Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: HTPC dvb-s/s2

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default HTPC dvb-s/s2

Va propun pentru incercare/parere urmatoarea combinatie, care dupa parerea mea ar fi un HTPC ideal, poate chiar peste orice receptor HD in momentul de fata :

Asus ION 330 ~ 1200 RON

Intel Atom 330 (Dual-Core CPU)
    NVIDIA ION graphics processor, support DX10 / Full HD 1080p
    Dimension - 195mm (W) x 70mm (H) x 186mm (L)
    Silent (acoustic below 26 dB)
    Stylish (High gloss outlook)
    Energy Star 5.0 level (Low power consumption)
    ASRock OC Tuner (Overclocking)
    ASRock Instant Boot

TeVii S660 usb HD ~ 400 RON

Watch DVB-S/S2 TV and Radio on PC
    Support SDTV and HDTV (MPEG-4 AVC/ H.264 and MPEG-2 Standard)
    Real-time recording in MPEG/TS format
    DVB Electronic Program Guide (EPG)
    Transponder / satellite auto scan
    Time-Shifting
    Teletext
    Subtitles
    Support DiSEqC1.2 & USALS
    Full screen display
    On screen display
    Remote control supported
    DVB core based plug in supported
    Dimension - 92.5mm (W) x 24mm (H) x 65.5mm (L)
    English/Russian/German/French and multi-languages supported

Violet Phoenix ~ 40 RON

Total ~ 1700 RON

P.S. : Joi imi ajunge asrock-ul si va pot da toate detaliile despre aceasta configuratie.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Va propun pentru incercare/parere urmatoarea combinatie, care dupa parerea mea ar fi un HTPC ideal, poate chiar peste orice receptor HD in momentul de fata :

Asus ION 330 ~ 1200 RON

Intel Atom 330 (Dual-Core CPU)
    NVIDIA ION graphics processor, support DX10 / Full HD 1080p
    Dimension - 195mm (W) x 70mm (H) x 186mm (L)
    Silent (acoustic below 26 dB)
    Stylish (High gloss outlook)
    Energy Star 5.0 level (Low power consumption)
    ASRock OC Tuner (Overclocking)
    ASRock Instant Boot

TeVii S660 usb HD ~ 400 RON

Watch DVB-S/S2 TV and Radio on PC
    Support SDTV and HDTV (MPEG-4 AVC/ H.264 and MPEG-2 Standard)
    Real-time recording in MPEG/TS format
    DVB Electronic Program Guide (EPG)
    Transponder / satellite auto scan
    Time-Shifting
    Teletext
    Subtitles
    Support DiSEqC1.2 & USALS
    Full screen display
    On screen display
    Remote control supported
    DVB core based plug in supported
    Dimension - 92.5mm (W) x 24mm (H) x 65.5mm (L)
    English/Russian/German/French and multi-languages supported

Violet Phoenix ~ 40 RON

Total ~ 1700 RON

P.S. : Joi imi ajunge asrock-ul si va pot da toate detaliile despre aceasta configuratie.

Si eu ma gandesc dar cu zotac ion care are si un mini-pci-e wireless la 152 euro fara transport desigur. Chiar astept cu interes parerea ta despre configuratie.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Si eu ma gandesc dar cu zotac ion care are si un mini-pci-e wireless la 152 euro fara transport desigur. Chiar astept cu interes parerea ta despre configuratie.
    Si eu m-am gandit la fel ca si tine la Zotac fiind chiar pe punctul de a cumpara acea placa de baza, dar a intervenit problema legata de carcasa (nu am gasit nici o carcasa care sa imi placa ... ori era mica si nu avea spatiu si pentru dvd-rw ori era prea mare ...).
    Asa ca pana la urma am achizitionat asrock-ul.
    Inca 2 zile si incep testele !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Zilele trecute am cumparat ION-ul
    O sa instalez XBMC (linux) si vdr ca sa vad cum se misca.
    Deocamdata n-am placa de satelit.
    SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
    __________________________________________________ ______
    E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut si eu sant in cautarea unei variante de HTPC , dar dupa articolele citite in XtremPC (ultimele 2 numere- 11 si 112) , ma cam dezamagit aceasta paltforma ION de la nVidia
    Aceasta platforma fiind construita pe chipsetul 9400M , care in domeniul multimedia este mai slab chiar si decat chipseturile din media playere (popcorn , xtremer , asus , wd s.a)
    Printre altele el nu a putut rula fisiere video cu Cyberlink PowerDVD8 - 1080p h.264 , MKV , cu media playerul s.o (wmp 11) -1080p MPEG-4, MP4 , 1080p H.264, MKV , - 720p MPEG-4
    Dezavantul cel mai mare este ca din cauza dimensiunilor foarte reduse ale carcasei , nu prea mai poti adauga si o pl. video , sa mai ajute eventual sist. per total pe partea video
    In plus la aceea suma , personal mi-as ansambla un HTPC pe AMD cu noul chipset 785G + 128Mb mem. video incorporata si un proc AMD dual-triple core + 3Gb mem. sistem (asta in cazul folosirii chipsetului video incorporat in 785G , altfel cu pl. video separat 2Gb sant suficientii)
    As merge pe varianta interna pe pci-e de la TeVii , parca S-4670 + un tuner dual (D+D/A+A) tot pe pci-e de la Compro
    Este adevarat ca va fii mai mare in dimensiunii comparativ cu platf. ION , dar sigur si mai performant
    Bine acum fiecare isi cumpara/ansambleaza ce doreste , gusturile nu se discuta

