Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Extraterestru Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default afaceri romanesti

Cred ca ar trebui sa facem o lista cu afaceri sau companii romanesti ca sa ne ajutam si noi comunitatea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sint de acord

Sint total de acord. Trebuie ca cineva sa intretina asa ceva. Poate este si eu sau noi nu stim.

polist Teacher
    Posts Thanks / Likes

paginiaurii.ca
    Poli Timisoara bate toata tara.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar hai sa fim seriosi chiar asa rau am ajuns,,,,,hai sa facem si o sectiune cu meteomedia si alta cu pretul la benzina ca de sateliti nu mai e rost sa vorbim.Eu cred ca ar fi bine sa ne mentinem locul pe RDI cu lucruri serioase si hai sa fim seriosi AFACERI ROMANESTI sau mai bine zis TEPARI ROMANI .
    Ideea e buna dar sa nu sarim calul

Comunitate las-o balta aici e fiecare pentru el si D-zeu pentru toti.
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Pt Kiwwi

Kiwwi!

Nu jignesti pe nimeni. Este doar o parere a ta. Eu sint de acord cu ea. Nu stiu unde te afi dar eu si poate noi incercam sa facem o conexiune aici unde este casa noastra in N. America. Despre tepe eu am o alta parere. Ca sa existe o teapa trebuie sa fie cel putin doi participanti. Intrebarea mea este de ce cel tepuit se lasa ba citeodata vine si cu sapunul de acasa? Probabil ca al doilea urmareste un chilipir.
    Eu am colaborat cu destui romani aici intr-o maniera zic eu echitabila si cu respect. Nimeni nu incearca sa devina bogat peste noapte. Noi vrem sa fim respectati si sa ne vedem de ale noastre, sa visam la Romania idilica care ne-a ramas in suflet. Iti repet eu nu ma simt jignit si nu cred ca tu te ve-i simti jignit de parerea mea.

Cu respect

PS Te vad de mult pe diferite forumuri si ce faci tu faci bine si te apreciez pt asta. Dar iti spun din propria experienta. Oamenii sint oameni cu bune si rele. Intrebarea este " Cine sintem noi sa ii judecam?"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Nu te supara frate

[QUOTE=cosas;784407]Kiwwi!

Nu jignesti pe nimeni. Este doar o parere a ta. Eu sint de acord cu ea. Nu stiu unde te afi dar eu si poate noi incercam sa facem o conexiune aici unde este casa noastra in N. America. Despre tepe eu am o alta parere. Ca sa existe o teapa trebuie sa fie cel putin doi participanti. Intrebarea mea este de ce cel tepuit se lasa ba citeodata vine si cu sapunul de acasa? Probabil ca al doilea urmareste un chilipir.
    Eu am colaborat cu destui romani aici intr-o maniera zic eu echitabila si cu respect. Nimeni nu incearca sa devina bogat peste noapte. Noi vrem sa fim respectati si sa ne vedem de ale noastre, sa visam la Romania idilica care ne-a ramas in suflet. Iti repet eu nu ma simt jignit si nu cred ca tu te ve-i simti jignit de parerea mea.

Cu respect

Hai sa fim seriosi imi trebuie mai mult de atit sa ma supar dar sti tu cum e cu afaceriile in NA,,,nu vezi cum se pune problema aici e mult mai greu decin in RoMaNiA sa intri in afaceri cred ca esti de ceva vreme aici si daca nu ma insel ai mai venit cu o propunere de genul acesta anul trecut ,e o initiativa foarte buna dar cred ca nu e locul potrivit aici cum ai spus tu este doar parerea mea,eu iti urez bafta sanatate si succes in demersuriile tale.

sa auzim de bine
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

afacerile merg dar la ce stiu eu 20% in plus de ce investesti e cam cu ce te alegi si dupa o munca grea sint si afaceri de 100\100 dar alea sint cu prafuri si iarba foarte putini din prieteni mei au afaceri majoritatea lucreaza pe bani buni sigur ca nu e chiar asa rau cum zic eu dar daca ai morgage la casa e greu sa risti sa intri in afaceri
    doamne ajuta uni reusesc
    PS:
    de un ciubuc uite ce vind le dau cu $50 dar pun 200 de bancuri pe el si mai intra si vreo 350 de melodi am dat si 5 pe zi
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...=STRK:MEWNX:IT
    si aici sint ceva glume
    http://rapidshare.com/files/27545597...ri33.part1.rar
    http://rapidshare.com/files/27545311...ri33.part2.rar
    http://rapidshare.com/files/27545508...ri33.part3.rar
    http://rapidshare.com/files/27545598...ri33.part4.rar
    http://rapidshare.com/files/27545599...ri33.part5.rar
    http://rapidshare.com/files/27543293...ri33.part6.rar

Extraterestru Friend

Posts Thanks / Likes

Haideti sa va dau un exemplu . . . . .
    neavasatamea are un salon de par, coifura, unghii...
    daca un roman vine la ea ii cere un discount.. adica "hei fa nu'mi lua bani ca faci destui de pe americani" (numai unii) altii nu vor sa vina pentru ca zic ca nu vor sa te imbogateasca. . . .
    Asta suntem noi ... nu ca altii, sirbii grecii , rusii, italieni uite ce uniti sunt .... noi suntem uniti ca picioraele la curve( pardon de expresie). Eu sunt roman si desi am crescut in state si am venit aici de la 10ANI ,nu sunt deacord cu multe din comunitatea de aici daca un roman imi ofera un serviciu rezonabil, apoi la el(ea) ma duc de ce sa nu faca si ei un ban ?(what goes around comes around)
    Dar la urma urmei o caracteristica a romanului este: daca ai bani atunci ai furat prea mult si daca nu ai atunci esti prea puturos.

