Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: apa potabila

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default apa potabila

calitatea apei furnizata prin conducte este cunoscuta. ce metode de filtrare, purificare cunoasteti ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    calitatea apei furnizata prin conducte este cunoscuta. ce metode de filtrare, purificare cunoasteti ?
    Filtru de apa Doulton;Blue Star M4 sau Osmoza Inversa.

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lacusta View Post
    Filtru de apa Doulton;Blue Star M4 sau Osmoza Inversa.

osmoza inversa nu`i prea recomandata pe o perioada indelungata. desi purifica apa ii elimina si toate mineralele care totusi ii sunt necesare corpului.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc de multi ani - vreo 10 - filtru de la Buzau - Aquator. Sint foarte multumit.
    SHALOM

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

AM folosit eu filtru Brita, din Carrefour.

Dupa 1 luna, m-au apucat durerile de stomac si pe mine si pe ai mei, deci apa de la robinet e sfinta, cel putin in Bucuresti.

Sarurile si mineralele sint extrem de utile, iar daca cineva se plinge de calitate, cauza este locala, adica tevile din bloc sint prea ruginite.

La orice punct de repompare a apei, exista teste din ora in ora...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci,cum ar veni,eu folosesc ca filtru pentru apa de la robenet,rinichii din dotare.Dupa care ii curat cu solutia numita Ursus.
    oops!
    Am vorbit prostii.Am uitat ca eu nu beau apa.
    Pardon
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

lacusta sa inteleg ca le folosesti pe toate concomitent ?

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    osmoza inversa nu`i prea recomandata pe o perioada indelungata. desi purifica apa ii elimina si toate mineralele care totusi ii sunt necesare corpului.
    Eu folosesc osmoza,nu elimina toate mineralele ci le reduce dar nu in totalitate.
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

tot ceea ce sa scris sunt generalitati. la concret, buletin de analiza a apei inainte si dupe are cineva pentru diverse sisteme ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Nu iti trebuie buletin de analiza.
    Este foarte clar :"orice filtru filtreaza ďmpuritatile" adica sarurile, mineralele, exact ce trebuie sa aiba apa.

A incercat cineva sa bea apa distilata timp de citeva zile ?

Este cam aceeasi apa, in urma filtrarii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pot si eu sa dau un sfat la ce ma pricep mai bine, la scoaterea apei potabile din beci: se coboara treptele la beci, se apuca doua sticle de apa minerala de pe raft si apoi cu mare pompa se aduc la suprafata, in aplauzele invitatilor care se asteptau sa apari cu ceva sticle de vin. Daca vezi ca s-au dezumflat prea tare (musafirii), mai cobori odata dupa bere.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi place job-ul pe care-l am acum pentru ca am posibilitatea a vad fel si fel de fabrici si instalatii. Insa cu criza asta acum e cam nasol..in fine. Deci am vazut si uzine de apa si puturi de captare de mare adancime si statii de pompare si clorinare etc...

Apa nu e periculoasa din cauza suspensiilor (calciu, gargauni, rugina) pentru care au aparut acele filtre ci din cauza microorganismelor sau nitritilor.
    In orase exista uzine de apa unde apa este decantata, filtrata prin nisip si clorinata. Aici apare beleaua: - doza de clor- care niciodata nu este cea corecta, prea putin clor nu omoara microorganismele, prea mult clor poate omora omul. Nitritii sunt substante organice provenite in special de la gropi de gunoi sau canale colectoare si nu pot fi eliminati din apa.
    Actual in plus fata de clasicele statii de clorinare se mai folosesc si dispozitive cu lampi cu ultraviolete tot pentru distrugerea microorganismelor.
    Ma credeti sau nu eu nu mai beau apa de la robinet de cel putin 10 ani. In ordinea preferintelor mele pentru hidratarea organismului ar fi :vinul de butuc rosu (facut acasa si nu de la crama dar e cam greu de gasit), bere slaba (2 litri-bucegi/zi) si apa minerala tusnad sau borsec.
    Asa ca daca sunteti reticienti la bauturile de fermentatie si vreti sa beti apa buna mai intai s-o fierbeti sau consumati-o ca ceai.
    Hai noroc. mai am 1/2 din bucegi.

PS: Sa-mi bag picioarele in el de buton REFRESH
    Apropo se zice ca berea tuborg e ieftina ca apa e proasta de la glina. Eu zic sa ramana asa
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Sa traiesti, pytonu...

Eu beau numai apa de la robinet si abia astept sa ma inviti sa gust si eu vinul tau facut cu apa distilata, sau de la magazin sau de unde procuri tu apa.
    Acelasi lucru e valabil la bere, care, este facuta in unele cazuri cu apa industriala, nici macar ca aia de la robinet...

Clorul nu e deloc daunator, pentru simplul fapt ca este un gaz, care dupa citeva minute se elimina singur din apa.
    Din acest motiv, bunicii nostri aveau carafe cu apa...

Gluma cu berea ieftina am gustat-o...
    Unde mai pui ca au cumparat si o fabrica de apa minerala de renume...
    http://www.zf.ro/zf-24/producatorul-...erala-4453469/

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Te-as invita cu placere la un pahar de butuc, dar asta-i problema ca nu am.Si ar fi cel mai sanatos.
    In general toate bauturile care fermenteaza distrug microorganismele, inclusiv berea. Unde-i alcool by-by miscatori si sunt sigur ca toate fabricile de imbuteliere bere, apa, citronade testeaza regulat calitatea apei.Asta era ideea.

Corect. Clorul e un gaz. Dar un gaz periculos si extrem de coroziv . Oare de ce?
    Si asa ca informatii generale in incaperea unde se tin buteliile de clor nu ai acces decat daca se face o ventilatie preliminare de 5 minute (asa ar fi normal), iar toate materialele sunt plastice (polipropilena,pvc).
    M-as mira sa nu fi simtit vreodata miros de clor in apa de la robinet.

Cu tuborg n-am facut nici o gluma. Eu inghit regulat mai ales cand e la oferta 5+1 . Treaba e ca vecinii m-au vazut cu un bax si au zis ca nu trebuie sa inghit ca e facuta cu apa infestata.
    Ma rog ...gura proasta... treaba lor.
    Eu prefer fermentatele sau apa de la munte ( unde nu se infiltreaza zeama de la gropile de gunoi ecologice) decat apa de la robinet filtrata acasa cu toate balariile... mai ales ca am vazut cum se proceseaza. Sau ma rog puteti folosi vase de argint pentu a obtine apa sfiintita.
    Asta e sfatul meu ... ca de-aia suntem la sectiunea Sfaturi utile.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ok, am inteles cu gargaunii, cu clorul, dar cum scapam de nitriti? E suficienta fierberea?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)