Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Camera video pe SD pareri?

Am gasit asta. Pare gustoasa. Sa pun botul?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

N-are memorie interna, ceea ce e un mare minus. Daca avea un SD intern de vreo 16 GB macar, mai puneai tu unu de 16 si stiai ca duce cit de cit doua ceasuri de film HD la compresia aia de... (compresia pe care aia n-o specifica, poate e bitrate fix, alt minus). Pe de alta parte, doua ceasuri de filmare non-stop n-are cum sa duca, ca n-o tine bateria. In al treilea rind ecranul ala e cam mic la 2.7 in, sint aparate foto cu preview de 3 in.
    Dac-o iei, filmeaza o fleica si niste mici si trimite filmu' incoa. Le vreau in HD!

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    N-are memorie interna, ceea ce e un mare minus. Daca avea un SD intern de vreo 16 GB macar, mai puneai tu unu de 16 si stiai ca duce cit de cit doua ceasuri de film HD la compresia aia de... (compresia pe care aia n-o specifica, poate e bitrate fix, alt minus). Pe de alta parte, doua ceasuri de filmare non-stop n-are cum sa duca, ca n-o tine bateria. In al treilea rind ecranul ala e cam mic la 2.7 in, sint aparate foto cu preview de 3 in.
    Dac-o iei, filmeaza o fleica si niste mici si trimite filmu' incoa. Le vreau in HD!
    De acord cu toate aspectele negative. Si cu micii. Dar alta solutie se intrevede?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    De acord cu toate aspectele negative. Si cu micii. Dar alta solutie se intrevede?
    Citi bani vrei sa spargi?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Citi bani vrei sa spargi?
    Ştiu că răspunsul este unul tardiv. Nu vreau să sparg bani. Mă gândeam undeva la suma propusă de saitul cu pricina. Recte maxim, dar maximorum, for handrid euros.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default nope

Am gasit asta. Pare gustoasa. Sa pun botul?
    Vezi ca la o camera video conteaza foarte mult si partea optica.
    Asa ca eu nu mi-as lua-o.

Incearca ceva mai apropiat de bugetul tau: Panasonic HDC-SD10EP-K

Dar eu mi-as lua: Panasonic Full-HD HDC-SD20EP-K

Are alt buget dar partea optica e foarte buna ca si partea
    electronica de altfel.

Altfel poti sa iei in noua tehnologie cmos: Camera video Canon HF-200

Dar bugetul e dublu fata de cat ai zis initial.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Mdah...

Până de ziua mea mai este puţintel. Poate cu ocazia crizei de 3 ianuarie se mai schimbă "datili" problemei.

Mulţumesc "for now".

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

sa te feresti de samsung ca de dracu'.....mai ales de tot ce poate sa scartiie la ele....
    in afara de panel-uri si telefoane, samsung lasa mult de dorit mai ales la partea mecanica; am avut inscriptor, imprimanta, aparat foto, toate s-au dus dracu'....

eu mi-am luat JVC Everio GZ-HD30 - Full HD si sunt foarte multumit de ea, mai bine mai bagi cateva milioane si iti iei o scula ca lumea; si practic o poti folosi si ca aparat foto, are rezolutie buna daca nu ai pretentii de profesionist.

PS: a, da si uitasem, camera asta are aproape 3 megapixeli ceea ce e mult fata de ce au altele....

satlex, Panasonic Full-HD HDC-SD20EP-K are doar 1/6 CCD.....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ok

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    ...Panasonic Full-HD HDC-SD20EP-K are doar 1/6 CCD.....
    Da asa este ccd-ul este 1/6, dar are memorie integrata 16GB rezulta un raport pret/calitate bun desi la noi e 3000 ron - pret foarte mare, in Germanica o iei la 500 euroi maxim - la pretul asta merita.