Mult respect tuturor contribuitorilor de pe forum si stiu ca va dedicati o mare parte a vietii, sau a timpului liber acestui hobby de sat. dar pentru mine cred ca mai puternic este legatura cu trecutul pe care noi toti o avem, chiar daca suntem romani tigani sasi sau magihiari, toti ne tragem dintrun loc fermecat . . . tara noastra. Aducetiva aminte de anii inocentii cind mirosul de fin sau gerul iti gidila narile . Piinea neagra calda sau mirosul sarat al marii iti trezea foamea de viata, sau piscurile inzapezite si primavara inflorita iti uimea vederea. Citi va mai aduceti aminte de mirosul nasol de benzina, motorina si praf de pe DN 1? nu va trezesc amintiri?
    Nu ar fi bine sa fim Romani ? Sau maghiari, sau tigani sau sasi din romania ? Cu radacini in veacuri de istorie?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default djnrg

djnrg:

djnrg nu crezi ca sint cam "tari" cuvintele folosite. Mie nu mi s-a intimplat niciodata sa mi se vorbeasca asa, nici chiar in Ro. Am avut o afacere in Ro, am ceva aici.
    Din experienta mea iti spun sigur ca majoritatea oamenilor cer discount sau cel putin se gindesc la asta. Eu sincer sa iti spun cer si la Sears discount. Chiar anul trecut am vazut la sfirsitul sezonului un lown mower si am vorbit cu managerul si pina la urma l-am convins ca v-a ramine cu el pe stoc si-a facut omul calcule si mi-a dat discount nu cred ca este nimic rau in asta.
    la fel fac si la Home Depot si iti spun ca merge. Asta nu inseamna ca ma gindesc in vre-un fel degradant despre sears sau HD pur si simplu ma gindesc la banii mei. Iau o decizie de afacere. La fel fac si cu orice mica companie sau butic chit ca este rominesc, unguresc, american, canadian, rus etc. Daca sint multumit de serviciile care mi le ofera (produs, garantie, calitate) il iau. Poti sa o iei si in barba acesta este riscul dar cum am mai spus
    in alt post intodeauna sint cel putin doi oameni cind negociaza.

Foarte frumoase amintiri, si sint de acord cu tine dar pina la urma casa ta este acolo unde te simti bine. Peste 100 de ani nici nu stim daca cineva isi v-a mai aminti ca am existat pe acest pamint poate nici macar o piatra la capatii nu v-a exista ca sa marcheze ca ai trecut intr-o perioada pe aici.
    Asa ca iti spun tot din experienta proprie greci, italieni, rusi filipino etc sint la fel ameni. Daca prin mintea lor trece asa ceva nu sint ei vinovati probabil ca vinzarea nu a fost destul de buna si omul nu a inteles ca are nevoie de serviciul tau. Inca o data parerea mea este ca nu trebuie sa iti judeci clientii. Daca o faci..... deja cred ca este o problema. Pina la urma tu trebuie sa ii faci sa scoata banul din buzunar si la sfirsitul zilei cind tragi linie trebuie sa ramii pe plus.
    Dar cu urmatoarea fraza chiar nu pot fi de acord "Dar la urma urmei o caracteristica a romanului este: daca ai bani atunci ai furat prea mult si daca nu ai atunci esti prea puturos."
    Ar putea sa fie un pic personal dar te rog sa nu te simti jignit. Ai trait de la 10 ani in afara tarii nu crezi ca este cam prea putina experienta de Ro ca sa faci o declaratie atit de categorica despre o natiune pe care tu o iubesti?
    Eu am trait 35 de ani in Ro, si nu mi s-a parut ca asta ne-ar caracteriza. Este posibil sa ma insel. Mi s-au intimplat si mie o multitudine de lucruri neplacute in 35 de ani- nu am trait intr-un glob de sticla. Dar nu cred ca aceasta ne caracterizeaza.

polist Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default business

Si eu am business in Canada si nu pot sa zic ca vreau neaparat sa am clienti romani. Si pt ca eu ofer servicii, discount inseamna sa lucrez la fel dar pe bani mai putini, nu ofer discount. Dar si concluzia mea e ca daca vin la mine, majoritatea dar nu toti binenteles, nu sint buni clienti. Multi nu au incredere in ce le zic eu, au impresia ca toata lumea vrea sa-i fure, ca le recomand lucruri inutile, se tirguie sau vor sa plateasca cash etc. Cunosc multi romani care nu vin la mine si merg in alta parte si sint OK cu asta, fiecare e liber sa mearga unde vrea.
    E mult mai simplu sa am de a face cu canadienii care ma respecta, au incredere in ce le spun eu si stiu ca cheltuieli are businessul meu, nu doar ce incasez.
    Dar ca s-o spunem "pe a dreapta" am si canadieni care incearca sa se tirguie cu mine si eu le zimbesc parinteste si le zic "nu".
    Poli Timisoara bate toata tara.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)