Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie televiziune CHINA

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o problema incat acest domeniu ma depaseste cu mult.
    Am in chirie un cetatean chinez, care ar dori sa vada televiziunea de acasa si m-a rugat sa ma interesez.

Stau in Arad, cum ar trebui sa procedez? Exista o firma gen Dolce Digi care ofera posturile chineze?
    Care ar fii costurile pentru echipamente ? Se plateste o taxa lunara?

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Aqualife View Post
    Buna ziua,

Am in chirie un cetatean chinez, care ar dori sa vada televiziunea de acasa si m-a rugat sa ma interesez.

Stau in Arad, cum ar trebui sa procedez? Exista o firma gen Dolce Digi care ofera posturile chineze?

sunt posturi FTA =free to air ....pe mai multi sateliti

http://www.flysat.com/tv-cn.php

aici sunt cele transmise direct din China
    http://en.kingofsat.net/find2.php?po...rd=&ordre=freq

nu exista nici o platforma in europa care sa ofere un pachet de canale chinezesti

pe satelitul de la 68 est gasesti mai multe la un loc Intelsat 10 (IS-10) / Intelsat 7 (IS-7) (68.5°E) www.flysat.com

ce canal vrea sa vada?

aici sunt toate canale chinezesti http://www.lyngsat.com/freetv/China.html . ..dar multe nu se pot prinde din europa decat pe net sau cu antene foarte mari 240cm-400 cm poate

uite aici poti cauta unde gaseste exact canalul respectiv

http://en.kingofsat.net/search.php
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

pe eurobird 9 E, 11823 H, 27500, 3/4, e pachetul TVBS din Hong Kong. Presupun ca sunt destul de intereseante programele pentru un chinez.
    Merg in sharing.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default pe net

Pe satelit in Europa nu o sa vada mare lucru. Cu un acces la net suficient si putina cautare pe net o sa gaseasca posibilitatea de a viziona toate programele CCTV online.

Posts Thanks / Likes

revin cu mai multe explicatii

corect ce a spus Costi
    uite am dat o cautare la CANALE in limba chineza si apar multe canale care au subtitrare in limba chineza

http://en.kingofsat.net/find2.php?po...rd=&ordre=freq

exista si in pachetul Sky UK 28 est canale de sport

deci daca poate sa faca rost de un abonament la Sky Uk ...ar putea auzi ...
    poate in sharing pe un receptor pe linux + internet sa vada cate ceva ...
    problema poate aparea la faptul ca nu se prinde chiar toate frecventele de la Sky UK din Romania

costuri : antena (poate chiar un motor) + receptor pe linux +instalare...configurare...cam 1000 lei

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dinu_paturica2 View Post
    lista de pe kingofsat se refera la canalele ce emit in limba chineza, si nicidecum la cele care au subtitrare in chineza

cred ca ai visat. nu exista nici un canal chinezesc de sport in pachetul sky uk.

ai revenit degeaba. decat sa raspunzi aiurea derutand lumea, mai bine abtine-te. in general, daca nu ai nimic (util) de spus, e mai bine sa taci.
    ma refeream ca sunt canale de sport cu subtitrare in chineza
    dar cum tu esti gigicontra nu intelegi

uite mai desteptule : Astra 2D (28.2E) - 10936.00 V

acolo sunt programe de sport la Sky UK
    Quote Originally Posted by dinu_paturica2 View Post
    ai revenit degeaba. decat sa raspunzi aiurea derutand lumea, mai bine abtine-te. in general, daca nu ai nimic (util) de spus, e mai bine sa taci.
    pai spre deosebire de tine am dat multe explicatii in acest thread pe cand tu ai adus doar atacuri la adresa mea si ajutorul meu

cam cat ai IQ ? sper ca mai mult de numarul de posturi

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Intelsat intradevar pare interesant dar nu am vazut sa aiba acoperire in Arad. Pe Hotbird 6/8 exista un semnal destul de bun in aceasta zona si au CCTV 4 si CCTV 9. Spre ce directie trebuie sa fie orientata antena pentru aceste canale?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ce e asta atacul clonelor ? moderatori ,mai faceti din cind in cind uz de dreptul de a da ban unora de aceasta teapa !

Posts Thanks / Likes

exact asta e problema. tu cu asa-zisele tale "explicatii" derutezi inutil lumea. cum am zis, daca n-ai habar despre ce e vorba, taci si stai in banca ta.
    asta e
    se pare ca esti rau intentionat si pot trage o concluzie ca esti unul care imi poarta sambetele ..si doreste sa ma manjeasca , dar n u are cu ce si atunci se leaga de toate nimicurile

cam imi dau seama cine esti ...om de nimic

imi vine in minte "Caldura Mare" de Caragiale...mai exact expresia "Amice esti idiot" pt ca tu imi reprosezi aiurea in tramvai ceva ce se vede clar in link-urile date de mine ...ca exista acolo audio in chineza ca nu postau aia aiurea

am mai explicat odata ca am cautat canale cu limba chineza si mi-a dat http://en.kingofsat.net/find2.php?po...rd=&ordre=freq

unde se vede ca au AUDIO in Chineza

poate adormi in aratura pe paturica ta si te mai cultivi si tu ..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Buna ziua,

Sant putine posturi,am pus si eu tot in Arad...
    Not Me!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intelsat intradevar pare interesant dar nu am vazut sa aiba acoperire in Arad. Pe Hotbird 6/8 exista un semnal destul de bun in aceasta zona si au CCTV 4 si CCTV 9. Spre ce directie trebuie sa fie orientata antena pentru aceste canale?
    Daca se multumeste cu CCTV 4 si 9, Hotbird-ul se prinde foarte usor; o antena de 80 cm cred ca e sufucuent.
    Trebuie sa ai camp liber spre sud. Foloseste www.dishpointer.com, iti fixezi locatia, alegi satelitul si vei vedea directia satelitului (obstacole eventual).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Daca se multumeste cu CCTV 4 si 9, Hotbird-ul se prinde foarte usor; o antena de 80 cm cred ca e sufucuent.
    Trebuie sa ai camp liber spre sud. Foloseste www.dishpointer.com, iti fixezi locatia, alegi satelitul si vei vedea directia satelitului (obstacole eventual).
    Hotbird mi se pare cea mai buna alegere, totusi am vazut ca CCTVurile sunt pe sateliti diferiti 8 respectiv 6 asta nu e nicio problema? Mentionez ca e prima mea experienta in domeniul satelitilor si as avea nevoie de indrumare.

Ce echipament imi recomandati in maxim 400 euro ?

@twetty daca ai timp te rog detaliazami experienta ta.

LE: Am uitat, doresc ceva cat mai usor de configurat pentru a putea face singur totul.
    Last edited by Aqualife; 3rd September 2009 at 12:35.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Echipament:
    -antena de 80cm+LNB+cabluRG6+mufe F= 45+15+10=70 Lei
    -receptor Opticum FTA(s au alt receptor FTA ce se incadreaza la pretul de aproximativ 150 Lei)

Adica un total de 220 Lei toata instalatia.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)