Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Sugestie 3 LNB

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sugestie 3 LNB

Intrebare de baraj : Ce semnal ,in medie , s-ar obtine pe o antena de 120cm (Cluj) Cu LNB1 (MTI0.6) central pe Hotbird , LNB2 (MTI0.6) Astra si LNB3 (Grundig 0.6) pe 6Est (7Est W3A + 5Est Sirius) ?

Poate are cineva din Cluj o configuratie asemanatoare ....

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Sugestie 3 LNB

Quote Originally Posted by *********
    Intrebare de baraj : Ce semnal ,in medie , s-ar obtine pe o antena de 120cm (Cluj) Cu LNB1 (MTI0.6) central pe Hotbird , LNB2 (MTI0.6) Astra si LNB3 (Grundig 0.6) pe 6Est (7Est W3A + 5Est Sirius) ?

Poate are cineva din Cluj o configuratie asemanatoare ....
    salut

eu prefer motor

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Sugestie 3 LNB

Quote Originally Posted by satelescu
    Hi mm 7163,

Pe o antena de 0.90m,pe care am cinci lnb-uri,receptionez Astra 19,2 E,cu lnb-ul pe acest satelit in focarul secundar,adica farfuria ajunge la dimensiunea antenei tale,receptionez toate posturile tv dorite de tine;cu precizarea ca la Vive si Travel incepe sa dispara semnalul cam in jurul orei 20.30-21.00,depinde de vreme,iar dimineata semnalul devine acceptabil,ca apoi pe tot parcursul zilei posturile cu pricina pot fi vazute fara probleme.De pilda pe Travel{11778 V,27500,3/4},in cursul zilei,am semnal calitate de 56%,nivel 60%,apoi pe Viva plus{12552 v,22000,5/6}-38% calitate,iar Viva{12670 V,22000,5/6}-32% calitate,72% nivel,cu precizarea ca pe ultimul imaginile nu-s stabile!Cele doua transpondere cu Viva,in speta 12552 si 12570,amindoua cu polaritate verticala,se manifesta diferit de-a lungul zilei,spre seara semnalul lui Viva {12570}este mai puternic decit pe Viva Plus{12522}.
    Valorile de mai sus,e bine de stiut,le-am obtinut in conditiile in care,repet,lnb-ul pentru Astra 19,2E e montat in focarul secundar.E de la sine inteles ca la o antena de 0.80m,cu un lnb cu factor de zgomot scazut poti obtine un cistig de semnal semnificativ daca toti parametrii de instalare sint respectati.Asta nu inseamna ca vei avea semnal util pentru posturile tv cu pricina in orice conditii.
    Ca o paranteza,trebuie precizat ca montarea mai multor lnb-uri pe o farfurie,indiferent de marimea ei,este un compromis intre mai multi factori fizici si tehnici,care au drept scop exploatarea la maximum,in conditiile date,a semnalului.Pentru zona Europei de vest si centrale nu prea exista probleme de receptie cu farfurii de dimensiuni mici,pe cind la noi,in special Astra{germana} pune la incercare capacitatea instalatorului de antene de a scoate tot semnanul util de pe acest satelit,in special in zona centrala si de est a tarii,in special cu antene de marimea pe care o are antena ta.
    In orice caz ar fi o minune ca sa ai semnal tot timpul la cele trei programe tv despre care am facut vorbire mai sus!

Sper ca la in farfuria ta mica sa incapa cit mai multa"mincare",pofta buna,satelescu

http://www.********.ro/f2/viewtopic.p...hlight=#231014

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

MTI-urile tale sunt Blue-line?

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu ... Normale .

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Zgarcitule.Mai ia un "lighean" macar.Ce naiba faci cu 7 gr.est, care e plin de 4.2.2.-uri?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Banned

Posts Thanks / Likes

Ce 4.2.2 moo ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

moo la kakacioasa aia mica de antena nu iti intra bine astra,nu te mai zgarci si iati un motor si poz diseq ca ai toti sateliti,asta depinde de montura si bratul motoriului.
    daca montura permite si bratul e suficient de lung poti rade de la 90*est la 50*west
    350 kg de scule!

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

@andrew
    ma refeream la feed-urile Euorvision-ului care in loc de MPEG-2 - 4.2.0. cum ne place noua, utilizatorilor casnici, ei folosesc sistemul 4.2.2.(profesional)
    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
    acum inteleg
    ai fost la turci si nu au avut sa-ti dea rest la containerul de blugi si TELEKANAK-uri, si ti-au dat rest o cartela de DIGITURK.
    Vinde blugii cu 1 leu in plus pe pereche si-ti iese de o farfurie si un switch DiseqC.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu , Nu si NU

Vreau antena cu 3 LNB.

Las` ca probez eu . Ceva tot a iesi

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Ceva-ceva o sa iasa, fiindca W3 are semnal garla (cel putin la Bucuesti) si Astra stiu ca la voi intra binisor. Sirius nu cred. In orice caz, sa ne spui si noua cum e, dupa ce testezi, poate faci si o poza cu "toroidala",pls.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Banned

Posts Thanks / Likes

Satenicu ma tot infrică cu BER-ul Oi vedea mâine...

Banned

Posts Thanks / Likes

Fiind o zi frumoasa azi , m-am hotarat sa ma joc astazi cu LNB-urile . Antena fixa pe Astra si receptie Sirius in lnb-ul 3 . A mers , SNR 71% , AGC 81% , BER 100 . Daca ma chinuiam reglam milimetric , dar nu are rost pentru ca maine vreau sa o dau jos sa modific suportul . Momentan suportul permite montarea LNB2 si LNB3 doar intr`o directie fată de LNB1 , ori la est , ori la vest . Eu vreau sa o modific ca LNB 1 sa fie cel din mijloc si LNB2 si 3 sa fie alaturi de 1 , pentru a putea avea 7 grade si in vest si in est. Totusi 14 grade e cam mult ...

[img]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/3LNBup.jpg[/img]
    [img]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/3LNB.jpg[/img]

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Se poate ...

Eu am facut urmatoarele montaje :

- antena de 0.9 cu Hotbird( principal) si Astra ( secundar ) mege perfect cu montura clasica ( 6 grade )
    - antena de 0.9 cu Sirius ( principal ) si Hotbird ( secundar ) mege perfect cu montura clasica indoita la 30 grade in jos de la jumatate montata pe un singur orificiu de fixare ca sa acopa cele 8 grade ( Hot - Sir ) !

Daca cele doua montaje independente merg ... nu vad de ce n-ar merge si combinatia lor ! doar ca totul se refera la o antena de 0.9 pentru care este gandit si distantierul celor doua LNB-uri !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@*********:ti-ai pregatit antena de iarna,ai imbracat-o in piele?mai bine o
    imbracai in blana !
    noroc,nirolf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)