, ca stalpul pe care pui motorul sa fie perfect vertical, planul antenei sa fie perpendicular pe tija motorului.La Latitudine reglez pozitia, locatia ta a latitudinii, in Bucuresti 44.5, in Brasov 46, in Cluj 47.In pozitia initiala motorul sta pe 0 grade, deci in finctie de Longitudinea locatiei( eu stau in Sf.gheorghe am locatia 26 g est), cautam satelitul care e aproape de aceasta longitudine( in cazul meu Arabsat 26 grade)
    Mai inainte in receptor alegem pozitionerul USALS, si aica la Longitudine introducem locatia(26 EST in cazul meu), si la Latitudine 46 NORD.La fiecare satelit atasam pozitionerul USALS, si daca antena este bine reglata totul trebuie sa mearga bine.
    La motor un singur lucru am umblat, si anume, resetarea trebuie sa faci apasand timp de 5 secunde, cele dou butoane, cu care se poate misca motorul manual, in acelas timp.Daca totusi ai nevoiue de manual pot sa-ti scanez una
    bafta!Feri

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FERI View Post
    Nu trebuie nici un manual.Important e, ca stalpul pe care pui motorul sa fie perfect vertical, planul antenei sa fie perpendicular pe tija motorului.La Latitudine reglez pozitia, locatia ta a latitudinii, in Bucuresti 44.5, in Brasov 46, in Cluj 47.In pozitia initiala motorul sta pe 0 grade, deci in finctie de Longitudinea locatiei( eu stau in Sf.gheorghe am locatia 26 g est), cautam satelitul care e aproape de aceasta longitudine( in cazul meu Arabsat 26 grade)
    Mai inainte in receptor alegem pozitionerul USALS, si aica la Longitudine introducem locatia(26 EST in cazul meu), si la Latitudine 46 NORD.La fiecare satelit atasam pozitionerul USALS, si daca antena este bine reglata totul trebuie sa mearga bine.
    La motor un singur lucru am umblat, si anume, resetarea trebuie sa faci apasand timp de 5 secunde, cele dou butoane, cu care se poate misca motorul manual, in acelas timp.Daca totusi ai nevoiue de manual pot sa-ti scanez una
    bafta!Feri
    Multumesc mult de informatii!
    Eu sunt pe Longitudine 25.4 E, si o sa caut tot Arabsat 26 E.
    Daca nu te derajez prea tare mi-ar fi de folos manualul, stiu ca pe acolo sunt si niste tabele cu valori pentru unghiurile de elevatie/declinatie.
    Last edited by hoolap; 19th September 2009 at 23:35.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hoolap View Post
    Multumesc mult de informatii!
    Eu sunt pe Longitudine 25.4 E, si o sa caut tot Arabsat 26 E.
    Daca nu te derajez prea tare mi-ar fi de folos manualul, stiu ca pe acolo sunt si niste tabele cu valori pentru unghiurile de elevatie/declinatie.
    Salut,
    Da-mi te rog o adresa de mail si-ti
    trimit fotocopii dupa manual.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costi Guy View Post
    Salut,
    Da-mi te rog o adresa de mail si-ti
    trimit fotocopii dupa manual.
    Ti-am trimis adresa in PM. Merci!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)