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adison View Post
    Zilele trecute am cumparat ION-ul
    O sa instalez XBMC (linux) si vdr ca sa vad cum se misca.
    Deocamdata n-am placa de satelit.
    Placa daca vrei sa o cumperi tre sa te misti destul de repede, pe dvbshop a trecut ca painea calda ... in 2-3 zile nu a mai fost pe stoc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca o pot lua decat din romania.
    O sa incerc sa ma misc!
    Poate gasesc macar ceva asemanator cu TeVii.
    Btw, tot cu linux te gandesti sa-ti faci sistemul?
    Avem oricum o problema de rezolvat vis a vis de telecomanda (in cazul xbmc).
    Am un IMON knoob. Sa vad cum il integrez...
    SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
    __________________________________________________ ______
    E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adison View Post
    Nu cred ca o pot lua decat din romania.
    O sa incerc sa ma misc!
    Poate gasesc macar ceva asemanator cu TeVii.
    Btw, tot cu linux te gandesti sa-ti faci sistemul?
    Avem oricum o problema de rezolvat vis a vis de telecomanda (in cazul xbmc).
    Am un IMON knoob. Sa vad cum il integrez...
    De ce sa nu o poti lua de afara ?
    Eu am luato de pe dvbshop din germania, plata am facuto prin paypal iar transportul s-a facut prin posta, dupa fix 7 zile de la comanda am avut placa acasa.
    Comision paypal ~ 2 euro iar trasnportul 15,47euro.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Salut si eu sant in cautarea unei variante de HTPC , dar dupa articolele citite in XtremPC (ultimele 2 numere- 11 si 112) , ma cam dezamagit aceasta paltforma ION de la nVidia
    Aceasta platforma fiind construita pe chipsetul 9400M , care in domeniul multimedia este mai slab chiar si decat chipseturile din media playere (popcorn , xtremer , asus , wd s.a)
    Printre altele el nu a putut rula fisiere video cu Cyberlink PowerDVD8 - 1080p h.264 , MKV , cu media playerul s.o (wmp 11) -1080p MPEG-4, MP4 , 1080p H.264, MKV , - 720p MPEG-4
    Dezavantul cel mai mare este ca din cauza dimensiunilor foarte reduse ale carcasei , nu prea mai poti adauga si o pl. video , sa mai ajute eventual sist. per total pe partea video
    In plus la aceea suma , personal mi-as ansambla un HTPC pe AMD cu noul chipset 785G + 128Mb mem. video incorporata si un proc AMD dual-triple core + 3Gb mem. sistem (asta in cazul folosirii chipsetului video incorporat in 785G , altfel cu pl. video separat 2Gb sant suficientii)
    As merge pe varianta interna pe pci-e de la TeVii , parca S-4670 + un tuner dual (D+D/A+A) tot pe pci-e de la Compro
    Este adevarat ca va fii mai mare in dimensiunii comparativ cu platf. ION , dar sigur si mai performant
    Bine acum fiecare isi cumpara/ansambleaza ce doreste , gusturile nu se discuta
    Aici http://www.mini-itx.com/reviews/zota...ult.asp?page=6
    despre Zotac ion care are atom dual core si nvidia ion se spune altceva adica ca poate fara probleme 1080p

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Aici http://www.mini-itx.com/reviews/zota...ult.asp?page=6
    despre Zotac ion care are atom dual core si nvidia ion se spune altceva adica ca poate fara probleme 1080p
    Ai perfecta dreptate, la fel e si asrock ion 330 ( Intel atom 330 dual core + nvidia ion ).
    Oricum nicaieri nu am citit despre problemele descrise de @lupull mai sus.

