Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default configurare cccam retea acasa

Va salut. O intrebare scurta: cum ar trebui sa arate liniile pentru a avea acces si al un al doilea receiver (doar client) pe care-l am in alta camera? poate e cam aiurea intrebarea dar chiar nu am gasit un exemplu.
    Multumesc.
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lalipuk View Post
    Va salut. O intrebare scurta: cum ar trebui sa arate liniile pentru a avea acces si al un al doilea receiver (doar client) pe care-l am in alta camera? poate e cam aiurea intrebarea dar chiar nu am gasit un exemplu.
    Multumesc.

Linia F in receptorul server: ex. F: aabb123 456cc 3 0 0 { 0:0:3 }
    Linia C in receptorul client: ex. C: 192.168.x.x 12000 aabb123 456cc
    ,,192.168.x.x'' fiind IP-ul receptorului server

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Iti multumesc. ai fost foarte prompt. Problema acum e alta : nu pot sa activez si sa copiez CCCam in imagine PLi Jade. WTF, nu inteleg de ce nu pot sa vad in DCC fisierele cu cccam activat. De unde se face lucrul asta ca din Blu panel am cam activat ce era de activat...
    Mersi
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@Lalipuk

cauta sa copiezi astfel
    bifezi textul

Strong + C = copiere

Strong + V = adaugare

bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

No, am reusit sa fac chestia cu CCCam insa nu merge decat din cand in cand. In afara de liniile respective aratate mai sus, trebuie sa mai fac si altceva? Sa il fac pe receiverul client sa dea inapoi la server sau.... nu mai stiu. Acum, de exemplu, nu merge si nu imi dau seama de ce. Sa fie de la internet, ca routerul este OK, IP-urile sunt setate asa cum trebuie.
    mersi.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

No, am reusit sa fac chestia cu CCCam insa nu merge decat din cand in cand. In afara de liniile respective aratate mai sus, trebuie sa mai fac si altceva? Sa il fac pe receiverul client sa dea inapoi la server sau.... nu mai stiu. Acum, de exemplu, nu merge si nu imi dau seama de ce. Sa fie de la internet, ca routerul este OK, IP-urile sunt setate asa cum trebuie.
    mersi.

Normal nu ai nevoie de internet pe al doilea, doar sa mearga in retea corect. Mai trebuie sa stii ca in modul asta ai pierdut 1 hop adica probabil mai mult de jumatate din cardurile pe care le primeste primul receiver (nu e neaparat sa fie asa dar se poate). De aici poate sa ti se traga ca nu merge tot timpul.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa il fac pe receiverul client sa dea inapoi
    Nu trebuie configurat sa dea inapoi, ce sa dea?... nimic. Trafic/login inutil.
    Pune 1-2 C pe el din rec. server, iar acolo pui # in fata liniei ca nu apara vreun conflict.
    F: pair cu C resp. lasi pe server, sa nu te vada fara local.
    Si eu zic ca ai nu ai carduri.
    Pentru verificare:
    Install cccam_info si pe client. Verifica cind nu merge nimic daca serverul este online. Bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am pus linia C si linia F corespunzatoare si totusi, nu functioneaza. Culmea e ca nu merge nici unul nici altul, au fiecare IP-ul lor, deci nu e problema de conflict. Intr-adevar nu am card pe aceste receivere, insa asta nu ar trebui sa fie o problema.
    Linia F arata cam asa la mine: F: dream box 4 0 0 { 0:0:1 }. OK?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am pus la mine asa:

Server (DM 80k):
    F: aabb123 456cc

Client (DM70k):
    linia F stearsa complet
    C: C: 192.168.1.xxx xxxxx aabb123 456cc no

Nu am avut niciodata probleme.

Uitasem.. vezi ca in cele doua cccam.cfg sa nu ai cumva acelasi port de server deschis.
    SERVER LISTEN PORT : xxxxxx

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ProTV View Post
    Uitasem.. vezi ca in cele doua cccam.cfg sa nu ai cumva acelasi port de server deschis.
    SERVER LISTEN PORT : xxxxxx

Care e problema daca amandoua au acelasi port deschis?fiecare ruleaza ca si server pe cate o masina. Daca crezi ca afecteaza pentru linia externa ei bine nu, pentru ca normal el se afla sub un NAT care stie sa trimita pachetele de pe portul xxxxx catre dream-ul principal nu catre celalant.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)