Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default A iesit fum din cuptorul cu microunde

L-am desfacut mai mult de curiozitate sa vad ce are prin el .....si am ajuns la magnetron care arata asa :

Se poate repara balaria asta sau se gaseste pe undeva de cumparat? Nu vreau sa-l duc la centru de reparatii, mai bine altul nou.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

maaa tu ai bagat pisica la microunde cu un cercel in coada si altu in nas, ai vrut sa vezi arcu electric live
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

De regula merge si cu antena magnetronului arsa. Dar musai trebuie sa schimbi folia de mica sau plastic din fata ei (preferabil cu o bucata de plastic, personal folosesc carcase de CD) si vopsesti zona carbonizata a tablei cuptorului, dupa ce ai smirgheluit-o. Vopseaua trebuie sa fie gen spray pentru electrocasnice si nu trebuie sa contina plumb.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Folia de mica arata bine, dar a mai fost bulit o data cand era in garantie si acum cand l-am desfacut am vazut ca meseriasii de la reparatii n-au montat la loc nici jumate din suruburile de fixare pentru magnetron. Presupun ca s-a deplasat putin, nu a mai focalizat bine in ghidul de unda si.....poc.
    Am mai citit pe undeva ca s-ar putea ca magnetronul sa fie bun dar trebuie schimbat prezervativul ala de cupru; sa incerc sa-l lipesc cu cositor? Face explozie ..?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Folia de mica arata bine, dar a mai fost bulit o data cand era in garantie si acum cand l-am desfacut am vazut ca meseriasii de la reparatii n-au montat la loc nici jumate din suruburile de fixare pentru magnetron. Presupun ca s-a deplasat putin, nu a mai focalizat bine in ghidul de unda si.....poc.
    Am mai citit pe undeva ca s-ar putea ca magnetronul sa fie bun dar trebuie schimbat prezervativul ala de cupru; sa incerc sa-l lipesc cu cositor? Face explozie ..?

Nu cred ca merge. Antena (prezervativul) se incalzeste destul de tare. Poti in schimb incerca. Si verifica si dioda HV. Una mare si neagra.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Hmm... Mi-e cam frica sa-l bag in priza mai ales ca am vazut destule filme horror si emisiuni pe discovery cu explozii de cuptoare cu microunde.

N-am nici cea mai mica idee despre principiul de functionare al magnetron-ului, dar am inteles ca de fapt antena e in interiorul cilindrului ala topit, iar dupa mine "prezervativul" ala ar fi doar un ghidaj, adica microundele ies pe gaura aia centrala si se duc in concavitatea din tabla a cuptorului care ar fi ghidul de unda. Am sa incerc sa o infasor cu banda de aluminiu (am ceva mai special) dupa care sa ma duc undeva afara si sa-l bag in priza ca in interior mi-e frica.

Sau mai bine folosesc modulul electronic (toate comenzile sunt digitale) ca ceas desteptator iar cu partea de inalta tensiune..cine stie..poate o pun pe gard sau pe usa sau de ce nu pe antena sa nu-mi fure LNB-ul?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Hmm... Mi-e cam frica sa-l bag in priza mai ales ca am vazut destule filme horror si emisiuni pe discovery cu explozii de cuptoare cu microunde.

N-am nici cea mai mica idee despre principiul de functionare al magnetron-ului, dar am inteles ca de fapt antena e in interiorul cilindrului ala topit, iar dupa mine "prezervativul" ala ar fi doar un ghidaj, adica microundele ies pe gaura aia centrala si se duc in concavitatea din tabla a cuptorului care ar fi ghidul de unda. Am sa incerc sa o infasor cu banda de aluminiu (am ceva mai special) dupa care sa ma duc undeva afara si sa-l bag in priza ca in interior mi-e frica.

Sau mai bine folosesc modulul electronic (toate comenzile sunt digitale) ca ceas desteptator iar cu partea de inalta tensiune..cine stie..poate o pun pe gard sau pe usa sau de ce nu pe antena sa nu-mi fure LNB-ul?
    Cuptorul cu microvele genereaza in interiorul compartimentului pentru alimente acea frecventa de circa 2.45 Ghz, aleasa pentru ca e frecventa de rezonanta a moleculei de apa. Boon. Toate bune pana nu bagi ceva metalic in el, moment in care oscilatia respectiva se propaga prin "condensatorul" format din elemetul metalic introdus, ca prima armatura a condensatorului, dielectricul format din platanul de sticla (mostly) si a doua armatura a acestui condensator virtual, recte, tabla peretilor interiori ai cuptorului.
    Ca sa nu existe riscul de descarcari acest condensator virtual trebuie scurcircuitat. De aia cuptoarele moderne sunt inoxidabile si nevopsite pe interior. Astfel daca puneti un obiect metalic in contact direct cu metalul cuptorului nu se mai produce nicio descarcare. Asa si antena magnetronului trebuie sa fie dintr-un singur material si de acelasi fel. Deci nu cred ca merge invelita in aluminiu. Try some fuckin copper.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Detalii aici

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca ai rabdare sa cauti, incearca aici , era unul care vindea diferite tipuri de magnetroane noi...
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sau mai bine iti cumperi unul nou ca este 200 ron.
    Iei din el piesele de care ai nevoie.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Sau mai bine iti cumperi unul nou ca este 200 ron.
    Iei din el piesele de care ai nevoie.
    Nu mai bine il foloseste pe cel nou ?
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 78473.54 x 1

@pytonu

poate dai naibi foc la bloc
    adevärul este inventia unui mincinos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)