Uite aici un mkv mititel de 16GB, in format 1080P ruland pe un nettop cu procesor single core Atom 230 si nvidia ion :

Iti dai seama ca pe Atom 330 care e dual core merge si mai bine.

Posts Thanks / Likes

Ceva vesti?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut , incercati si faceti rost de revista XtremPC nr.111 si la pagina 20-21 este un articol scris de Aurelian Mihai , intitulat "NVIDIA ION Netbook si Media Center"
    La pag. 21 exista un tabel cu titlu "NVIDIA ION" IN CARE SANT REZULTATELE RULARII UNOR SOFTURI SI JOCULUI CRYSIS , precum si rularea unor materiale video HD CU PLAYERELE "CYBERLINK POWER DVD 8 & MEDIA PLAYER CLASSIC & WINDOWS MEDIA PLAYER 11 "
    Eu am citat din testele/rezultatele lor si nu cu PLAYERUL MEDIA PLAYER CLASSIC HOMECINEMA
    Daca vroiati sa veniti cu DETALII MAI AMPLE SAU CONTRADICTORII , VENITI PT. CELE 3 MEDIA PLAYERE CU CARE SAU TESTAT DE CATRE EI
    Oricum pe mine nu ma incanta ideea acestei platforme , LA BANII PLATITI IMI CUMPAR UN MEDIA PLAYER DEDICAT SI DE FIRMA CARE SIGUR ARE MULT MAI MULTE ATUU-RI FATA DE ACEASTA PLATFORMA ( ma refer strict la pretul platformei fara alte adaugari soft/hard )

Una dintre concluzile acelui test este urmatoarea , il citez pe autor : "Redarea continutului video de inalta calitate , definitie nu este intotdeauna lipsita de peripetii , rezultatele depinzand IN MARE MASURA DE PLAYERUL VIDEO SI SETARILE UTILIZATE"

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Salut , incercati si faceti rost de revista XtremPC nr.111 si la pagina 20-21 este un articol scris de Aurelian Mihai , intitulat "NVIDIA ION Netbook si Media Center"
    La pag. 21 exista un tabel cu titlu "NVIDIA ION" IN CARE SANT REZULTATELE RULARII UNOR SOFTURI SI JOCULUI CRYSIS , precum si rularea unor materiale video HD CU PLAYERELE "CYBERLINK POWER DVD 8 & MEDIA PLAYER CLASSIC & WINDOWS MEDIA PLAYER 11 "
    Eu am citat din testele/rezultatele lor si nu cu PLAYERUL MEDIA PLAYER CLASSIC HOMECINEMA
    Daca vroiati sa veniti cu DETALII MAI AMPLE SAU CONTRADICTORII , VENITI PT. CELE 3 MEDIA PLAYERE CU CARE SAU TESTAT DE CATRE EI
    Oricum pe mine nu ma incanta ideea acestei platforme , LA BANII PLATITI IMI CUMPAR UN MEDIA PLAYER DEDICAT SI DE FIRMA CARE SIGUR ARE MULT MAI MULTE ATUU-RI FATA DE ACEASTA PLATFORMA ( ma refer strict la pretul platformei fara alte adaugari soft/hard )

Una dintre concluzile acelui test este urmatoarea , il citez pe autor : "Redarea continutului video de inalta calitate , definitie nu este intotdeauna lipsita de peripetii , rezultatele depinzand IN MARE MASURA DE PLAYERUL VIDEO SI SETARILE UTILIZATE"
    Iaca nu a foast nevoie sa incerc sa iau revista.
    Am luat calculatorul si pot face teste nu sa ascult parerile unora care vb aiureli.
    Ieri mi-a ajuns nettop-ul si l-am pus la treaba, dupa primele impresii nu pot zice ca sunt multumit ci FOARTE MULTUMIT DE EL .
    Nu are nici o problema in a rula canalele HD in Full HD , merge cu o incarcare maxima de 15 %, de regula procesorul sta undeva la 8-10 % pe canalele HD codate.
    O sa revin si cu poze in orele ce urmeaza.

P.S.: daca vrei vin si eu cu un citat si anume "rezultatele depind IN MARE MASURA DE CREIERUL CELUI CE FACE RESPECTIVELE SETARI".

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

O prima impresie va puteti face de aici :

Las pe voi sa trageti concluziile.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

@ovidiumarius
    ce codec folosesti ?
    pot sa-ti sugerez cateva teste cu codec-uri(pt mpeg 4, bineinteles) ?
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)