Uite camere de luat in jur de 900 - 1000 euroi:

Canon Legria HF S10
    sau
    Canon Legria HF S100

Dar e alt buget alta distractie.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@garlic_dog
    Nu stiu ce sa zic, mo. Oferta e mare, adica e foarte diversificata, si de regula ce are camera 1 in materie de rezolutie nu are camera 2, care in schimb poate foarte bine sa aiba ceva in plus la zoom sau cite un element suplimentar (gen night light, motion sensor, chestii care iarasi nu sint de ici de colo). Am facut o comparatie de componente, si constat ca nu exista camera perfecta (camere HD cu HDD vad ca nu exista decit incepind de la un pret destul de piperat - ceea ce mi se pare, totusi, impropriu. Mai mult decit oricind, rezolutiile mari, codecul h264 si bitrate-ul mare au nevoie de harddisc, si nu de o memorie flash care nu poate oferi nici viteza, nici spatiu).
    Mai da o raita pe saituri, alege-ti vreo 3-4 camere diferite, sa le supunem la vot.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

@garlic_dog
    Nu stiu ce sa zic, mo. Oferta e mare, adica e foarte diversificata, si de regula ce are camera 1 in materie de rezolutie nu are camera 2, care in schimb poate foarte bine sa aiba ceva in plus la zoom sau cite un element suplimentar (gen night light, motion sensor, chestii care iarasi nu sint de ici de colo). Am facut o comparatie de componente, si constat ca nu exista camera perfecta (camere HD cu HDD vad ca nu exista decit incepind de la un pret destul de piperat - ceea ce mi se pare, totusi, impropriu. Mai mult decit oricind, rezolutiile mari, codecul h264 si bitrate-ul mare au nevoie de harddisc, si nu de o memorie flash care nu poate oferi nici viteza, nici spatiu).
    Mai da o raita pe saituri, alege-ti vreo 3-4 camere diferite, sa le supunem la vot.
    Ia zi de ZI8 de la Kodak! Mere?
    sau Samsung SC-HMX20C HD, perhaps.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Chiar asa?

..... Mai mult decit oricind, rezolutiile mari, codecul h264 si bitrate-ul mare au nevoie de harddisc, si nu de o memorie flash care nu poate oferi nici viteza, nici spatiu)......

Canon HF S10
    -----------------------------------------------------------------------
    Canon HD Camera System
    Capture stunning images via the Canon HD Camera System: the LEGRIA HF S10 uses a unique combination of 8.0MP Full HD CMOS sensor, Canon HD Video Lens with 10x optical zoom (58mm filter diameter), and the DIGIC DV III processor.

Dual Flash Memory
    32GB Dual Flash Memory combines large built-in capacity – enough for over 12 hours of HD movies – with the added option of recording to removable SDHC memory cards.

------------------------------------------------------------------------

Mai multe informatii pe site.
    A apus epoca HDD-urilor mon cher "hgfd..."
    Daca nici 12 ore de HD nu inseamna nimic atunci
    astia de la Canon sunt "idioti"?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca renunt la moftul HD atunci gasesc o camera cu memorie interna generoasa, autonomie energetica buna, si cu sensibilitate buna la low light?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default try it

..Daca renunt la moftul HD atunci gasesc o camera cu memorie interna generoasa, autonomie energetica buna, si cu sensibilitate buna la low light?
    Daca renunti la "moft" incearca:

Panasonic DMC-FS5E/EG-K
    Eu am una si filmeaza foarte bine desi
    e aparat foto.
    Pretul e bun.

Dar nu renunta la moft....mai strange....la tescherea si i-ati un canon hd...

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

satlex dragule, modelul ala de JVC are HDD de 60GB si e doar 500 de euro....
    restul sunt pareri....

garlic: la low light nu gasesti camere extraordinare, deja intri la alt nivel daca vrei asa ceva....
    e ca si la aparatele foto, de exemplu nu poti poza luna decat cu un dslr, cu restul vezi niste chestii luminoase.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)