Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

M-am hotarat sa-mi schimb aparatul foto si asi dori o recomandare pentru un aparat foto DSLR undeva in jur de 2000 RON
    ce ziceti Canon DSLR eos 350D e ceva de capul lui?
    va multumesc

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

350d a fost revelatia entry-lever dSLR-urilor in 2003. De atunci au aparut aparate care filmeaza FullHD au interfata hdmi,LiveView,etc.
    Ca si tehnologie nu e chiar depasit, dar nu stiu daca mai gasesti nou, iar sa iei un dSLR s/h e o tombola pt ca nu stii cand te lasa obturatorul (e o componenta mecanica care are durata de viata limitata la ~100.000 declansari).
    Imi dau seama ca nu esti foarte pretentios, de aceea ti-as recomanda in locul lui 350d un 1000d cu obiectivul canon 18-55 IS care este optic superior celui de pe 350d si are si IS sau direct kitul eos 450d. Diferentele intre 1000d si 450d le poti vedea aici.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    350d a fost revelatia entry-lever dSLR-urilor in 2003. De atunci au aparut aparate care filmeaza FullHD au interfata hdmi,LiveView,etc.
    Ca si tehnologie nu e chiar depasit, dar nu stiu daca mai gasesti nou, iar sa iei un dSLR s/h e o tombola pt ca nu stii cand te lasa obturatorul (e o componenta mecanica care are durata de viata limitata la ~100.000 declansari).
    Imi dau seama ca nu esti foarte pretentios, de aceea ti-as recomanda in locul lui 350d un 1000d cu obiectivul canon 18-55 IS care este optic superior celui de pe 350d si are si IS sau direct kitul eos 450d. Diferentele intre 1000d si 450d le poti vedea aici.
    ok am inteles
    faza e ca nu imi trebuie neaparat canon, poate fi si alta marca
    nu sunt foarte pretentios, dar totusi sa aiba ceva functii

Invisible Man Teacher
    Posts Thanks / Likes

Avand in vedere bugetul de aproximativ 2000 lei , cred ca cea mai buna alegere ar fi un Samsung GX-20 Kit + obiectiv 18-55mm f/3.5-5.6 AL foarte laudat la ora asta !

Parerea mea .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu ti-as recomanda ceva care exista de ceva timp pe piata, asa incat nu vei avea surprize. Un Nikon D60 cu un obiectiv 18-105VR foarte bun (obiectiv universal). E putin peste bugetul tau, dar merita sa-l iei in calcul.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Sunt si eu in cautarea unui DSLR si m+am interesat mult de subiect, iar pana acum concluziile generale tind spre Nikon.
    Canon e o firma excelenta, dar mai ales pe partea electronica.
    Nikon e supertare la optica.
    Acum partea electronica se compenseaza extrem de usor cu ajutorul calculatorului, cata vreme optica e putin mai greu de contrabalansat.In plus, mai multa electronica=mai multe chestii susceptibile a se strica relativ usor, lentile bune=le lasi mostenire (desigur, daca ai grija de ele).
    Avantajul major: dn afacerea asta nu iesi niciodata prost. Ca iei un Canon, ca iei un Nikon, in esenta cam tot aia e, sunt superbe. Dezavantajul major: seamana cu antenele, cand ai luat microbul incepi prin a investi 100 de lei si nici nu te prinzi cand ai ajuns la 100 de milioane si de ce sta sotia ta cu bazooka in mana langa aparat....
    Pe scurt: recomand Nikon, un D60 e superok pt ce vrei tu, daca mergi putin mai sus e inca si mai bine un D5000.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am testat un Samsung la clasa compact, un NV11 (are vreo 3 ani modelul) si este absolut senzational! Daca au urmat aceeasi linie, s-ar putea sa fie supercorect ce zice maestrul @Urmuz. Nu stiu cum stau la obiective, la capitolul asta Canon si Nikon si-au luat partea leului si trebuie sa vezi in perspectiva.Oricum, repet, Samsung NV 11 m-a dat pe spate si e doar o amarata de compacta!
    Multumesc,
    Scorpio

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salut,

Sunt si eu in cautarea unui DSLR si m+am interesat mult de subiect, iar pana acum concluziile generale tind spre Nikon.
    Canon e o firma excelenta, dar mai ales pe partea electronica.
    Nikon e supertare la optica.
    Acum partea electronica se compenseaza extrem de usor cu ajutorul calculatorului, cata vreme optica e putin mai greu de contrabalansat.In plus, mai multa electronica=mai multe chestii susceptibile a se strica relativ usor, lentile bune=le lasi mostenire (desigur, daca ai grija de ele).
    Avantajul major: dn afacerea asta nu iesi niciodata prost. Ca iei un Canon, ca iei un Nikon, in esenta cam tot aia e, sunt superbe. Dezavantajul major: seamana cu antenele, cand ai luat microbul incepi prin a investi 100 de lei si nici nu te prinzi cand ai ajuns la 100 de milioane si de ce sta sotia ta cu bazooka in mana langa aparat....
    Pe scurt: recomand Nikon, un D60 e superok pt ce vrei tu, daca mergi putin mai sus e inca si mai bine un D5000.
    mda ! deja sunt bagat in ceata
    ma indreptasem spre un Canon 450D
    uff greu de ales

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Intre utilizatorii de Nikon si cei de Canon sunt dispute extrem de aprinse, asa ca inainte sa te decizi, poate ar trebui sa te uiti si dupa suportul local pe care il ofera fiecare firma.
    Pe mine m-a uns la suflet profesionalismul celor de la F64.ro iar asta a contat extrem de mult in decizia mea de a achizitiona un Nikon. Dar asta totusi nu inseamna ca Nikon este mai bun decat Canon sau viceversa.
    Gasesti aici o comparatie intre cele doua branduri. E scrisa de unul din marii profesionisti ai artei foto, posesor si de Canon si de Nikon.

Dupa ce te decizi asupra brandului, restul e mai simplu: pentru inceput cumpara un body bunicel si un simplu obiectiv universal. Apoi, dupa ce te obisnuiesti putin cu body-ul si cu ce inseamna un DSLR, poti sa incepi sa te uiti si la obiective, dar asta in timp, dupa ce iti mai creste salariul

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Multumiri, maestre!
    Eu tocmai incep cursul de fotografie saptamana viitoare si nu am DSLR, am doar:
    -Samsung NV 11
    -Sony Cybershot W 290
    -Fuji Finepix S1000
    Primele doua sunt compacte si se descurca binisor la clasa lor. Ultima e un bridge, asta e de lucru, pt moment, deoarece permite mai multa interventie asupra setarilor. Nu e senzationala, fiindca nu are stabilizator, dar nu e o camera rea, Totusi, imi trebuie DSLR si
    eu am optat pt Nikon D90. Vine, luna viitoare, chiar daca va insemna masacrarea financiara a tuturor rezervelor, dar, deocamdata, mai am fonduri curente de exact 7 (sapte) RON (fara rezerva strategica).
    Review-ul ajuta mult la a face o alegere in cunostinta de cauza, iar avantajul major la Nikon, pt ca exista unul singur, e compatibilitatea cu toate obiectivele Nikon ever produced, deci poti gasi ceva care sa te satisfaca in ambele sensuri, fie ca esti gadget-freak si vrei ce e mai nou, fie ca mergi pe principiul ca inainte era mai bine, gasesti un obiectiv pe gustul tau. Gustul si bugetul, asta e o alta poveste, dar sa nu fim tristi.
    Multumesc,
    Scorpio

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)